Czego szukasz?

Samochody elektryczne

Ioniq 5 na nowym zwiastunie. Premiera nowego crossovera już w lutym

Hyundai podzielił się paroma zdjęciami zwiastującymi pierwszy samodzielny model swojej nowej submarki. Ioniq 5 zadebiutuje już w lutym i przybierze postać elektrycznego crossovera o drapieżnej stylistyce.

Ioniq 5 teaser

Hyundai podgrzewa atmosferę przed premierą pionierskiego modelu swojej nowej submarki. Zapowiadany na luty Ioniq 5 będzie crossoverem opartym na nowej platformie Electric-Global Modular (E-GMP), o której wspominaliśmy całkiem niedawno przy okazji przedstawienia planów koreańskiego koncernu. Będzie to bowiem pierwszy model oparty na tej konstrukcji.

Ioniq 5 – „techniczna” awangarda w klimacie retro

Producent podzielił się paroma zdjęciami ukazującymi fragmenty samochodu. Widać na nich, że Ioniq 5 będzie znacznie bardziej wyrazisty i ostrzejszy niż obecny hatchback Hyundai Ioniq. Świadczy to o tym, że nowa marka chce zerwać z nudnym wizerunkiem swojego protoplasty i postawić na dynamiczne, bardziej atrakcyjne dla oka kształty.

Ioniq 5 teaser

Ciekawie prezentują się światła pojazdu. Otóż Hyundai twierdzi, że poszczególne elementy oświetlenia z przodu i z tyłu czerpią inspirację z „najmniejszej jednostki obrazowania cyfrowego”. Faktycznie patrząc na wzór świetlny w lampach można odnieść wrażenie, że nawiązują one kształtem do pikseli parametrycznych. Cztery światła do jazdy dziennej w kształcie litery U oraz cztery zaokrąglone prostokąty w tylnych lampach oddają hołd skromnemu pikselowi, nadając autu na drodze szykowny „techniczny” styl. 

ZOBACZ TAKŻE
Koreańczycy w natarciu. Genesis, Kia i Ioniq pokażą elektryki w tym roku

Ioniq 5 otrzyma również – pierwszą w Hyundaiu – składaną maskę, zmniejszającą szerokość szczelin oraz poprawiającą aerodynamikę. Spore 20-calowe koła mają dość oryginalny geometryczny wzór przypominający turbinę. Ze zdjęć wynika również, że zastosowano krótki zwis przedni, na co pozwala elastyczność architektury E-GMP.

Nie do pomylenia z żadnym innym autem

Ciekawy kształt przybierze zestaw akumulatorów. Otóż baterie będą płaskie i mają przypominać deskorolkę umieszczoną pod podłogą pojazdu. Standardowo napęd ma trafiać na tylne koła, jednak pojawi się również wersja z dodatkowym silnikiem przy przedniej osi napędzajacym przednie koła. Nowoczesna architektura umożliwi również szybkie ładowanie, pozwalające zwiększyć zasięg o 100 km w ciągu zaledwie 5 minut. Hyundai zapowiada, że Ioniq 5 będzie w stanie przejechać nawet 550 km na jednym ładowaniu.

Ioniq 5 teaser

 

Nadwozie Ioniqa 5 będzie bardzo charakterystycznie nie tylko na swoje geometryczne elementy, ale również proporcje. Przód wygląda bowiem na zaskakująco krótko a kabina powinna zapewnić ponadprzeciętną przestronność. Tylna część nadwozia ze zgrabną klapą wygląda równie awangardowo i zakrawa o styl retro. Więcej szczegółów poznamy już w przyszłym miesiącu, kiedy to odbędzie się wirtualna premiera koreańskiego crossovera.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama