Nasze profile w mediach społecznościowych

Samochody

Aventador SVR ostatnim Lamborghini z wolnossącą V12-tką?

Lamborghini szykuje się do zakończenia produkcji Aventadora. Na pożeganie szykuje jednak najmocniejszą wersję SVR o mocy 830 KM, które może być ostatnim Lambo z wolnossącym V12.

Opublikowano

w dniu

Lamborghini Aventador SVJ 2019
Fot. netcarshow.com / Lamborghini Aventador SVJ

Lamborghini Aventador jest na rynku od 2012 r. W tym czasie doczekało się wielu wersji, w tym najmocniejszej jak dotychczas SVJ o mocy 770 KM. Wszystkie odmiany włoskiego supersamochodu łączyło jedno – wspaniale brzmiąca wolnossąca jednostka V12 o pojemności 6,5 l. W bazowym Aventadorze rozwijała 700 a odmiana SV 750 KM.

Aventador SVR – pożegnanie z wolnossącą V12

Lamborghini Aventador SVR otrzyma jeszcze bogatszy pakiet aerodynamiczny z karbonowymi elementami, np. pokaźnym spoilerem oraz ogromny dyfuzor. Niewykluczone, że nad nim znajdą się dwie okrągłe końcówki układu wydechowego niczym w SVJ. 6,5-litrowa jednostka V12 rozwinie aż 830 KM, czyli o 60 KM  więcej niż SVJ. Oznacza to, że samochód będzie najmocniejszym seryjnym Lamborghini w historii, pobijając zaprezentowanego we wrześniu hybrydowego Siana o 11 KM.

Lamborghini Aventador SVJ

Fot. netcarshow.com / Lamborghini Aventador SVJ

Lamborghini Aventador SVJ zostało stworzone z myślą o torze i stanowi odpowiedz włoskiej marki na m.in. McLarena P1 GTR czy Ferrari FXX K. Powstanie też około 40 egzemplarzy z homologacją drogową. Samochód zadebiutuje na marcowych targach w Genewie, a do pierwszych klientów trafi w 2021  r.

Potem tylko hybrydy i elektryki

Co dalej z silnikami V12? Nowe modele prawdopodobnie otrzymają napęd hybrydowy plug-in, którego bazą będą jednostki V8 i V12. Wynika to głównie z mających wejść w życie już na początku 2021 r. jeszcze bardziej restrykcyjnych norm spalin. Lamborghini zapowiedziało także elektrycznego sedana.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama