Connect with us

Czego szukasz?

Fascynacje

SSC Tuatara najszybszym samochodem świata. Ponad 508 km/h

Mamy nowego lidera w wyścigu o miano najszybszego samochodu świata. Jest nim amerykański hipersamochód SSC Tuatara, którym udało się rozwinąć zawrotną prędkość przeszło 316 mph, przebijąc tym samym Koenigsegga.

SSC Tuatara

Przenieśmy się na chwilę do 2007 roku, dokładnie do 13 września. Wtedy to bowiem poprzednik opisywanego modelu, a więc SSC Ultimate Aero został okrzyknięty najszybszym samochodem produkcyjnym na świecie, osiągając średnią prędkość 256, 14 mph (412,22 km/h) podczas dwóch przejazdów w przeciwnych kierunkach. Obecnie oficjalnym rekordzistą jest Koenigsegg Agera RS, który osiągnął 277,87 mph (447,19 km/h)… A raczej był, bowiem nowym liderem zostało SCC Tuatara a więc bezpośredni następca modelu Ultimate Aero. Cóż, historia kołem się toczy… i to dosłownie.

SSC Tuatara – niewyobrażalnie szybka

Bicie rekordu prędkości miało miejsce na tym samym odcinku State Route 160 poza Las Vegas, w pobliżu Pahrump, gdzie w listopadzie 2017 r. historyczny wynik ustanowiła Agera RS. Zamknięty odcinek drogi liczył 5 mil (ponad 8 km) długości. Za kierownicą Tuatary siedział zawodowy kierowca wyścigowy Oliver Webb. Samochód posiadał standardowe drogowe opony Michelin i  o dziwo nie miał w baku paliwa wyścigowego. SCC Tuatara osiągnęła niebywałą prędkość 316, 11 mph, czyli 508,73 km/h (średnia z dwóch przejazdów w przeciwnych kierunkach).

SSC Tuatara

Pomiaru dokonywano za pośrednictwem 15 satelit, które pozwalały na precyzyjne lokalizowanie pojazdu i obliczenie prędkości. Co ciekawe, sam kierowca twierdził, że samochód byłby w stanie pojechać jeszcze więcej, jednak nie pozwoliły na to warunki (wiatry boczne). Poniżej możecie zobaczyć nagranie z przejazdu Tuatarą.

Podczas drugiego przejazdu osiągnięto jeszcze bardziej zawrotne 331 mph, czyli blisko 533 km/h, co oznacza, że Tuatara zdobyła tytuł największej prędkości osiągniętej na drodze publicznej.

Na koniec parę słów o samym modelu. SSC Tuatara jest amerykańskim hypercarem, który powstaje w Waszyngtonie przez Shelby SuperCars. Napędza je podwójnie doładowana jednostka V8 o pojemności 5.9 litra z płaskim wałem korbowym. Rozwija ona 1350 KM lub 1750 KM w przypadku użycia paliwa E85. Silnik kręci się do 8800 obr./min.

ZOBACZ TAKŻE
Koenigsegg Mission 500 - czy złamie barierę prędkości 500 km/h?

Ponad 1 KM na kilogram – WOW!

Masa pojazdu „na sucho” wynosi budzące respekt 1247 kg, co oznacza że na każdy kilogram przypada więcej niż 1 KM. Pojazd zbudowano w oparciu o monokok z włókna węglowego, który SSC konstruuje we własnym zakresie. Moc trafia na tylne koła. Według producenta Tuatara przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie 2,7 s. Za przeniesienie napędu odpowiada 7-biegowa zautomatyzowana skrzynia, której zmiana biegów zajmuje mniej niż 100 milisekund.

SSC Tuatara

Samochód charakteryzuje się m.in. 20-calowymi kołami z oponami Michelin Pilot Sport Cup o rozmiarze 245/35 z przodu i 345/25 z tyłu, nadwoziem wykonanym z karbonu oraz bardzo niskim współczynnikiem oporu powietrza wynoszącym 0,279 cx. Nadwozie miedzy 4,42 metra długości, 2 metry szerokości oraz 1,1 metra wysokości przy rozstawie osi liczącym 2,67 metra.

ZOBACZ TAKŻE
10 najsłynniejszych supercarów

Motoryzacyjny wyścig zbrojeń trwa w najlepsze

Powstanie 100 egzemplarzy hipersamochodu SSC Tuatara. Każdy z nich ma kosztować od 1,9 miliona dolarów. Obecnie plany producenta pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Jak dotąd SSC zbudowało raptem 3 sztuki Tuatary, z planami zwiększenia produkcji do 12 pojazdów w 2021 roku oraz osiągnięcia pełnej zdolności produkcyjnej na poziomie 25 egzemplarzy rocznie w 2022 roku. Cóż, motoryzacyjny wyścig zbrojeń trwa w najlepsze – ciekawe co na wyczyn SCC odpowiedzą Koenigsegg oraz Hennessey.

5/5 (liczba głosów: 1)
Reklama