Czego szukasz?

Samochody

Samochody niedostępne w Polsce – Fiat Argo SUV. W Europie byłby hitem

Fiat ujawnił miejskiego crossovera na bazie modelu Argo. Fiat Argo SUV to nasza „robocza” nazwa, gdyż oficjalny debiut pojazdu odbędzie się za parę miesięcy i wtedy też poznamy oficjalną nazwę modelu. Jedno jest pewne – jeśli samochód trafiłby kiedyś do Europy, byłby murowanym hitem.

Fiat Argo SUV

W 2018 roku zakończono produkcję Fiata Punto (z Europy zniknął rok wcześniej). Klienci ze Starego Kontynentu do tej pory nie doczekali się jego następcy. Co innego klienci z Ameryki Południowej, gdzie w 2017 roku zadebiutował Fiat Argo. Ten miejski, liczący niespełna 4 m długości model produkowany jest w Brazylii powstał właśnie jako następca Punto, dedykowany na tamtejsze rynki. Oprócz niego występuje też subkompaktowy sedan Cronos. Teraz producent ujawnił kolejny model na rynek południowoamerykański, jakim jest Fiat Argo SUV. 

Fiat Argo SUV – nazwę poznamy już wkrótce

Na wstępie należy zaznaczyć, że jest to nasza „robocza” nazwa, gdyż samochód nie ma jeszcze oficjalnej i jest określany aktualnie jako „Project 363”. Koncern Stellantis prosi fanów o wybranie ostatecznej nazwy modelu za pomocą strony https://suv.fiat.com.br./. Do wyboru są bowiem trzy nazwy: Tuo, Domo i Pulse. Nazwa, która zdobędzie najwięcej głosów, stanie się oficjalną dla nowego modelu. Fiat Argo SUV pojawi się na rynku brazylijskim we wrześniu tego roku.

Fiat Argo SUV

Fiat twierdzi, że jego crossover powstał na nowej platformie MLA, a więc innej niż ma to miejsce w przypadku modeli Argo i Cronos. Firma twierdzi, że nowa architektura zapewnia większą wydajność, solidność i komfort, a także wyższy poziom bezpieczeństwa. 

Nowoczesny i stylowy crossover

Fiat Argo SUV otrzyma najprawdopodobniej turbodoładowaną jednostkę 1.0 R3 Firefly z Argo, rozwijającą około 125 KM i 200 Nm. Napęd ma trafiać na przednie koła za pośrednictwem sześciobiegowej automatycznej przekładni. Oprócz tego pod maską zagości większy, aczkolwiek słabszy silnik o pojemności 1.3 litra. Pozbawiona doładowania konstrukcja rozwinie 109 KM i 139 Nm, a napęd będzie przenoszony poprzez bezstopniową przekładnię CVT.

ZOBACZ TAKŻE
Oto nowy Fiat Tipo. Istotna kosmetyka i crossover Tipo Cross

Stylistyka miejskiego crossovera nawiązuje do modeli Argo i Cronos. Samochód wyróżnia się jednak typowymi dla crossoverów akcentami w postaci nieco większego prześwitu czy nakładek na progi i zderzaki. Producent nie mógł oczywiście obejść się bez wyposażenia auta w tandetne imitacje końcówek układu wydechowego. Pokazany egzemplarz crossovera z logo Fiata otrzymał dosyć ciekawą konfigurację z kontrastującym czarnym dachem i dwukolorowymi felgami aluminiowymi. Są też w pełni LED-owe reflektory, które łączy biegnąca w ich górnej części chromowana listwa. Fiat nie ujawnił zdjęcia wnętrza, jednak podejrzewamy, że będzie ono inspirowane modelem Argo.

Aż prosi się o jego europejską wersję

Oficjalna premiera nowego crossovera odbędzie się w najbliższych miesiącach. Fiat Argo SUV pozostanie zapewne lokalnym modelem na rynki Ameryki Łacińskiej. Szkoda, gdyż miałby on spore szanse odnieść sukces w kochającej miejskie crossovery Europie.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama