Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Samochody

Zapomniane koncepty – Bugatti Atlantic. Prawie się udało

Mimo, iż jest to stosunkowo świeży projekt, koncepcyjne Bugatti Atlantic należy do jednych z bardziej zapomnianych prototypów. Odwołujące się do przedwojennych tradycji marki pojazd prawie trafił do produkcji seryjnej… Prawie.

Bugatti Atlantic Concept

Pomysł na drugi model w ofercie Bugatti rodził się przez znaczną część poprzedniej dekady. W 2009 roku firma zaprezentowała koncepcyjne 16C Galibier z czterodrzwiowym nadwoziem. Niestety pojazd nigdy nie trafił do produkcji seryjnej. Upadek projektu był szeroko komentowany. Bez echa przeszedł natomiast następny, co najmniej równie ciekawy projekt, jakim było prototypowe Bugatti Atlantic z 2015 roku.

Bugatti Atlantic – w hołdzie przedwojennemu Type 57SC Atlantic

Już sama nazwa wskazuje na bogate odwołania do tradycji. Pojazd nawiązywać miał bowiem do legendarnego Bugatti Type 57SC Atlantic z 1936 roku, którego wyprodukowano zaledwie trzy sztuki. Koncepcyjne Atlantic przybrało formę dużego coupe. W odróżnieniu do Chirona czy wcześniejszego Veyrona auto otrzymało silnik umieszczony z przodu. 

ZOBACZ TAKŻE
Bugatti Chiron Sport pokonało barierę 300 mph (482 km/h)

Jeśli chodzi o samą jednostkę, to nie jest to słynne W16 rodem z Veyrona czy nowszego Chirona, lecz podwójnie doładowany silnik V8 ze skrzynią biegów umieszczoną przy tylnej osi (układ trans-axle). Oprócz tego Bugatti Atlantic miało występować także w odmianie na prąd z czterema silnikami elektrycznymi.

Bugatti Atlantic Concept

Z założenia samochód miał być tańszy od Chirona, gdyż korzystałby z wielu części ze stajni Grupy Volkswagena, by utrzymać koszty pod kontrolą. Pojazd pełniłby więc rolę bazowego modelu w ofercie marki, choć w przypadku Bugatti pojęcie „bazowy” brzmi co najmniej dziwnie.

Przedniosilnikowy trzon oferty z V8 biturbo

Do kultowego Type 57SC Atlantic odwołuje się chociażby linia nadwozia, która zdaje się łączyć panele nadwozia. Najbardziej charakterystyczną cechą Bugatti Atlantic i jednocześnie nawiązaniem do przodka są unoszone do góry, motylkowe drzwi oraz sztuczny tylny łuk. Przednie i tylne lampy przypominają natomiast Chirona i stanowią powiew nowoczesności w retrodesignie koncepcyjnego Bugatti. Typowy dla marki grill w kształcie podkowy przedzielono chromowaną, pionową listwą, przez co przypominać on może nieco zniekształcone „nerki” od BMW.

ZOBACZ TAKŻE
Bugatti Divo z nieograniczonymi możliwościami personalizacji

Minimalistyczna a zarazem luksusowa kabina Bugatti Atlantic przypomina Chirona. O powiązaniach obu pojazdów świadczą chociażby kierownica, charakterystyczne nawiewy czy zestaw wskaźników. Główną różnicą jest cienka konsola środkowa o konstrukcji przepływowej, na której znalazł się także ekran systemu info-tainment.

Bugatti Atlantic Concept

Było już prawie gotowe do produkcji

Co było więc przyczyną zawieszenia projektu? Otóż bezpośrednim powodem, z powodu którego Bugatti Atlantic nie trafiło do produkcji, była afera Dieselgate, która wybuchła we wrześniu 2015 roku. Na skutek cięć kosztów i grożących kar koncern Volkswagen AG musiał zawiesić kosztowne i mniej rentowne projekty jak właśnie Atlantic. Szkoda, bo pojazd wygląda naprawdę ciekawie i byłby dobrym uzupełnieniem oferty Bugatti.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama