Czego szukasz?

Samochody elektryczne

Japoński gigant nie zwalnia tempa. Sony Vision-S już na drogach

Rok po prezentacji wizji samochodu przyszłości japoński gigant z branży elektronicznej testuje jego prototypy na drogach. Co już wiadomo o futurystycznym projekcie Sony Vision-S?

Sony Vision-S

Ta wieść może dla wielu okazać się niemałym zaskoczeniem, gdyż rok temu wydawało się, że Sony Vision-S zakończy swój żywot na statycznym prototypie. Tymczasem Japończycy pochwalili się zdjęciami oraz nagraniem z drogowych testów prototypu. Co więcej, odbywały się one w trudnych dla samochodu elektrycznego warunkach a mianowicie w opanowanej przez zimę Austrii. Dlaczego akurat tam? Otóż jednym z partnerów technologicznych Sony jest austriacka firma Magna Steyr, która dostarczył platformę do Vision-S.

Sony Vision-S – śmiała wizja samochodu przyszłości 

Sony Vision-S ma wszystkie elementy z zakresu bezpieczeństwa i rozrywki, które japońska firma może umieścić w swoim samochodzie, aby rozwijać te funkcje jako dostawca dla innych producentów pojazdów. Niewykluczone bowiem, że Vision-S posłuży za poligon doświadczalny właśnie dla nowych technologii, które miałyby trafić potem do innych marek.

 

Jedną z ważniejszych cech jest zespół systemów bezpieczeństwa zwany przez Sony „Kokonem Bezpieczeństwa”. Składa się on z dziesiątek czujników do monitorowania otoczenia pojazdu. Firma twierdzi, że adaptacyjny tempomat, system samodzielnego parkowania i automatyczna zmiana pasa ruchu zapewniają autonomiczną jazdę na poziomie 2. Docelowo marka chce osiągnąć system jazdy autonomicznej 4 stopnia, a więc zdolność pojazdu do samodzielnej jazdy, ale z kierownicą, tak aby w razie czego człowiek mógł przejąć kontrolę.

Bezpieczeństwo i rozrywka na wysokim poziomie

Zamiast lusterek zastosowano kamery niczym w Audi e-Tron. Obrazy z kamer prezentowane są na wyświetlaczach o wysokiej rozdzielczości. Umieszczono je po bokach rozciągającego się na całą szerokość deski rozdzielczej ekranu. W kabinie zainstalowano ponadto kamery stale monitorujące kierowcę, jego mimikę, gesty a nawet ruch warg.

ZOBACZ TAKŻE
Sony Vision-S – pojazd przyszłości od twórców Playstation

Zadbano też o wyrafinowany sprzęt audio z sygnowanym przez Sony systemem 360 Reality Audio. Tworzy on częściowo sferę dźwięku dla każdego pasażera poprzez osadzenie głośników w siedzeniach. Co więcej, dzięki zastosowaniu sieci 5G podróżjący może również grać w gry wideo z sieci Playstation.

Sony Vision-S

Na koniec kilka słów przypomnienia na temat układu napędowego. Sony Vision-S wydaje się być dojrzałą konstrukcją także pod względem układu napędowego. Składa się on z dwóch silników elektrycznych o łącznej mocy 200 kW (ok. 268 KM), zapewniających przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 4,8 s i prędkość maksymalną wynoszącą 240 km/h. Najważniejszy parametr, jakim jest zasięg pojazdu, nie został niestety podany.

Wciąż wiele niewiadomych

Nie wiadomo jeszcze, czy i kiedy doczekamy się seryjnego Sony Vision-S. Nawet, jeśli samochód powstanie, to będzie on zapewne bardzo drogi. Podejrzewamy jednak, że któreś z rozwiązań na pewno znajdą zastosowanie jak nie w nim to w modelu innego producenta.

Sony Vision-S

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama