Nasze profile w mediach społecznościowych

Samochody

McLaren Speedtail i jego zdumiewający… silnik elektryczny

Choć brzmi to kuriozalnie, parametry użytego w McLarenie Speedtail silnika elektrycznego mogą zdumiewać. Nowy topowy model brytyjskiej marki otrzyma najwyższą konkretną moc akumulatorową ze wszystkich samochodów drogowych… O co dokładnie chodzi?

Opublikowano

w dniu

McLaren Speedtail
Fot. mclaren.com / McLaren Speedtail

Choć początkowo dla wielu zabrzmi to zapewne śmiesznie, silnik elektryczny nowego supersamochodu z Woking naprawdę potrafi zadziwić. Jako, że McLaren Speedtail otrzyma napęd hybrydowy, brytyjski producent pośwęcił sporo uwagi dopracowaniu jednostki elektrycznej. 

Bazą układu hybrydowego McLarena Speedtail jest dobrze znana podwójnie doładowana jednostka V8 o pojemności 4 litrów. Rozwija ona 747 KM i 800 Nm. Zestawiono ją z silnikiem elektrycznym o mocy 308 KM. Łącznie Speedtail oferuje 1055 KM i 1150 Nm. Prędkość maksymalna brytyjskiego supersamochodu wynosi około 403 km/h.

ZOBACZ TAKŻE
McLaren Speedtail - pogromca legendarnego modelu F1

Technologia rodem z Formuły E

Teraz parę słów o samym silniku elektrycznym. Otóż pochodzi on z bolidu Formuły E i zawiera falownik oraz konwerter DC/DC w celu uzupełnienia elektrycznego układu napędowego. Motor zamontowano bezpośrednio na wale wejściowym siedmiostopniowej skrzyni biegów. McLaren podaje stosunek 8,3 kW/kg, co ponoć jest dwukrotnie większą gęstością od przeciętnego samochodu sportowego. Stosunek mocy akumulatora do jego masy jest najlepszy spośród wszystkich dostępnych obecnie akumulatorów wysokonapięciowych.

McLaren Speedtail

Fot. mclaren.com / McLaren Speedtail

McLaren wprowadza innowacje w systemie magazynowania energii wysokiego napięcia. Konstrukcja baterii umożliwi Speedtailowi inteligentne wykorzystanie energii, bowiem ogniwa są kontrolowane termicznie przez dielektryczny układ chłodzenia i trwale zanurzony w lekkim, izolującym elektrycznie oleju, który szybko przenosi ciepło z ogniw. Rozwiązanie to zastosowano po raz pierwszy w samochodzie drogowym.

ZOBACZ TAKŻE
1147 kilogramów wyścigowego rodowodu - "fenomenalny" McLaren F1

McLaren Speedtail – nietypowy rekordzista

Warto też wspomnieć, że gęstość mocy akumulatora w modelu Speedtail jest aż czterokrotnie większa niż we wcześniejszym McLarenie P1. Pokazuje to, jakiego postępu dokonał producent z Woking w kwestii wydajność napędu hybrydowego w ciągu ostatnich kilku lat.

ZOBACZ TAKŻE
McLaren Speedtail – powrót do korzeni

Futurystyczny brytyjski supersamochód zadebiutował w 2018 roku a pierwsi nabywcy otrzymają swoje upragnione egzemplarze dopiero w tym roku. Powstanie 106 sztuk i wszystkie zostały już dawno wyprzedane. Koncepcyjnie McLaren Speedtail ze swoim opływowym futurystycznym nadwoziem i kabiną z miejscem dla trzech osób nawiązuje do legendarnego F1.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama