Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Inne

American Cars Mania IX za nami. Padł rekord Guinnessa!

Tegoroczna edycja największego zlotu miłośników amerykańskiej motoryzacji w Polsce była szczególna. To właśnie podczas American Cars Mania IX padł nowy rekord Guinnessa… Oj działo się!

American Cars Mania IX
Fot. Paweł Bartocha

Na tę imprezę wszyscy czekamy z niecierpliwością. Nabiera ona szczególnego wymiaru zwłaszcza w tych czasach, gdy paliwo jest wręcz horrendalnie drogie, a wśród nowych samochodów dominuje downsizing i wyciszanie silników. Stąd też możliwość zobaczenia prawdziwej motoryzacji i posłuchania ryku wolnossących V8-ek jest coraz cenniejszym doznaniem. Jak co roku organizatorzy przygotowali szereg różnych atrakcji. W tym roku zadziało się jednak coś szczególnego. Podczas American Cars Mania IX pobito bowiem nowy rekord Guinnessa!

American Cars Mania IX

Fot. Paweł Bartocha

Na początek kilka słów organizacyjnych. Ponad 470 pojazdów zjechało w miniony weekend na Tarczyński Arena we Wrocławiu, by właściciele oraz ich rodziny mogli celebrować zamiłowanie do amerykańskiej motoryzacji. Chociaż bardziej pasowałoby powiedzenie — amerykańskiego stylu życia. Impreza rozpoczęła się w piątek 24 czerwca i trwała do niedzieli 26 czerwca.

Pogoda dopisała, podobnie jak zlotowicze

W tym roku pogoda dopisała… wręcz za bardzo, gdyż wszystkich zlotowiczów i uczestników witało palące słońce i temperatury przekraczające 30 stopni. Pozwalało to bynajmniej podziwiać liczne chromowane elementy obecne w amerykańskich krążownikach.

ZOBACZ TAKŻE
American Cars Mania 2021 już za nami. Udany weekend w klimacie USA

Tegoroczną edycję American Cars Manii poprowadził znany z TVN Turbo dziennikarz Kuba Bielak, a wśród gości specjalnych znaleźli się m.in. Przemysław Szafrański („Wojny samochodowe”, „Duda kontra Szafrański” w TVN Turbo), który wystąpił w sobotę, Włodzimierz Zientarski oraz znany z wielu wydanych książek były żołnierz GROM, Naval. 

Chevrolet Pickup

Fot. Paweł Bartocha

Wśród pojazdów zgłoszonych na zlot znalazło się wiele perełek. Nie zabrakło różnego rodzaju Mustangów, policyjnego Forda Crown Victoria, Dodge’ów czy prawdziwych ikon motoryzacyjnej historii. Do takich należy choćby Chevy Custom 3100 z 1951 roku. Jednym z najstarszych modeli będzie natomiast Ford Miller z 1922 roku. Będzie można obejrzeć także najnowsze Chevrolety czy Fordy, włącznie z F-150 czy Mustangiem Mach 1.

Stare perełki i nowe „cacka”

Spore wrażenie zrobił na nas najnowszy Chevrolet Corvette C8, który zwłaszcza w czerwonym lakierze prezentował się obłędnie. Uwagę przykuło także najnowsze wydanie Jeepa Grand Cherokee, a także GMC Sierry Denali oraz Cadillaca Escalade’a.  W naszej pamięci utkwił także niezwykły koncert silników V8 (i V10 z Dodge’a Vipera).

GMC Sierra DenaliCadillac Escalade

American Cars Mania była także okazją do zaprezentowania innym swojej oferty, czy to poprzez zamieszczenie informacji na samochodzie o możliwości jego kupna czy też poprzez prezentowanie stoisk firmowych związanych z różnej maści akcesoriami okołomotoryzacyjnymi, odzieżowymi, itp.

Podczas American Cars Mania IX zebrano prawie 15 tysięcy złotych dla Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci, a ponad 70 tysięcy złotych dla walczącej Ukrainy, a na koniec pobito rekord Guinnessa w strzyżeniu grupowym na czas.

Podczas IX edycji American Cars Manii uczestnicy mogli zobaczyć m.in. takie  pojazdy jak: Jeep Willys MB z 1942 r., Chevrolet Corvette z 1978 r., Cadillac Deville z 1979 r., Ford Mustang z 1964 r., Mercury Cyclone GT z 1970 r., Dodge Challenger z 1970 r., Pontiac Boneville z 1967 r. czy Cadillac Fleetwood z 1989 r., Ford GT 40 z 1966 r.. Cord 810 z 1936 roku.

American Cars Mania IX

Fot. Paweł Bartocha

Pobito nietypowy rekord Guinnessa

Podczas imprezy, oprócz aut, pojawiło się wiele dodatkowych atrakcji. Jedną z nich było bicie rekordu Guinnessa w grupowym strzyżeniu na czas. Wrocławski barber Mario Mayer z Zespołem z całej Polski pobił obecnie obowiązujący rekord ustanowiony w 2009 roku w Australii. Podczas IX edycji American Cars Manii w ciągu 8 godzin polski zespół ostrzygł 471 osób. To o 100 więcej niż Australijczycy!

American Cars Mania IX

American Cars Mania IX – dodatkowe atrakcje

Mimo że głównym celem American Cars Manii jest promocja w Polsce kultowej, amerykańskiej motoryzacji, to podczas imprezy miało miejsce więcej atrakcji:

  • strefa pojazdów specjalnych tj. policyjnych i wojskowych,
  • konkurs na najmocniejszy pojazd zlotu przeprowadzony na mobilnej hamowni,
  • konkurs palenia gumy,
  • Muzeum Amerykańskiej Motoryzacji,
  • Wybory Miss Pin Up,
  • konkursy z nagrodami dla zlotowiczów – jedną z nagród była dwuosobowa wycieczka do Stanów Zjednoczonych,
  • muzyka na żywo – wystąpią m.in. Tomasz „Kowal” Kowalski, Labirytm, Wojciech Pilichowski, Sobota, Antony Esca, Filipek i inni,
  • spotkanie z byłym żołnierzem GROM i autorem książek NAVALEM oraz Maciejem Stebelem, polskim szeryfem w hrabstwie Douglas w Nevadzie.
Chrysler Voyager

Fot. Paweł Bartocha

American Cars Mania IX – podsumowanie

Impreza została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka. Trochę zdziwienie wzbudziła frekwencja, gdyż w niedzielę impreza świeciła pustkami i widać było, że wielu zlotowiczów już opuściło teren eventu. Mimo to cieszymy się, że znowu mogliśmy się cieszyć świętem amerykańskiej motoryzacji w Polsce i niecierpliwie czekamy na kolejną edycję American Cars Manii, miejmy nadzieję co najmniej równie ciekawą.

Corvette C8Chevrolet Corvette
Lincoln Navigator

Fot. Paweł Bartocha

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama