Connect with us

Samochody

Sony Vision-S – pojazd przyszłości od twórców Playstation

Podczas targów elektroniki użytkowej w Las Vegas Sony zaprezentowało prototyp elektrycznego samochodu o nazwie Vision-S. Dowodzi to, że także firmy spoza branży motoryzacyjnej interesują się autami elektrycznymi.

Opublikowano

w dniu

Sony Vision-S
Fot. sony.net / Sony Vision-S

Tego chyba nikt się nie spodziewał. Znana z szeroko pojętej elektroniki, m.in. smartfonów, głośników, telewizorów, aparatów czy gier wideo, japońska firma Sony pokazała prototyp własnego samochodu elektrycznego o nazwie Vision-S podczas targów CES w Las Vegas. Dowodzi to, jak wiele uwagi elektromobilności poświęcają producenci z branży IT.

 Vision-S – przyszłość motoryzacji według Sony 

Pojazd wygląda dojrzale – może wręcz sprawiać wrażenie, jakby miał zaraz wejść do produkcji seryjnej. Design Vision-S jest całkiem ciekawy, choć trudno nie oprzeć się wrażeniu, że przypomina on mieszankę Tesli Model 3 z Porsche Taycanem. W pracach nad prototypem uczestniczyły Bosch, Qualcomm, NVidia i Continental, a wszystkiemu przewodziło Sony. Tym samym można mówić o pierwszym samochodzie sygnowanym przez japońskiego giganta.

Sony Vision-S

Fot. sony.net / Sony Vision-S

Smukła dynamiczna sylwetka oraz wąskie reflektory w stylu Porsche Taycana mogą się podobać. Platformę dostarczyła austriacka firma Magna Steyr. Zadbano o odpowiednie rozlokowanie akumulatorów, dzięki czemu uzyskano przestronną kabinę dla wszystkich pasażerów. Wnętrze pomieści 4 osoby. Pojazd ma 4,89 m długości, 1,9 m szerokości oraz 1,45 m wysokości oraz aż 3 m rozstawu osi.

Na wskroś nowoczesny 

Vision-S został wręcz naszpikowany nowoczesnymi technologiami. Samochód został wyposażony w szereg czujników i radarów. Łącznie na pokładzie pojazdu znalazły się aż 33 czujniki, które cały czas monitorują otoczenie wokół auta, wykrywając innych uczestników ruchu. Monitorowana jest także kabina. Sony zadbało także o nagłośnienie, stosując system 360 Reality Audio, mający zapewnić najwyższą jakość dźwięku. Cztery indywidualne fotele mają wbudowane głośniki.

Sony Vision-S

Fot. sony.net / Sony Vision-S

Kokpit Vision-S cechuje nowoczesność i minimalizm. Składa się on z ciągnącego się przez całą szerokość deski rozdzielczej ekranu z dużymi możliwościami personalizacji. Samochód będzie stale podłączony do sieci. Do obsługi klimatyzacji służy osobny wyświetlacz. Co ciekawe, zachowano klasyczną, okrągłą kierownicę.

Pokaz możliwości inżynierów Sony

Vision-S wydaje się być dojrzałą konstrukcją także pod względem układu napędowego. Składa się on z dwóch silników elektrycznych o łącznej mocy 200 kW (ok. 268 KM), zapewniających przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 4,8 s i prędkość maksymalną wynoszącą 240 km/h. Najważniejszy parametr, jakim jest zasięg pojazdu, nie został niestety podany.

Dalsze plany Sony dotyczące Vision-S nie są jeszcze znane. Być może skończy się tylko na prototypie. Mimo wszystko dopracowanie pojazdu, zważywszy na firmę spoza branży automotive, zasługuje na uznanie.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama