Czego szukasz?

Samochody

Sony Vision-S – pojazd przyszłości od twórców Playstation

Podczas targów elektroniki użytkowej w Las Vegas Sony zaprezentowało prototyp elektrycznego samochodu o nazwie Vision-S. Dowodzi to, że także firmy spoza branży motoryzacyjnej interesują się autami elektrycznymi.

Sony Vision-S

Tego chyba nikt się nie spodziewał. Znana z szeroko pojętej elektroniki, m.in. smartfonów, głośników, telewizorów, aparatów czy gier wideo, japońska firma Sony pokazała prototyp własnego samochodu elektrycznego o nazwie Vision-S podczas targów CES w Las Vegas. Dowodzi to, jak wiele uwagi elektromobilności poświęcają producenci z branży IT.

 Vision-S – przyszłość motoryzacji według Sony 

Pojazd wygląda dojrzale – może wręcz sprawiać wrażenie, jakby miał zaraz wejść do produkcji seryjnej. Design Vision-S jest całkiem ciekawy, choć trudno nie oprzeć się wrażeniu, że przypomina on mieszankę Tesli Model 3 z Porsche Taycanem. W pracach nad prototypem uczestniczyły Bosch, Qualcomm, NVidia i Continental, a wszystkiemu przewodziło Sony. Tym samym można mówić o pierwszym samochodzie sygnowanym przez japońskiego giganta.

Sony Vision-S

Fot. sony.net / Sony Vision-S

Smukła dynamiczna sylwetka oraz wąskie reflektory w stylu Porsche Taycana mogą się podobać. Platformę dostarczyła austriacka firma Magna Steyr. Zadbano o odpowiednie rozlokowanie akumulatorów, dzięki czemu uzyskano przestronną kabinę dla wszystkich pasażerów. Wnętrze pomieści 4 osoby. Pojazd ma 4,89 m długości, 1,9 m szerokości oraz 1,45 m wysokości oraz aż 3 m rozstawu osi.

Na wskroś nowoczesny 

Vision-S został wręcz naszpikowany nowoczesnymi technologiami. Samochód został wyposażony w szereg czujników i radarów. Łącznie na pokładzie pojazdu znalazły się aż 33 czujniki, które cały czas monitorują otoczenie wokół auta, wykrywając innych uczestników ruchu. Monitorowana jest także kabina. Sony zadbało także o nagłośnienie, stosując system 360 Reality Audio, mający zapewnić najwyższą jakość dźwięku. Cztery indywidualne fotele mają wbudowane głośniki.

Sony Vision-S

Fot. sony.net / Sony Vision-S

Kokpit Vision-S cechuje nowoczesność i minimalizm. Składa się on z ciągnącego się przez całą szerokość deski rozdzielczej ekranu z dużymi możliwościami personalizacji. Samochód będzie stale podłączony do sieci. Do obsługi klimatyzacji służy osobny wyświetlacz. Co ciekawe, zachowano klasyczną, okrągłą kierownicę.

Pokaz możliwości inżynierów Sony

Vision-S wydaje się być dojrzałą konstrukcją także pod względem układu napędowego. Składa się on z dwóch silników elektrycznych o łącznej mocy 200 kW (ok. 268 KM), zapewniających przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 4,8 s i prędkość maksymalną wynoszącą 240 km/h. Najważniejszy parametr, jakim jest zasięg pojazdu, nie został niestety podany.

Dalsze plany Sony dotyczące Vision-S nie są jeszcze znane. Być może skończy się tylko na prototypie. Mimo wszystko dopracowanie pojazdu, zważywszy na firmę spoza branży automotive, zasługuje na uznanie.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama