Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Peugeot 308 PSE – hybrydowa alternatywa dla Golfa R

Zapowiadana na 2022 r. trzecia generacja kompaktowego Peugeota w najmocniejszej wersji zyska „podwójne serce”. Nowy 308 PSE otrzyma napęd hybrydowy o łącznej mocy 300 KM i napęd na obie osie, co pozwoli mu na godną rywalizację z Golfem R.

Peugeot 308 GTi II

Trzecia generacja kompaktowego francuskiego hot hatcha prawdopodobnie pożegna się z napędem czysto spalinowym. Dotychczas w 308 GTi stosowano turbodoładowaną  jednostkę benzynową THP o mocy 270 KM i maksymalnym momencie obrotowym 330 Nm. Samochód zadebiutował w 2015 roku i wyróżniał się napędem na przednią oś, niską masą własną (nieco ponad 1200 kg), zwinnością oraz …dwukolorowym nadwoziem. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosiło równe 6 sekund a prędkość maksymalna 250 km/h. 

ZOBACZ TAKŻE
10 najlepszych kompaktowych hot hatchy ostatnich lat

Tym razem jako hybryda

W przypadku zapowiadanego na 2022 rok następcy za bazę wciąż posłuży 1.6-litrowa jednostka THP. Otrzyma ona wsparcie w postaci dwóch silników elektrycznych – po jednym na każdą oś. Oznacza to, że francuski hot hatch będzie hybrydą i podobnie jak Golf R – będzie miał napędzane obie osie. Jest to ten sam układ hybrydowy, co w 3008 Hybrid4 czy Oplu Grandlandzie X Hybrid4.

Łączna moc 308 PSE wyniesie 300 KM. Co prawda, nowy Golf R ma mieć ich 330 i to bez napędu hybrydowego, jednak francuski hot hatch też nie powinien zawodzić w kwestii osiągów.

Peugeot 308 GTi II

Fot. peugeot.com / Peugeot 308 GTi II

Wiele wskazuje, że zmieni się też oznaczenie modelu. Zamiast 308 GTi będzie 308 PSE, co oznacza Peugeot Sport Engineered, czyli sportowy dział francuskiej marki. Jest on odpowiedzialny m.in. za stworzenie Peugeota 508 PSE.

Peugeot 308 PSE – nowe ujęcie francuskiego hot hatcha

Za bazę nowego Peugeota 308 PSE posłuży zmodernizowana platforma EMP2, znana z obecnej generacji francuskiego hatchbacka. Samochód otrzyma zapewne obniżone zawieszenie, wydajniejsze hamulce, adaptacyjne amortyzatory i szereg dodatków stylistycznych wzorem z 508 PSE jak pokaźny dyfuzor, większe wloty powietrza, zmienione zderzaki czy liczne czarne akcenty na nadwoziu.

Niewykluczone, że producent zaoferuje też jako opcję charakterystyczne dla poprzednika dwukolorowe nadwozie z drugim lakierem zaczynającym się… od połowy tylnych drzwi.

ZOBACZ TAKŻE
Peugeot 508 Sport Engineered - moc i osiągi godne wyglądu

Z ciekawostek, nowa generacja Peugeota 308 zostanie wyposażona w system częściowo autonomicznej jazdy oraz łączność 5G, wspomagającą systemy telemetryczne. Peugeot 308 zadebiutuje pod koniec 2021 lub na początku 2022 roku. Samochód dostępny będzie też z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi.

5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama