Czego szukasz?

Samochody

10 konceptów Porsche, które nigdy nie ujrzały światła dziennego

Porsche wydało nową książkę pt. „Porsche Unseen” ukazującą prototypy samochodów tej marki, które nigdy nie ujrzały światła dziennego. Wybraliśmy 10 konceptów Porsche, których nigdy nie przedstawiono a które zasługują na szczególną uwagę.

10 konceptów Porsche - Porsche 919 Street

Nowa książka pt. „Porsche Unseen” daje wgląd w funkcjonowanie studia projektowego Porsche od wewnątrz. Ukazano tam różne ciekawe koncepcje, które opracowywano w przeciągu ostatnich 15 lat, a które nigdy nie doczekały się oficjalnej prezentacji. Z tej okazji wybraliśmy i opisaliśmy 10 konceptów Porsche, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę. 

10 konceptów Porsche – parę słów wstępu

Na początek warto zaznaczyć, iż Porsche wszystkie prace projektowe wykonuje w jednym studiu, znanym jako Studio Porsche. Znajduje się ono w Weissach w Niemczech, w pobliżu głównego centrum inżynieryjnego tego producenta. Obecnie kieruje nim Michael Mauer. Nadzoruje on ponad 120 projektantów,w tym tych odpowiedzialnych za wnętrza, nadwozia, kolory, materiały, budowę modeli oraz inżynierię.

ZOBACZ TAKŻE
Światowa premiera: nowa, ekskluzywna edycja Porsche 935

Przedstawione w książce tzw. „projekty wizji” są – w przeciwieństwie do modeli produkcyjnych – jednorazowymi projektami, które służą jako główny pomysł. Postaramy się przybliżyć wam kilka z nich.

Porsche 919 Street (2017)

Zbudowano je w 2017 roku, kiedy to Porsche ogłosiło, iż wycofuje się z wyścigów LMP1. Koncepcja ta pokazywała, jak mogłaby wyglądać drogowa wersja modelu 919 Hybrid. Supersamochód bazował na skorupowej konstrukcji modelu wyścigowego z włókna węglowego. Skutkowało to identycznymi wymiarami i rozstawem osi. Porsche 919 Street miało być napędzane 2-litrowym turbodoładowanym silnikiem V4 i jednym elektrycznym, a więc identyczną konstrukcją co wyścigowa wersja, którą pokonano Nurburgring w rekordowym czasie 5:19,55. Ostatecznie pojazd uznano za zbyt ekstremalny.

Porsche 919 Street

Porsche Vision Gran Turismo (2016)

Kilka lat temu krążyły pogłoski, jakoby Porsche pracowało nad samochodem z silnikiem umieszczonym centralnie, który nazywałby się 960. Okazało się jednak, że plotki dotyczyły jedynie koncepcji umieszczenia jednostki napędowej. Porsche Vision Gran Turimo zostało zbudowane w 2016 roku jako czterodrzwiowy samochód, który czerpał inspiracje z modelu 918 Spyder. Chociaż nigdy nie doczekał się on seryjnej produkcji, pewne nawiązania do Vision Gran Turismo znajdziemy obecnie w elektrycznym Taycanie.

Porsche Vision Gran Turismo

Porsche Vision Renndienst (2018)

Ta śmiała koncepcja pokazuje, że Porsche wcale nie musi oznaczać sportowego samochodu lub SUV-a czy liftbacka. Porsche Vision Renndienst to wizja… minivana z napędem elektrycznym. Co ciekawe, kierowca siedział centralnie a oprócz niego przewidziano miejsce dla pięciu pasażerów. Jedynym celem pojazdu było zbadanie rynku.

Porsche Vision Renndienst

Porsche Vision Spyder (2019)

Porsche często „bawiło się” pomysłem małego roadstera, podobnego w swojej koncepcji do słynnego 550 Spyder z lat 50-tych. W 2019 roku niemiecka marka zbudowała koncepcyjne Vision Spyder. Patrząc na samochód, faktycznie szkoda, że nie dostał on zielonego światła, choć niewykluczone, że dostarczy on pewnych pomysłów dla nowych modeli Porsche, w tym następcy 718 Boxster. Ciekawym rozwiązaniem jest np. nowoczesny pałąk bezpieczeństwa.

Porsche Vision Spyder

Porsche 911 Vision Safari (2012)

Kolejną ikoną, jaka od wielu lat nurtowała projektantów Porsche, jest 911 SC Safari z końca lat 70-tych. W 2012 roku Porsche przygotowało koncepcję 911 Vision Safari, bazującą na zaprezentowanym rok wcześniej 911 typoszeregu 991. Prototyp otrzymał podwyższone zawieszenie, poszerzone nadkola, osłonę podwozia oraz dodatkowe światła na dachu. Warto jednak wspomnieć, że pomysł ten nie upadł całkowicie, bowiem Porsche testuje obecnie podwyższoną wersję 911.

Porsche 911 Vision Safari

Porsche Macan Safari (2013)

Zaledwie rok po 911 Vision Safari powstał podobny projekt na bazie Macana, który otrzymał m.in. trzydrzwiowe nadwozie. Także i jego przypadku mamy do czynienia z podniesionym zawieszeniem, klatką bezpieczeństwa reflektorami LED na dachu oraz zmienionymi zderzakami i nakładkami na nadkola. Ponadto lusterka straciły kierunkowskazy a za przednimi kołami widać całkiem spory wylot powietrza. Szkoda tylko, że auto nie otrzymało równie ciekawego malowania co Porsche 911 Vision Safari.

Porsche Macan Safari

Porsche 904 Living Legend (2013)

Zapewne część z was pamięta futurystycznego Volkswagena XL1, który trafił na rynek w 2014 roku. Samochód posiadał lekką skorupową konstrukcję i hybrydowy układ plug-in z 2-cylindrowym dieslem, który zapewniał wyjątkowo niskie zużycie paliwa. Okazuje się, że Porsche zbadało XL1, tworząc projekt 94 Living Legend z silnikiem od motocykla Ducati Panigale 1199 Superleggera. Jednostka w układzie V2 generowała 200 KM i kręciła się do 12 000 obr./min. W połączeniu z opływowym i dynamicznym nadwoziem 94 Living Legend z pewnością robiłoby niemałe wrażenie na przechodniach.

Porsche 904 Living Legend

Samochód nawiązywał do modelu 904 Carrera GTS z lat 60-tych. Choć 904 Living Legend nigdy nie doczekało się prezentacji, pewne nawiązania do niego można dostrzec w Porsche 935 z 2018 roku.

ZOBACZ TAKŻE
Porsche Panamera po liftingu - jeszcze więcej emocji. Plus niespodzianka

Porsche Vision 920 (2019)

Choć przygoda Porsche z wyścigami długodystansowymi zakończyła się już w 2017 roku, Mauer i jego zespół nadal snuli wizje na temat drogowej wersji hipersamochodu. W rezultacie powstało wyjątkowo futurystyczne Porsche Vision 920, którego dalszych losów możemy się tylko domyślać.

Porsche Vision 920

Porsche Vision E (2019)

Porsche angażuje się w rozwój elektromobilności i podkreśla to na każdym kroku. Przy okazji zaznacza też swoją obecność w Formule E. W 2019 roku zrodził się pomysł na stworzenie pojazdu wzorowanego na bolidzie Formuły E, który służyłby jako samochód torowy przeznaczony do sprzedaży klientom.

Porsche Vision E

Porsche Vision 918 RS (2019)

Ostatnim z przytoczonych przez nas 10 konceptów Porsche jest pochodzące z 2019 roku Vision 918 RS. Pojazd sugerował, jak mógłby wyglądać bezpośredni następca zaprezentowanego w 2010 roku supersamochodu 918 Spyder. Miałby to być najlepszy hipersamochód zarówno na szosę jak i tor.

Porsche Vision 918 RS

10 konceptów Porsche – podsumowanie

Książka „Porsche Unseen” liczy 328 stron i jest obecnie dostępna u wybranych dealerów Porsche lub za pośrednictwem wydawnictwa Delius Klasing Verlag. Patrząc na wspomniane 10 konceptów Porsche aż żal, że przynajmniej część z nich nie doczekała się wersji seryjnych. Pozostaje mieć nadzieję, że przynajmniej część z rozwiązań zawartych w powyższych prototypach znajdzie się w mniej lub bardziej zmodyfikowanej formie w nowych modelach marki z Zuffenhausen. Na koniec ciekawostka – niektóre przedstawione w książce koncepcje będą także prezentowane w Muzeum Porsche w Stuttgarcie w 2021 r.

5/5 (liczba głosów: 1)
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. szoda

    20 lipca 2021 at 13:55

    czeemuuuuuu

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama