Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Fascynacje

Bugatti La Voiture Noire w finalnej wersji – unikatowy w prawie każdym calu

Zapowiadane jako najdroższe auto świata, wyprodukowane w zaledwie jednym egzemplarzu Bugatti La Voiture Noire wreszcie doczekało się ostatecznej wersji. Producent zdradził zdjęcia i garść szczegółów dotyczących pojazdu, a także jego cenę, która jest bardzo wysoka, jednak… niższa od pierwotnie zakładanej.

Bugatti La Voiture Noire

Podczas targów motoryzacyjnych w Genewie w 2019 roku Bugatti pokazało koncepcyjny model La Voiture Noire, zapowiadany jako najdroższy samochód na świecie. Ponadto firma zapowiedziała, że samochód powstanie tylko w jednym egzemplarzu, zaś jego cena miała wynieść około 16,5 miliona euro, czyli aż 75 milionów złotych. Musieliśmy jednak czekać aż 2 lata na ostateczną wersję Bugatti La Voiture Noire. Trudno tu bowiem mówić o odmianie produkcyjnej, skoro powstanie tylko jedna sztuka. Producent podzielił się zdjęciami, szczegółami i ceną samochodu. Mimo, że wciąż jest ona bardzo wysoka, to jednak nie będzie to najdroższe auto na świecie.

Bugatti La Voiture Noire jako nawiązanie do lat 30-tych XX w.

La Voiture Noire nawiązuje do kultowego Type 57 SC Atlantic z lat 30. ubiegłego wieku. Auto wyróżnia się ciągnącym się przez środek maski i dachu grzebieniem oraz wkomponowanymi w tylny zderzak sześcioma końcówkami układu wydechowego (nawiązania do Type 57 SC Atlantic). Za bazę techniczną posłużył Chiron. Rozstaw osi wzrósł o 25 centymetrów, a długość auta aż o 45 centymetrów. Oznacza to obecność poczwórnie doładowanej 8-litrowej jednostki W16 o mocy 1500 KM i momencie obrotowym 1600 Nm. Na opracowanie pojazdu poświęcono 65 000 godzin inżynieryjnych, aby sfinalizować unikalne dzieło oparte na Chironie, które ma całkowicie zindywidualizowane nadwozie i wydłużony rozstaw osi.

Bugatti La Voiture Noire

La Voiture Noire posiada niestandardową karoserię z elementami z włókna węglowego i lakierem bezbarwnym znanym jako czarny połysk. Bugatti twierdzi, że specjalne wykończenie „nie generuje praktycznie żadnych odbić, ale jest pełne napięcia i dramatyzmu”. Do tego dochodzą reflektory z 25 indywidualnie wyfrezowanymi elementami w każdym zestawie. Bugatti przyznaje, że zajęło to mnóstwo pracy nawet przy jednorazowym projekcie, takim jak właśnie La Voiture Noire. Przedni grill został wydrukowany za pomocą drukarki 3D. Tył wieńczy ciągnący się przez całą szerokość nadwozia smukły pas świetlny LED.

ZOBACZ TAKŻE
Bugatti sprzedało najdroższy samochód na świecie. Podobno kupił go Cristiano Ronaldo

Eksluzywne i wyjątkowo drogie, choć nie aż tak jak zakładano

Galeria zdjęć niestety nie zawiera fotografii wnętrza. Wiadomo jednak, że znajduje się tam tapicerka ze skóry licowej w kolorze Havana Brown. Polerowane i toczone aluminiowe wstawki zdobią konsolę środkową i boczki drzwi, zaś specjalny przełącznik pozwala wybierać spośród różnych trybów jazdy.

Bugatti La Voiture Noire

Bugatti zaznacza, że La Voiture Noire to coś więcej niż tylko Chiron w nowych szatach. Oprócz wydłużonego rozstawu osi wprowadzono bowiem dodatkowe modyfikacje. Bugatti La Voiture Noire ma poprawiony układ chłodzenia i inne koła, zaś charakter samochodu ewoluował bardziej w stronę GranTourera. Pojazd został udoskonalony w tunelu aerodynamicznym i na stanowiskach testowych i poligonach przy różnych prędkościach, podobnie jak Chiron.

Bugatti La Voiture Noire

Bugatti ogłosiło także, że zaprezentuje nowy samochód jeszcze w tym roku. Niektóre doniesienia mówią, jakoby był nim jednorazowy roadster na bazie Chirona, jednak póki co nie jest to nic pewnego. La Voiture Noire sprzedano za niższą kwotę niż zakładano – zamiast 16,5 miliona euro sprzedano je za 11 milionów euro (około 50 milionów złotych).

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama