Czego szukasz?

F1 Boost GP Wielkiej Brytanii 2022

Porady

Skrzyżowanie o ruchu okrężnym – czym jest i jakie panują na nim zasady?

Jeżdżąć po drogach, często można natknąć się na rondo, czyli mówiąc dokładniej skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Wyjaśniamy, czym jest tego typu skrzyżowanie i jakie zasady na nim obowiązują

skrzyżowanie o ruchu okrężnym

Na naszych drogach bardzo często możemy natknąć się na ronda. Pojawiają się one zwłaszcza w dużych miastach i przy arteriach o dużym natężeniu ruchu. Na początek zacznijmy, czym tak naprawdę jest rondo. Skrzyżowanie o ruchu okrężnym to jednopoziomowe skrzyżowanie dróg, na którym ruch odbywa się w jedną stronę dookoła wyspy lub placu. O wjechaniu na rondo informuje znak C-12 umieszczony przed skrzyżowaniem. Oznacza on, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.

Jakie zasady obowiązują na rondach?

Mówiąc wprost, oznacza to, że jeśli przepisy nie przewidują szczególnych uwarunkowań w przypadku rond, to obowiązują na nich ogólne zasady ruchu drogowego. Jeśli przed skrzyżowaniem umieszczono znaki „ruch okrężny” i „ustąp pierwszeństwa”, to pojazdy znajdujące się już na rondzie mają pierwszeństwo przed tymi, które na skrzyżowanie chcą dopiero wjechać. Zasada ta dotyczy również tramwajów – wjeżdżając na rondo, przepuszczają one pojazdy znajdujące się na nim, natomiast zjeżdżając ze skrzyżowania nabywają pierwszeństwo.

ZOBACZ TAKŻE
Sezon na mgłę - kiedy używać świateł przeciwmgłowych i o czym pamiętać?

Jeżeli natomiast przed wjazdem na skrzyżowanie o ruchu okrężnym umieszczono tylko znak C-12 „ruch okrężny”, bez „ustąp pierwszeństwa”, obowiązuje wówczas zasada prawej ręki. Oznacza to, że wjeżdżający na rondo mają pierwszeństwo przed pojazdami znajdującymi się już na skrzyżowaniu. Takie rozwiązania trafiają się jednak rzadko, gdyż są dosyć niebezpieczne i nie poprawiają płynności ruchu.

Skrzyżowanie o ruchu okrężnym z sygnalizacją świetlną

Czasami zdarza się (zwłaszcza na dużych skrzyżowaniach w aglomeracjach), że na rondzie znajduje się sygnalizacja świetlna. Wówczas to ona decyduje o pierwszeństwie przejazdu (dotyczy to także tramwajów). Jeśli sygnalizatory pozwalają jednocześnie na ruch tramwajów i samochodów, wówczas tramwaj ma pierwszeństwo przed samochodem. Uwaga – na skrzyżowaniu ze znakiem C-12 tramwaj ma pierwszeństwo także wtedy, gdy skręca a auto jedzie na wprost.

Przed wjazdem na rondo, należy zająć pas ruchu zgodnie z ogólnymi zasadami. Jeśli jedziemy na wprost lub skręcamy w prawo, najlepiej zająć prawy pas. Podczas opuszczania ronda z pasa innego niż prawy, przecinamy inne pasy ruchu. Wówczas musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym na wprost, znajdujących się na przecinanych pasach.

Przy zmianie pasa ruchu obowiązują takie same zasady jak na prostej drodze. Oznacza to, że zgodnie z kodeksem drogowym kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi poruszającemu się po pasie ruchu, na który chce wjechać oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.

Zasady używania kierunkowskazów na rondzie?

Kwestię używania kierunkowskazów na rondzie poruszaliśmy już przy okazji opisywania ogólnych zasad używanie kierunkowskazów, także teraz tylko pokrótce ją przypomnimy. W sytuacji, gdy zamierzamy opuścić rondo pierwszym zjazdem, wówczas używamy kierunkowskazu jeszcze przed wjazdem na nie.

ZOBACZ TAKŻE
Kiedy włączamy kierunkowskaz? Zasady włączania kierunkowskazów

Prawego kierunkowskazu używamy także przed zjazdem z ronda bądź też z zamiarem zmiany pasa ruchu na rondzie. Przepisy nie regulują natomiast kwestii, czy mamy włączać lewy kierunkowskaz w przypadku zamiaru zawrócenia na rondzie. Lepiej nie używać lewego kierunkowskazu w tej sytuacji, gdyż może on prędzej wprowadzić innych kierowców w błąd niż pokazać im nasz zamiar.

Skrzyżowanie o ruchu okrężnym – podsumowanie

Podsumowując, skrzyżowanie o ruchu okrężnym ma na celu upłynnienie ruchu i zmniejszenie korków. Jednak dużo w tej kwestii zależy od nas samych. Jeśli kierowcy będą pamiętali i – co ważne – stosowali się do zasad poruszania się po rondzie, podróż przebiegnie bezpieczniej, wygodniej i co najważniejsze, sprawniej. Wystarczy bowiem pamiętać o tych kilku prostych zasadach i pamiętać o szczególnych zasadach dla tramwajów, gdyż często kierowcy o nich zapominają, doprowadzając do stłuczek.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama