Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Porady

Badania na prawo jazdy – zasady, ceny – co trzeba wiedzieć?

Każdy przyszły kierowca musi się liczyć z koniecznością przejścia badań na prawo jazdy. Wyjaśniamy, jak długo ważne są badania lekarskie, ile kosztują i na czym one polegają.

badania na prawo jazdy

Zacznijmy może od tego, że badań lekarskich na prawo jazdy nie należy się bać. Są one obowiązkowe dla każdego kandydata na kierowcę i nie należą do szczególnie skomplikowanych. Można je wykonać w zaledwie kilkanaście minut. Badania na prawo jazdy mogą przeprowadzić jedynie specjalnie uprawnieni do tego lekarze. 

Badania na prawo jazdy – zazwyczaj zwykła formalność

Ważne, żeby przyjść na badania wypoczętym i wyspanym oraz naczczo, gdyż badane jest także ciśnienie oraz poziom cukru we krwi. Należy też pamiętać o tym, by wzrok nie był przemęczony, np. długotrwałym patrzeniem się w ekran smartfona.

Badania na prawo jazdy pozwalają ocenić, czy stan zdrowia danej osoby umożliwia jej prowadzenie pojazdów po drogach publicznych. Lekarz ocenia narząd słuchu, wzroku i równowagi a także układ ruchu. Dodatkowo przeprowadzana jest ankieta dotycząca objawów chorobowych, ewentualnych dolegliwości czy zażywania przez daną osobę leków. Lekarz ocenia także stan psychiczny i sprawdza, czy nie istnieją wskazówki mogące świadczyć o uzależnieniu od alkoholu. 

ZOBACZ TAKŻE
Co to jest ICE i co należy o nim wiedzieć? Wyjaśniamy

Po zakończeniu badania lekarz wydaje orzeczenie. U niektórych osób mogą pojawiać się pewne ograniczenia oznaczane specjalnymi kodami. Jeśli podczas badania zostaną wykryte jakieś nieprawidłowości, lekarz może skierować do konkretnego specjalisty, który zajmie się problemem zdrowotnym. 

Na ważność badania wpływa wiele czynników

Badanie lekarskie na prawo jazdy z reguły przeprowadzane jest w ośrodku szkolenia kierowców, do którego zapisał się kandydat na kierowcę. To duże ułatwienie, często stosowane przez ośrodki szkolenia. W innej sytuacji należy wyszukać odpowiedni Ośrodek Medycyny Pracy i tam umówić się na badania.

Z racji, iż badania na prawo jazdy obejmują wiele parametrów, ich ważność różni się w zależności od stanu zdrowia pacjenta i istnienia ewentualnych ograniczeń a także wieku samego kierowcy. Duży wpływ na częstotliwość wykonywania kolejnych badań lekarskich na prawo jazdy ma wynik tych pierwszych. Jeśli w badaniu lekarskim wyjdą jakieś nieprawidłowości lub ograniczenia, lekarz może zalecić częstszą kontrolę. Podobnie jest z osobami, które mają wadę wzroku lub choroby przewlekłe. Należy stale kontrolować, czy stan zdrowia kierowcy nie ulega pogorszeniu i nie wpływa na zachowania za kierownicą.

ZOBACZ TAKŻE
Jak odczytać numer VIN - wyjaśniamy krok po kroku

W Polsce od 2013 roku nie są już wydawane bezterminowe prawa jazdy. Ich posiadacze muszą je jednak wymienić do 2033 roku z racji na inny wzór dokumentu. Obecnie wszystkie prawa jazdy w Polsce są terminowe, a najdłuższym okresem ważności jest 15 lat. Przy czym ważność dotyczy dokumentu, a nie uprawnień. Co istotne, okres ten może się znacząco skrócić – nawet do 1 roku, jeśli podczas badań lekarskich na prawo jazdy wykryte lub stwierdzone zostały różnego rodzaju schorzenia lub wady – np. postępująca lub silna wada wzroku, słuchu, cukrzyca, itp. 

Badania na prawo jazdy – 5, 10 lub 15 lat

Ważność badań lekarskich zależy też od rodzaju kategorii prawa jazdy. Inaczej są bowiem oceniani „zwykli” kierowcy a inaczej (bardziej rygorystycznie) zawodowi. W przypadku „zwykłych” kierowców i prawa jazdy kategorii B okresy ważności badań lekarskich to zwykle 5, 10 lub 15 lat. Na 5 lat dostają np. ci kierowcy, którzy mają dużą wadę wzroku.

Stała cena

Cena badania lekarskiego ma uregulowaną prawnie, stałą cenę. Kosztuje ono 200 zł. Jest ona taka sama zarówno dla nowych kierowców jak i tych „starych”, którym skończyła się ważność badań lekarskich.

3.3/5 (liczba głosów: 10)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama