Nasze profile w mediach społecznościowych

Samochody

Samochody niedostępne w Polsce – Chevrolet Express

Popularna amerykańska furgonetka kończy właśnie 25 lat. Z tej okazji Chevrolet Express został wzbogacony o nową jednostkę V8. Co warto wiedzieć o leciwym już (wciąż) bestsellerze?

Opublikowano

w dniu

Chevrolet Express Cargo
Fot. chevrolet.com / Chevrolet Express Cargo

Chevrolet Express zasługuje na uwagę z kilku względów. Jest on swego rodzaju fenomenem na rynku, gdyż zadebiutował w 1995 roku, czyli równe 25 lat temu i wciąż jest w ofercie. Co więcej, samochód nadal świetnie się sprzedaje. Jego prostota i charakterystyczny, iście “amerykański” design sprawiają, że auto nieprzerwanie od wielu lat jest bestsellerem wśród vanów/furgonów w USA. 

Chevrolet Express/GMC Savana – motoryzacyjne dinozaury

Chevrolet Express i bliźniaczy model GMC Savana zadebiutowały w 1995 roku i do tej pory występują praktycznie w niezmienionej formie. Jedynie w 2003 roku przeprowadzono facelifting, w ramach którego zmieniono przedni pas oraz nieco unowocześniono kabinę.

Samochód zdobył popularność szczególnie wśród elektryków, hydraulików, stacji telewizyjnych oraz kurierów. Głównie dzięki tej ostatniej grupie sprzedaż Chevroleta Express i GMC Savany w 2019 r. …wzrosła o 19%, gdyż duże firmy pokroju Amazona potrzebują sprawdzonego (niezawodnego) dostawczaka, którym kurierzy mogą dostarczać paczki.

Prostota ponad wszystko

Auto jest cenione za swoją praktyczność, którą zawdzięcza pudełkowatym kształtom i sporemu nadwoziu. Samochód mierzy – w zależności od wersji – od 5,5 do nawet 6 m długości, 2 m szerokości i 2-2,2 m szerokości. Oprócz odmiany towarowej występuje także wariant osobowy, który pomieści 8 osób w wersji standardowej lub nawet 15 w przedłużonej. Od 2004 roku osobowe Expressy otrzymały standardowo układ ESP.

Chevrolet Express Passenger Van

Fot. chevrolet.com / Chevrolet Express Passenger Van

Wizualnie samochód nie wyróżnia niczym szczególnym. Gładkie prostopadłe linie nadwozia i nudny i prosty kokpit sprawiają, że auto skutecznie “ginie” w tłumie. W Polsce i wielu krajach europejskich Chevrolet Express – z uwagi na nieobecność w ofercie marki – stanowi egzotyczny widok.

Po co komu downsizing…

Chevrolet Express dotychczas występował z benzynowymi silnikami 4.3 V6 o mocy 276 KM i 6-litrowym V8 o mocy 341 KM i maksymalnym momencie obrotowym 376 Nm, a także 2,8-litrowy turbodiesel R4 generujący 181 KM i 369 Nm. Na rok modelowy 2021 6-litrową jednostkę zastąpiono większą konstrukcją rodem z pick-upa Silverado 2500 HD. Ma ona 6,6 l  pojemności i wytwarza 401 KM i 628 Nm. Aż 70% nabywców wybiera odmianę V8.

Niedoceniana ikona

Na rynku amerykańskim Chevrolet Express startuje z pułapu niecałych 30 tys. $. Samochód już powoli staje się ikoną amerykańskiej motoryzacji, choć niedocenianą. Pojawia się on w wielu filmach i grach, jednak także tam pełni on zwykle rolę “woła roboczego”. Głównymi konkurentami Expressa są Ford E-Series oraz Dodge Ram Van.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama