Nasze profile w mediach społecznościowych

Biznes

Wyłącznie elektryczne Fordy w Europie od 2030 roku. Ale tylko osobowe

Po Jaguarze plany pełnej elektryfikacji gamy modelowej ogłosił kolejny liczący się producent samochodów. Od 2030 roku normą na terenie Unii Europejskiej staną się wyłącznie elektryczne Fordy.

Opublikowano

w dniu

Ford Mustang Mach-E
Fot. ford

Ford intensyfikuje wysiłki na rzecz elektryfikacji w Europie, gdzie planuje wycofać silnik spalinowy z oferty samochodów osobowych w ciągu najbliższych dziewięciu lat. Oznacza to zatem, że już od 2030 roku na terenie Unii Europejskiej będą oferowane wyłącznie elektryczne Fordy. Przynajmniej, jeśli chodzi o modele osobowe. Oznacza to zatem, że tradycyjne modele jak Focus czy Fiesta, stracą silniki spalinowe. Co więcej, z konwencjonalnym napędem (przynajmniej w Europie) pożegna się także słynny Mustang. Niedawno też pisaliśmy, że plany pełnej elektryfikacji gamy do 2025 roku ogłosił także Jaguar.

Wyłącznie elektryczne Fordy już od 2030 roku

Firma ogłosiła, że od 2026 roku pełna europejska gama samochodów osobowych będzie mogła poruszać się z zerową lokalną emisją spalin. Oznacza to zatem, że będą to pojazdy w pełni elektryczne lub hybrydy plug-in. W pełni elektryczne Fordy wyprą napędy spalinowe lub hybrydowe do 2030 roku. Co więcej, do 2024 roku cała gama dostawczych Fordów będzie zdolna do jazdy lokalnie bezemisyjnej, co oznacza, że także one otrzymają napędy elektryczny lub hybrydowy plug-in. Z kolei do 2030 roku 2/3 gamy samochodów dostawczych Forda ma być w pełni zelektryfikowanych lub oferować układ plug-in.

Elektryczne Fordy od 2030 r.

Proces elektryfikacji aut osobowych już się rozpoczął od zaprezentowanego w 2019 roku elektrycznego Forda Mustanga Mach-E. Oczywiście nie mówimy już o miękkich czy klasycznych hybrydach, bo one też już występowały w gamie Forda od kilku ładnych lat (np. Mondeo Hybrid). 

Poważna inwestycja

Aby zrealizować ambitne cele, firma zainwestuje aż miliard dolarów w fabrykę w Kolonii w Niemczech. Wszystko po to, by przygotować zakład do wytwarzania samochodów elektrycznych. Zostanie on nazwany “Centrum Elektryfikacji Forda w Kolonii” i rozpocznie produkcję nienazwanego jeszcze modelu samochodu osobowego przeznaczonego na rynek europejski. Pierwsze elektryczne Fordy zjadą z taśm zakładu w Kolonii w 2023 roku. W tej samej fabryce planuje się także wytwarzanie drugiego elektrycznego modelu. Obecnie fabryka ta produkuje miejską Fiestę.

ZOBACZ TAKŻE
Ford Mustang Mach-E GT - najszybszy w klasie. "Setka" w 3,7 sekundy

Oczekuje się, że przeznaczony na Europę pojazd elektryczny powstanie w oparciu o platformę MEB od Volkswagena. Warto bowiem przypomnieć, że w 2019 roku oba koncerny zawarły umowę dotyczącą wykorzystania płyty MEB do przeznaczonego na Europę elektrycznego Forda.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama