Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Nowe BMW serii 5 zaprezentowane. Bawarczycy poszli z prądem

Niemieckie limuzyny od lat wyznaczają standardy w segmencie premium. Przyszedł czas na ich kolejne rozdanie. Nowe BMW serii 5 G60 po raz pierwszy dostępne jest także w wersji elektrycznej i5 i jeszcze nigdy nie było tak luksusowe.

BMW serii 5 G60 / i5
Fot. BMW

Minął zaledwie miesiąc, odkąd Mercedes zaprezentował nową Klasę E W214, a BMW już jest gotowe do walki wraz z nową serią 5 G60. Wraz z nią zaprezentowano jej elektryczny wariant i5. Podobnie jak wszystkie poprzednie generacje nowe BMW serii 5 Limuzyna będzie produkowane w zakładach BMW Group w Dingolfingu, gdzie wytwarzane są również silniki elektryczne i akumulatory wysokonapięciowe do BMW i5.

BMW serii 5 G60 – ukłon w stronę E60 i Chrisa Bangle’a

Szpiegowskie zdjęcia i zwiastuny dały dokładny obraz tego, czego można oczekiwać od projektu. Kluczowym słowem jest tutaj „ewolucyjny”, ponieważ BMW powstrzymało się od przyjęcia kontrowersyjnych stylów serii 7, X7 i XM. Według szefa designu firmy, Domagoja Dukeca, intencją było „stworzenie najbardziej eleganckiego BMW”.

BMW serii 5 G60 / i5

Fot. BMW

Największa limuzyna w segmencie E

Klarowna i minimalistyczna stylistyka podkreśla sportową elegancję i prezencję nowego BMW serii 5 Limuzyna. W porównaniu z poprzednim modelem jego długość wzrosła o 97 mm do 5060 mm, szerokość o 32 mm do 1900 mm, a wysokość o 36 mm do 1515 mm. Rozstaw osi został zwiększony o 20 mm do 2995 mm. Bagażnik sedana pomieści 520 litrów w wersjach spalinowych i PHEV, zaś w odmianie elektrycznej i5 jego pojemność wynosi 490 litrów. Współczynnik oporu powietrza wynosi 0,23.

BMW serii 5 G60

Fot. BMW

Dla konserwatywnych klientów z pewną nutką fantazji

Dukec dodał, że ludzie kupujący te większe samochody to „ekspresyjni, zorientowani na status klienci”, którzy chcą pochwalić się swoimi cennymi rzeczami, podczas gdy typowy nabywca serii 5 pragnie czegoś bardziej konserwatywnego. W rezultacie nie ma gigantycznej osłony chłodnicy otoczonej dzielonymi reflektorami. Jest jednak coś, co nowa  seria 5 odziedziczyła po serii 7. Mowa tu o opcjonalnej podświetlanej ramce atrapy chłodnicy. Widok z przodu wyróżnia się nowoczesną interpretacją typowych dla marki podwójnych reflektorów i atrapy chłodnicy BMW. Ułożone niemal pionowo elementy diodowe pełnią funkcję kierunkowskazów i świateł dziennych. 

ZOBACZ TAKŻE
TEST | BMW serii 5 518d Limousine - test wyjątkowy

Inne elementy przyciągające uwagę to czarne progi, ukryte w powierzchni drzwi klamki i wytłoczona cyfra 5 u podstawy słupka C. Dynamicznie rozciągnięte proporcje przechodzą w masywny tył. Płaskie lampy tylne przedzielone chromowaną listwą są wyrazistą interpretacją typowego dla BMW kształtu litery L. Dynamiczny charakter nowego BMW serii 5 Limuzyna można dodatkowo podkreślić opcjonalnym pakietem sportowym M i pakietem sportowym M Pro. 

BMW i5

Fot. BMW

Kabina nowoczesna, minimalistyczna, w stylu serii 7

W porównaniu z poprzednim modelem deska rozdzielcza nowego BMW serii 5 ma znacznie mniej przycisków i elementów obsługi. Jest to możliwe dzięki konsekwentnej cyfryzacji. Zakrzywiony wyświetlacz BMW stanowi nową interpretację typowej dla BMW orientacji na kierowcę. W pełni cyfrowy zestaw ekranów obejmuje wyświetlacz wskaźników o przekątnej 12,3 cala i wyświetlacz systemu multimedialnego o przekątnej 14,9 cala. Jest on oparty na BMW Operating System 8.5 i ma nowy ekran startowy z pionowo rozmieszczonymi ikonami funkcji po stronie kierowcy. Szybki dostęp „QuickSelect” umożliwia prosty wybór funkcji bez konieczności zmiany podmenu, co zapewnia lepszą strukturę menu wzorowaną na urządzeniach elektroniki użytkowej. 

BMW serii 5 G60

Fot. BMW

Nowa jest również kierownica ze spłaszczoną dolną częścią i panelami obsługi dostarczającymi teraz dotykowego feedbacku oraz dźwignia biegów na konsoli środkowej. Kolejnym ciekawym elementem jest panel interakcji BMW. Efektownie podświetlony panel funkcyjny o krystalicznej strukturze powierzchni rozciąga się na całej szerokości deski rozdzielczej aż po boczki drzwi i zawiera dotykowe panele obsługi niczym we flagowej serii 7. Możliwy jest również streaming wideo na wyświetlaczu kontrolnym, a także korzystanie z innowacyjnej formy gier w samochodzie dzięki platformie AirConsole.

Weganie się ucieszą

Nowe BMW serii 5 to pierwszy model marki oferujący w standardzie w pełni wegańskie wnętrze. Obejmuje ono obicie foteli, deski rozdzielczej i boczków drzwi, a także po raz pierwszy kierownicy. 

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Mercedes E 300 Coupe 2.0 258 KM+14 KM - przyjemność kosztuje

Kolejny krok ku autonomizacji jazdy

Seria 5 G60 to pierwszy model produkcyjny BMW obsługujący zmianę pasa ruchu za pomocą aktywacji wzrokowej. Wystarczy spojrzeć w jedno z lusterek bocznych i pozwolić samochodowi wykonać całą pracę za Ciebie. To jednak nie jest takie proste, ponieważ seria 5 musi być wyposażona w opcjonalnego profesjonalnego asystenta jazdy, który obejmuje asystenta autostrady działającego do prędkości 137 km/h. Aktywacja wzroku działa tylko wtedy, gdy samochód sugeruje zmianę pasa ruchu, a kierowca potwierdza ruch, patrząc w odpowiednie lusterko wsteczne. To da właścicielom BMW jeszcze jeden powód, by nie używać przełącznika kierunkowskazów.

Szeroko zmodernizowany układ jezdny, podobnie jak systemy regulacji, dostosowane są do poszczególnych modeli różniących się masą ze względu na rodzaj napędu. Wyposażenie standardowe obejmuje ograniczenie poślizgu kół w pobliżu aktuatora, zintegrowany układ hamulcowy i sportowy układ kierowniczy ze zmiennym przełożeniem. Opcjonalnie oferowany jest sportowy układ jezdny M, sportowy układ hamulcowy M oraz adaptacyjny układ jezdny Professional.

BMW i5 – dane techniczne i zasięg

Podobnie jak seria 4 i seria 7, również nowe BMW serii 5 doczekało się w pełni elektrycznej odmiany i5. W pełni elektryczne BMW i5 posiada zmodernizowany napęd BMW eDrive piątej generacji i pojawi się na rynku w dwóch wariantach. Najwyższym modelem będzie BMW i5 M60 xDrive, które łączy silnik o mocy 601 KM z typowymi osiągami i cechami stylistycznymi M. Dwie wysoko zintegrowane jednostki napędowe na przedniej i tylnej osi tworzą elektryczny napęd na wszystkie koła. Systemowy moment obrotowy wynosi do 820 Nm. Dzięki temu BMW i5 M60 xDrive przyspiesza do 100 km/h w 3,8 s, a jego prędkość maksymalna jest elektronicznie ograniczona do 230 km/h.

ZOBACZ TAKŻE
BMW Serii 5 (F10/F11) - jaka wersja jest najlepsza? Silniki, opinie, usterki, częste awarie

Oprócz tego dostępne będzie również BMW i5 eDrive40. Jego silnik elektryczny napędza tylne koła i generuje maksymalną moc 340 KM oraz maksymalny moment obrotowy do 430 Nm z funkcją Sport Boost lub Launch Control. BMW i5 eDrive40 przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,0 s i rozwija prędkość maksymalną 193 km/h. Baterie umieszczono w podłodze i mają one 81,2 kWh pojemności netto. W i5 eDrive40 zapewniają od 477 do 582 km zasięgu, zaś w i5 M60 xDrive od 455 do 516 km. 

Elektromobilność to nie tylko samochody i BMW dobrze o tym wie

Combined Charging Unit (CCU) w BMW i5 umożliwia ładowanie prądem przemiennym o mocy do 11 kW w standardzie i opcjonalnie do 22 kW. Prądem stałym można ładować z mocą do 205 kW, co pozwala zwiększyć stan naładowania akumulatora w BMW i5 z 10 do 80 procent w ciągu około 30 minut. Nowa usługa Connected Home Charging jest oferowana zarówno dla BMW i5, jak i modeli hybrydowych plug-in. Stwarza ona warunki do ładowania przy optymalnym wykorzystaniu fotowoltaiki i obciążenia (etap 1) oraz przy optymalnych kosztach w oparciu o dynamiczną umowę taryfową na energię elektryczną (etap 2, od 2024 r.).

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Jaguar XF 2021 2.0 i4 P300 HSE - limuzyna dla estetów

BMW serii 5 G60 w wersjach spalinowych – dane techniczne

W Europie na początku sprzedaży BMW zaoferuje czterocylindrowe wersje. 520i oznacza bowiem benzynowy silnik o mocy 208 KM, a 520d wersję wysokoprężną o mocy 197 KM. Diesel z napędem na cztery koła xDrive również będzie legitymował się mocą 197 KM. Gamę modelową uzupełnią wiosną 2024 r. dwa warianty z napędem hybrydowym plug-in najnowszej generacji – 530e i 550e xDrive. W 2024 roku gamę uzupełni także nowy 6-cylindrowy diesel oraz kolejny wariant i5 z elektrycznym napędem na obie osie.

BMW serii 5 G60/i5 – ceny 

Nowe BMW serii 5 trafi na rynek jesienią bieżącego roku, zaś wiosną 2024 roku gamę zasili kombi Touring. Wariant 520i kosztuje od 255 000 zł, 520d od 270 000 zł, zaś 520d xDrive od 285 000 zł. Elektryczne i5 eDrive40 startuje od 345 000 zł, natomiast topowe i5 M60 xDrive 500 000 zł.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama