Nasze profile w mediach społecznościowych

Fascynacje

Hongqi S9 – zaskakujący chiński hipercar autorstwa słynnego projektanta

Chińczycy nie przestają zadziwiać. Ich kolejnym intrygującym projektem jest nowy hipercar Hongqi S9. Za projektem stoi nie kto inny jak sam Walter de Silva, który kiedyś projektował m.in. Lamborghini. Samochód imponuje też osiągami – przyspieszenie 0 do 100 km/h wyniesie mniej niż 2 sekundy, zaś prędkość maksymalna przekroczy 400 km/h.

Opublikowano

w dniu

Hongqi S9

Chińczycy wykonali w ciągu ogromny postęp, także w dziedzinie motoryzacji. Ich najnowsze samochody już nie odstają o lata świetlne od europejskich, a niektóre wręcz stanowią dla konkurencji ze Starego Kontynentu i USA poważną konkurencję. Nic zatem dziwnego, że aspiracje wielu koncernów wykraczają daleko poza samochody dla przeciętnego Kowalskiego. Jednym z przykładów jest najnowszy hipercar Hongqi S9, którego zaprojektował sam Walter de Silva. Tak, to ten sam człowiek, który odpowiada za pierwsze Audi R8 czy Audi A5, a także zjawiskowy koncept nowego Lamborghini Miura z 2006 roku. Chiński hipercar zaskakuje jednak przede wszystkim parametrami. 

Hongqi S9 – niby chiński, a jednak fascynujący

Jak widać z opublikowanych zdjęć, Hongqi S9 ma zgrabną, futurystyczną sylwetkę i nawiązuje mocno do europejskich supersamochodów. Wiele elementów podporządkowano nie tylko względom estetycznym, ale też aerodynamice. Przykładowo reflektory mają zintegrowane wloty powietrza, które kierują świeże powietrze do hybrydowego zespołu napędowego. Nadwozie pokryto krzykliwym czerwonym lakierem, a niektóre elementy wykonano z od słoniętego włókna węglowego. Samochód wyposażono również w inteligentne elektrochromowe okna, które różnią się intensywnością odcienia, aby zmniejszyć zużycie energii. Warto dodać, że Hongqi S9 to wersja produkcyjna zaprezentowanego w 2019 roku konceptu.

Hongqi S9

Hongqi S9 wygląda poniekąd jak połączenie Porsche 918 Spyder i Lamborghini. Do tego pierwszego nawiązuje bowiem przednie i tylne lampy, zaś do włoskiej marki otwierane do góry drzwi oraz charakterystyczne użebrowanie tylnej szyby (znane niegdyś z Murcielago). O zaawansowanej aerodynamice pojazdu świadczą także wielkie wloty powietrza za drzwiami chłodzące akumulatory oraz zabudowane felgi.

ZOBACZ TAKŻE
Hongqi E-HS9 - luksusowy chiński SUV na prąd trafi do Europy

Niesamowicie szybki i stylowy

Za napęd chińskiego hipercara odpowiada układ hybrydowy plug-in o mocy 1420 KM. Producent twierdzi, że Hongqi S9 potrafi się rozpędzić od 0 do 100 km/h w zaledwie 1,9 sekundy a jego prędkość maksymalna wyniesie 402 km/h. Dodaje także, że zasięg na samym prądzie oscyluje w granicach 40 km.

Hongqi S9

Hongqi S9 spełnia marzenia tych, którzy go projektują i jeżdżą. Z myślą o ludziach szukających ekskluzywności, razem z moim zespołem zaprojektowaliśmy ten przyszłościowy hipersamochód, łączący funkcjonalność i estetykę przyszłości – powiedział Walter de Silva.

Powstanie 99 egzemplarzy hipercara autorstwa Waltera de Silvy

Obecnie Hongqi rozpoczął już przyjmowanie zamówień na S9. Powstanie 99 sztuk chińskiego hipercara, a pierwszy egzemplarz zostanie dostarczony już w 2022 roku. Produkcja odbywać się będzie w siedzibie Silk EV w Modenie we Włoszech. Warto dodać, iż Walter de Silva obecnie pracuje w spółce joint venture Silk-FAW, która pomogła w opracowaniu Hongqi H9.

1 Komentarz

1 Komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama