Czego szukasz?

Fascynacje

Mercedes-AMG GT R Speedster – jeszcze rzadszy niż SLR Stirling Moss

Doczekaliśmy się spadkobiercy limitowanego Mercedesa SLR Stirling Moss – jest nim jeszcze bardziej unikatowy Mercedes-AMG GT R Speedster, którego wykonano ręcznie i powstanie raptem kilka egzemplarzy.

Mercedes-AMG GT R Speedster

Kilkanaście lat temu Mercedes stworzył wyjątkowego speedstera McLaren SLR Stirling Moss. Jego produkcja ruszyła w 2009 roku i powstało raptem 75 egzemplarzy. Samochód wyceniono na 750 000 euro, a swoim kontrowersyjnym projektem nawiązywał on do modelu 300 SLR z 1955 roku. Nadwozie wykonano z włókien węglowych CFRP, w efekcie czego ten speedster z niewiarygodnie wręcz długą maską ważył raptem 1551 kg. Napędzała go 5.4-litrowa jednostka V8 biturbo o mocy 650 KM. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosiło 3,5 sekundy, zaś prędkość maksymalna 360 km/h. Nazwano go na cześć Sir Stirlinga Craufurda Mossa, zwycięzcy 222 wyścigów samochodowych. Teraz pojawił się spadkobierca specyficznego speedstera w postaci modelu Mercedes-AMG GT R Speedster.

Mercedes SLR McLaren Stirling Moss

Fot. mercedes / Mercedes SLR McLaren Stirling Moss

Mercedes-AMG GT R Speedster – odwołanie do najlepszych wzorców

Ten niesamowity dwumiejscowy speedster został zaprojektowany przez Rollanda A. Bussinka, prywatnego kolekcjonera, znanego przede wszystkim z zamiłowania do modeli Mercedesa i Maybacha. Zlecił on firmie HWA AG zrealizowanie swojego pomysłu, a efekt końcowy jest zadziwiający. Warto jeszcze wspomnieć o firmie HWA AG. HWA Team, znany również jako HWA RACELAB, to zespół wyścigów samochodowych niemieckiej firmy HWA AG z siedzibą w Affalterbach, która również opracowuje i buduje pojazdy i komponenty dla Mercedes-AMG. Założył ją w 1998 roku Hans Werner Aufrecht. Projekt nazwano Bussing GT R SpeedLegend.

ZOBACZ TAKŻE
Shelby Super Snake Speedster - ekstremalny Mustang pozbył się dachu

Mercedes-AMG GT R Speedster jest inspirowany właśnie modelem SLR Stirling Moss oraz samochodami Formuły 1 Mercedes-Benz. Pomysł na AMG GT-R zrodził się w głowie kolekcjonera już półtora roku temu. Jednak dopiero teraz doczekał się on efektu końcowego. Co prawda nie jest to oficjalny produkt Mercedesa-AMG, cieszy się on jednak uznaniem niemieckiego producenta ze względu na bliskie relacje AMG i HWA AG.

Dużo mocy i rozwiązania ze świata F1

Modyfikacje nadwozia i konstrukcji pojazdu są znaczące. Nie skończyło się bowiem tylko na usunięciu miękkiego dachu i wymiany przedniej szyby na niewielką owiewkę (podobnie jak w SLR Stirling Moss). Bardzo duże znaczenie zarówno dla estetyki jak i przede wszystkim dla usztywnienia konstrukcji pojazdu, ma biegnący od maski aż do zagłówków niestandardowy Speedbow w kształcie litery Y, który przypomina aureolę używaną w obecnych samochodach F1.

Mercedes-AMG GT R Speedster

Pod zmodyfikowanym nadwoziem kryje się dobrze znana 4-litrowa V8-ka z podwójnym doładowaniem. Można go mieć w oryginalnej formie (585 KM) lub we wzmocnionej do aż 862 KM i 1040 Nm. Już standardowy wariant rozwija 100 km/h w 3,8 sekundy, zaś mocniejszy urwie zapewne kilka dziesiątych.

Na koniec zła wiadomość. Mercedes-AMG GT R Speedster powstanie w liczbie zaledwie 5 egzemplarzy i wszystkie zostały już wyprzedane. Szkoda, bowiem projekt wygląda naprawdę ciekawie i zapewne znalazłby jeszcze więcej chętnych. Przy nim SLR Stirling Moss to auto… popularne.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama