Connect with us

Czego szukasz?

powered by Advanced iFrame. Get the Pro version on CodeCanyon.

Inne

Najpiękniejsze trasy w Polsce. Część V – Projekt Wybrzeże

Wreszcie doczekaliśmy się iście letniej upalnej pogody. W piątej części „Najpiękniejszych tras w Polsce” przedstawimy wam najlepszą opcję na upalne słoneczne dni. Projekt Wybrzeże zabierze was na niezapomniany, wręcz magiczny trip wzdłuż polskiego wybrzeża. Coś wspaniałego!

Półwysep Helski

„Projekt Wybrzeże”– od Świnoujścia po Hel

Tym razem przygotowaliśmy coś ekstra. Najdłuższa z zaproponowanych tras nazywa się Projekt Wybrzeże. Jak się można domyślić, biegnie ona wzdłuż polskiego wybrzeża. Zaczynamy w Świnoujściu, gdzie oprócz szerokiej plaży (jednej z najszerszych w Polsce) warto się wybrać przez Park Zdrojowy do Stawy Młyny. W centrum miasta natomiast znajduje się Port Wojenny. Po drugiej stronie Świny warto zobaczyć latarnię morską oraz Fort Gerharda. W Świnoujściu trzeba liczyć się z chwilę postoju z powodu przeprawy promowej przez Świnę (tunel pod rzeką dopiero jest w budowie).

ZOBACZ TAKŻE
Najpiękniejsze trasy w Polsce. Propozycje na wakacyjny wypad (CZ. III)

Ze Świnoujścia kierujemy się na największą wyspę w Polsce – Wolin – do Międzyzdrojów, gdzie znajduje się słynna Promenada Gwiazd oraz Molo a także Pokazowa Zagroda Żubrów. Przejeżdżamy przez Woliński Park Narodowy, gdzie znajdują się liczne punkty widokowe, np. Biała Góra lub Gosań, skąd rozciąga się piękny widok na Bałtyk.

Plaża w Międzyzdrojach

Fot. Paweł Bartocha / Zachód słońca na plaży w Międzyzdrojach

Następnie jedziemy do Dziwnowa, gdzie znajduje się Park Miniatur i Kolejek oraz Zatoka rozległa Wrzosowska. Kolejnym punktem wyprawy będzie Trzęsacz ze słynnymi ruinami kościoła na klifie. Następnie kierujemy się do Niechorza, gdzie znajduje się warta zobaczenia latarnia morska.

Po Niechorzu jedziemy m.in. przez Mrzeżyno do Kołobrzegu. Miasto znane jest m.in. z odbywającego się corocznie w lipcu festiwalu Sunrise (od ubiegłego roku w pobliskim Podczelu). W Kołobrzegu warto zobaczyć molo, latarnię morską, Oceanarium, Kołobrzeski Skansen Morski oraz Muzeum Oręża Polskiego a także amfiteatr.

ZOBACZ TAKŻE
Najpiękniejsze trasy w Polsce. Propozycje na wakacyjny wypad (CZ. IV)

Poznaj piękno polskiego wybrzeża – Projekt Wybrzeże

 Z Kołobrzegu kierujemy się do Sarbinowa, gdzie znajdują się piękna plaża z punktem widokowym. W drodze do Sarbinowa warto zobaczyć także latarnię morską w Gąskach. Kolejnym przystankiem jest Mielno, zwane też „największą nadmorską imprezownią w Polsce”. W Mielnie warto zobaczyć Pomnik Poległych Pilotów na promenadzie.

Dalsza część trasy biegnie wzdłuż pomiędzy morzem a jeziorem Jamno. W miejscowości Unieście znajduje się Molo Spacerowe z punktem widokowym na jezioro Jamno. Następnym celem jest Darłowo, w którym warto urządzić nocleg (z racji na długość trasy warto ją rozdzielić przynajmniej na dwa dni). W Darłowie znajduje się m.in. Zamek Książąt Pomorskich oraz latarnia morska.

Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Fot. Paweł Bartocha / ruiny kościoła w Trzęsaczu

Z Darłowa jedziemy do Jarosławca, gdzie warto zobaczyć Motylarnię i Papugarnię oraz Park Krajobrazowy Głównica. Następnym przystankiem jest Ustka, gdzie znajdują się zabytkowe Bunkry Bluchera, latarnia morska oraz punkty widokowe na plaży. Z Ustki kierujemy się do Łeby, mijając po drodze jeziora Gardno i Łebsko. W Łebie znajduje się m.in. Muzeum Bursztynu oraz Piernikowy Dom Do Góry Nogami. W pobliżu Łeby znajduje się – leżący pomiędzy morzem a jeziorem Łebsko – Słowiński Park Narodowy ze słynnymi ruchomymi wydmami.

Latarnia morska w Niechorzu

Fot. Paweł Bartocha / Latarnia morska w Niechorzu

Z Łeby kierujemy się do Jastrzębiej Góry,  gdzie znajduje się latarnia morska oraz najbardziej wysunięty na północ punkt w Polsce zwany Gwiazdą Północy. W Jastrzębiej Górze znajduje się także Muzeum Figur Woskowych. Kolejnym przystankiem będzie Władysławowo, mijając po drodze Rezerwat Przyrody „Przylądek Rozewie”. We Władysławowie warto się przejść Aleją Gwiazd Sportu.

Półwysep Helski – Jedyny w swoim rodzaju

Z Władysławowa kierujemy się już do finału naszej podróży, a więc Helu. Wjeżdżając na półwysep Helski, mijamy liczne punkty widokowe, np. Plażę Chałupy czy Tor Półwysep. Po drodze mijamy też Jastarnię i Juratę. W Jastarni znajduje się Rezerwat Torfowe Kłyle. Z kolei w Juracie znajdziemy Molo wychodzące na Zatokę Pucką oraz punkt widokowy, z którego można podziwiać zarówno zatokę jak i otwarte morze. Na całym półwyspie Helskim znajduje się mnóstwo obiektów wojskowych, często z czasów II wojny światowej.

ZOBACZ TAKŻE
Najpiękniejsze trasy w Polsce. Propozycje na wakacyjny wypad (CZ. II)

Wreszcie dojeżdżamy na Hel, który wręcz „ocieka” w obiekty militarne. Znajdziemy tam też Fokarium oraz Muzeum Ochrony Wybrzeża a także malownicze wydmy. Na Helu znajdziemy także latarnię morską. Tym, co jednak naprawdę zapiera dech w piersiach, jest widok z plaży na Cyplu Helskim, gdzie możemy podziwiać, jak otwarte morze przechodzi w zatokę.

Świnoujście-Hel - "Projekt Wybrzeże"

Start – Świnoujście, przez Międzyzdroje, Dziwnów, Trzęsacz, Niechorze, Mrzeżyno, Kołobrzeg, Mielno, Ustkę, Łebę, Jastrzębią Górę i Władysławowo aż po półwysep Helski. Meta – Hel. Długość trasy – 431 km.

Główne atrakcje – Świnoujście, Międzyzdroje, Woliński Park Narodowy, ruiny kościoła w Trzęsaczu, Kołobrzeg, Słowiński Park Narodowy koło Łeby (ruchome wydmy), przylądek Rozewie, półwysep Helski.

Plaża w Trzęsaczu

Fot. Paweł Bartocha / Plaża w Trzęsaczu

Najpiękniejsze trasy w Polsce

ZOBACZ TAKŻE
Najpiękniejsze trasy w Polsce. Propozycje na wakacyjny wypad (CZ. I)

Przewodnik po trasach powstał we współpracy z grupą Cabrio Maniacy. Na ich stronie znajdziecie pełną wersję katalogu. Jeśli macie jakieś własne propozycje tras, piszcie śmiało na naszego maila redakcja@motohigh.pl albo w wiadomości na naszym facebookowym profilu.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama