Connect with us

Samochody elektryczne

Hongqi E-HS9 – luksusowy chiński SUV na prąd trafi do Europy

Chińska marka zapowiedziała ekspansję na rynek europejski. Pierwszym rynkiem Starego Kontynentu, gdzie pojawi się elektryczny SUV Hongqi E-HS9, będzie Norwegia. Co warto wiedzieć o tym aucie?

Opublikowano

w dniu

Hongqi E-HS9
Fot. faw.com / Hongqi E-HS9

Należąca do koncernu FAW chińska marka produkująca luksusowe modele zapowiedziała ekspansję na rynki europejskie. Początkowo Hongqi E-HS9 trafi do Norwegii, gdzie samochody elektryczne mają największy udział w sprzedaży nowych samochodów. Chińczycy nie zamierzają jednak ograniczać się do norweskiego rynku, gdzie ich partnerem jest spółka Motor Gruppen. Następnym krajem w planach chińskiego producenta jest Holandia a potem także kolejne europejskie kraje.

ZOBACZ TAKŻE
Chińczycy będą mieć swojego Cullinana. To elektryczny Hongqi E115

Hongqi E-HS9 – luksusowy SUV ze sporymi ambicjami

Chiński luksusowy SUV z napędem elektrycznym zadebiutował pod koniec września bieżącego roku podczas salonu motoryzacyjnego w Pekinie jako produkcyjna wersja opisywanego przez nas kilka miesięcy temu E115.  Samochód mierzy 5,2 m długości, 2,01 m szerkości  i 1,73 m wysokości. Jego rozstaw osi liczy 3,11 m.

Nadwozie przypomina połączenie Rolls-Royce’a (zwłaszcza masywny przód z wielką atrapą chłodnicy), Range Rovera (linia boczna i tylne lampy) a także Hyundaia Palisade i Lincolna Corsaira. Mimo to efekt końcowy wygląda całkiem dobrze i zwraca na siebie uwagę, także dzięki dwukolorowemu nadwoziu z kontrasowym dachem i 22-calowym felgom.

Hongqi E-HS9

Hongqi E-HS9 dostępny będzie w wersjach sześcio- lub siedmioosobowej. Luksusowe i nowoczesne wnętrze wyposażono w inteligentną kierownicę oraz w aż sześć ekranów, realizujących szereg funkcji, takich jak nawigacja w rzeczywistej scenerii AR i sterowanie za pomocą telefonu komórkowego, takie jak odblokowywanie temperatury, inteligentne sterowanie głosowe, lokalizowanie samochodu, itp. Na wyposażeniu auta znajdzie się również bezprzewodowa ładowarka. Dostępna jest również funkcja autonomicznej jazdy 3 stopnia. Kabinę w typowo azjatyckim stylu wykonano z wysokiej jakości materiałów.

ZOBACZ TAKŻE
Samochody niedostępne w Polsce - Hongqi H9, czyli "chińska Klasa S"

Nowoczesny i bezemisyjny

W Norwegii model dostępny będzie w trzech wersjach wyposażenia oraz w dwóch wariantach pojemności baterii. Podstawowa odmiana ma akumulatory o pojemności 85 kWh i zapewni zasięg na poziomie około 400 km. Mocniejsza ma już baterie o pojemności 99 kWh zapewniające zasięg rzędu ok. 450 km. Samochód napędzają dwa silniki elektryczne – po jednym na każdą oś – o łącznej mocy 430 KM lub w mocniejszej wersji 544 KM. Przyspieszenie od 0 do 60 mph (96 km/h) oscyluje w granicach 4 sekund. 

Hongqi E-HS9

Na rynku norweskim Hongqi E-HS9 ma zaczynać się od około 260 000 zł. Chiński producent zapowiada także kolejny, mniejszy model, który w najbliższej przyszłości również ma się pojawić na rynkach europejskich. Z pewnością kluczową rolę w zainteresowaniu autem odegra cena – musi być ona zauważalnie niższa niż europejskich SUV-ów, by chiński SUV mógł zaistnieć na rynku.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama