Czego szukasz?

Samochody elektryczne

Pierwsza elektryczna Toyota już w 2021 r. Będzie kompaktowym SUV-em

Z najnowszych zapowiedzi japońskiego producenta wynika, że pierwsza elektryczna Toyota na baterie będzie kompaktowym SUV-em na europejski rynek, który zadebiutuje już w przyszłym roku. Co już wiadomo o aucie?

Pierwsza elektryczna Toyota

Na początek krótkie wyjaśnienie – nie będzie to pierwsza elektryczna Toyota w historii marki, lecz pierwszy masowo produkowany elektryczny model z klasycznymi bateriami. Należy bowiem pamiętać, że dotej pory jedyną bezemisyjną Toyotą jest model Mirai, który co prawda jest napędzany prądem, jednak owa energia pochodzi z ogniw wodorowych a nie z akumulatorów. Tak na marginesie Mirai właśnie doczekała się nowego wcielenia. Wróćmy jednak do nowego kompaktowego SUV-a. Samochód zadebiutuje w 2021 roku i powstanie z myślą o rynku europejskim. Co już wiadomo o elektrycznej Toyocie?

Pierwsza elektryczna Toyota z zaawansowaną platformą e-TNGA

Elektryczny SUV japońskiej marki będzie pierwszym modelem zaprojektowanym na stworzonej z myślą o pojazdach elektrycznych platformie e-TNGA. Należy jednak zaznaczyć, że ową konstrukcję stworzono pod samochody elektryczne napędzane bateryjnie. Umożliwi ona stosowanie baterii o różnych rozmiarach i pojemnościach. 

Toyota e-TNGA

Owa architektura ułatwia projektowanie nowych aut, gdyż kluczowe komponenty samochodu mają stałe wyznaczone miejsce w konstrukcji pojazdu. Dzięki temu łatwiej wymieniać, modyfikować i zmieniać położenie pozostałych części. Umożliwia to zatem tworzenie modeli z różnych segmentów, o innych wymiarach i rozstawach osi. Powstałe w oparciu o e-TNGA samochody będą mogły mieć napęd na przednią, tylną lub obie osie.

ZOBACZ TAKŻE
Toyota Mirai Concept – prawie jak… Lexus

Innowacyjne baterie ze stałym elektrolitem

Warto też wspomnieć o samych akumulatorach. Będą to innowacyjne baterie ze stałym elektrolitem, które są od lat opracowywane przez japoński koncern we współpracy z Panasonikiem. Owo rozwiązanie umożliwi szybsze ładowanie akumulatorów i pozwoli na zwiększenie ich objętości. Kompaktowy SUV ma powstawać w fabryce Toyota ZEV Factory w Japonii.

Toyota już niedługo zrobi kolejny krok w tworzeniu gamy samochodów elektrycznych na baterie i w najbliższych miesiącach zaprezentuje pierwszego średniej wielkości SUV-a z tym napędem. Uniwersalność i elastyczność technologii e-TNGA umożliwia nam projektowanie samochodów, które są nie tylko ekologiczne, ale także świetnie wyglądają i dają prawdziwą radość z jazdy – powiedział Koji Toyoshima, wicedyrektor Toyota ZEV Factory.

ZOBACZ TAKŻE
Toyota RAV4 Plug-in Hybrid - ponad 300-konna "Ravka"

Więcej informacji już za kilka miesięcy

Póki co Toyota zaprezentowała zarys sylwetki nowego modelu oraz garść informacji o jego modułowej architekturze. Więcej informacji poznamy w najbliższych miesiącach. Należy jednak zaznaczyć, że prezentacja auta w przyszłym roku nie będzie oznaczać jego rynkowej premiery. Pierwsza elektryczna Toyota na baterie zadebiutuje bowiem na rynku nie wcześniej niż w 2022 roku.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama