Connect with us

Samochody

Prototypowe Maserati MC20 w hołdzie Sir Stirlingowi Mossowi

Maserati podgrzewa atmosferę przed zapowiadaną na wrzesień premierą MC20, prezentując zamaskowany prototyp swojego supersamochodu. Pojazd powstał jako hołd dla Sir Stirlinga Mossa, który niegdyś święcił wiele triumfów w bolidach włoskiej marki.

Opublikowano

w dniu

Maserati MC20
Fot. maserati.com / Maserati MC20

Choć pierwotne plany Maserati zakładały zaprezentowanie MC20 jeszcze w maju podczas specjalnego eventu w Modenie, tak się jednak nie stanie. Premierę włoskiego supersamochodu przesunięto na wrzesień z powodu pandemii koronawirusa. Włosi nie byliby sobą, jakby nie podgrzewali atmosfery przed premierą jakiegoś ważnego dla nich modelu. Nie inaczej jest tym razem.

Odwołanie do historii

Maserati skorzystało akurat z okazji, że 13 maja przypada 64 rocznica triumfu – niedawno zmarłego – Sir Stirlinga Mossa podczas wyścigu F1 Grand Prix Monako, który to wygrał jadąc bolidem Maserati 250F. Słynny kierowca zmarł 12 kwietnia 2020 roku w wieku 90 lat. 

ZOBACZ TAKŻE
Sir Stirling Moss: Niekoronowany czempion | Legendy motorsportu

Kolorystyka prototypowego MC20 inspirowana jest kultowym bolidem Maserati Eldorado, które prowadził Stirling Moss na torze Monza podczas Trofeo dei due Mondi w 1958 roku. Zamiast czerwonego numeru wyścigowego “10” pojawił się napis “Stirling Moss”, aby jeszcze bardziej uczcić pamięć o legendarnym kierowcy.

Maserati MC20 – elita supersamochodów

Przy okazji warto wspomnieć, że jest to pierwszy raz, gdy Maserati zdecydowało się pokazać prototyp MC20. Włoski supersamochód z centralnie umieszczonym silnikiem zapowiada się naprawdę ciekawie. Mimo kamuflażu dostrzec można jego obłe, smukłe kształty i świetne proporcje. Pierwotnie samochód był planowany jako samochód sportowy z układem siedzeń 2+2, który zapowiadał koncept Alfieri z 2014 roku. Z pewnością finalna wersja MC20 będzie w pewnym stopniu nawiązywać do Alfieri.

Maserati MC20

Fot. maserati.com

Plany się jednak zmieniły. Nowy supersamochód od Maserati w pewnym stopniu przejmie schedę po zapowiadanym następcy Alfy Romeo 8C, nad którym przerwano prace. MC20 otrzyma napęd hybrydowy oparty o podwójnie doładowaną jednostkę V6 o pojemności 2.9 litra, rodem z Alfy Romeo. Łączna moc układu wyniesie około 700 KM. Silnik spalinowy ma być umieszczona przy tylnej osi a elektryczny przy przedniej. Dzięki niewielkiej masie własnej i nisko położonemu środkowi ciężkości przyspieszenie od 0 do 100 km/h ma zająć mniej niż 3 sekundy.

ZOBACZ TAKŻE
Maserati GranTurismo i GranCabrio kończą rynkowy żywot z przytupem

Warto też wspomnieć, jaki los czeka GranTurismo, którego produkcję niedawno zakończono. Otóż włoskie coupe powróci w nowym wcieleniu w 2021 roku i będzie… pierwszym w pełni elektrycznym modelem Maserati.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama