Nasze profile w mediach społecznościowych

Fascynacje

Elektron Quasar – hipercar o mocy ponad 2300 KM. Setka poniżej 2 s

NIemiecka firma Elektron Innovativ zapowiedziała stworzenie fascynującego, wyjątkowo mocnego hipercara o nazwie Elektron Quasar. Elektryczny pocisk osiągnie ponad 2300 KM i rozpędzi się od 0 do 100 km/h w mniej niż 2 sekundy.

Opublikowano

w dniu

Elektron Quasar
Fot. elektron-innnovativ.de / Elektron Quasar

Prawie rok temu niemiecka firma Elektron Innovativ wprowadziła na rynek swój elektryczny supersamochód Elektron One o mocy aż 1360 KM (1000 kW). Pojazd miał oficjalnie zadebiutować na salonie samochodowym w Genewie, jednak impreza nie odbyła się z racji pandemii koronawirusa. Teraz niemiecki producent zaprezentował kolejny, jeszcze bardziej fascynujący koncept hipercara o nazwie Elektron Quasar. W jego przypadku liczby robią szczególne wrażenie – jeśli tylko projekt ujrzy światło dzienne, będzie naprawdę dużo emocji.

Elektron Quasar – liczby wręcz trudne do uwierzenia

Według producenta Elektron Quasar ma generować aż 2332 KM całkowitej mocy. Za jego napęd posłużą cztery silniki elektryczne, prawdopodobnie po jednym na każde koło. Pozwoli to na inteligentne zarządzanie mocą i momentem obrotowym, co będzie przydatne zwłaszcza podczas jazdy na torze. Firma nazywa to Elektron Smart Torque Vectoring System (ESTV). Samochód ma ważyć przy tym zaledwie 1500 kg. Zastanawiamy się, jak producent chce to osiągnąć, skoro już same akumulatory w autach elektrycznych są wyjątkowo ciężkie.

Elektron Quasar

Równie imponujące mają być osiągi elektrycznego hipercara. Elektron Quasar ma osiągać 100 km/h w czasie zaledwie 1,65 sekundy a jego prędkość maksymalna ma wynieść 450 km/h. Byłaby to wyjątkowo duża wartość dla samochodu elektrycznego.

ZOBACZ TAKŻE
Pininfarina Battista testowana na torze. Ma być szybsza od bolidu F1

Przełomowy hipercar przyszłości czy pojazd, który nie ma racji bytu?

Elektron Innovativ zapowiedział premierę Quasara na 2023 rok. Powstanie tylko 99 egzemplarzy tego elektryzującego hipercara. Cena będzie równie niebotyczna co moc i osiągi pojazdu. Wyniesie ona bowiem około 2,2 miliona euro lub 2,6 miliona dolarów przy aktualnych kursach obu walut. Liczby, które prezentuje Elektron Quasar są co prawda imponujące, jednak warto do nich podejść z dystansem. Raczej wątpliwe, by przez dwa lata technologia pojazdów elektrycznych poszła tak mocno do przodu, by było możliwe uzyskanie tak niskiej masy i tak wysokiej prędkości maksymalnej. Wszystko okaże się za parę lat.

Elektron Quasar

Jeśli zaś chodzi o wcześniejszy projekt Elektron One, prezes firmy Armağan Arabul zaznaczył, że nie jest on anulowany, lecz odroczony w czasie. Samochód zadebiutuje bowiem dopiero osiem miesięcy po premierze Quasara.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama