Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Nowa Honda Civic Hatchback zaprezentowana. Podążanie własną drogą

Gama jedenastej generacji kompaktowej Hondy wzbogaciła się o odmianę pięciodrzwiową. Nowa Honda Civic Hatchback ma jednak dość nietypowe proporcje jak na tego typu nadwozie i nie wszystkim może ono przypaść do gustu.

Nowa Honda Civic Hatchback

Kompaktowego Civica znamy od 1972 roku. Do tej pory doczekał się aż 10 generacji, których sprzedano łącznie 27 milionów egzemplarzy w aż 170 krajach. Parę miesięcy temu zadebiutowało jedenaste wcielenie Civika w odmianie sedan. Teraz przyszedł czas na odmianę pięciodrzwiową. Nowa Honda Civic Hatchback wygląda podobnie do sedana i jednocześnie nawiązuje do X generacji. Firma oczekuje, że nowy styl spodoba się „młodym, aktywnym kierowcom”. 

Nowa Honda Civic Hatchback – praktyczność w połączeniu z frajdą z jazdy

Hatchbacka poznamy już po przedniej partii nadwozia, gdzie pojawił się inny niż w sedanie grill z sześciokątnymi otworami zamiast poziomych listew. Nisko poprowadzone, dosyć agresywne reflektory oraz długa i płaska maska, potęgują dynamiczny design pojazdu i optycznie powiększają Civika. Więcej zmian w porównaniu do odmiany czterodrzwiowej znajdziemy z tyłu. Samochód wygląda zgrabniej od sedana, na co ma też wpływ skrócony o 12,4 cm tylny zwis oraz opadająca klapa bagażnika. Nadwozie jest o 17% sztywniejsze niż w poprzedniku, zaś rozstaw osi wydłużono o 3,5 cm.

Nowa Honda Civic Hatchback

Nowa Honda Civic hatchback ma łukowatą linię dachu, przez co wygląda nieco bardziej elegancko od sedana. Tylne światła połączono listwą biegnącą przez całą szerokość pojazdu, zaś sedan ma osobne lampy z każdej strony. Tak naprawdę jednak nowy Civic Hatchback nie każdemu przypadnie do gustu, gdyż z wydłużoną linią boczną przypomina on bardziej liftbacka niż klasycznego hatchbacka. Zapewnia mu to jednak większą praktyczność i lepszy dostęp do bagażnika, gdyż otwór po otwarciu klapy jest o 4 cm szerszy niż w sedanie. Bagażnik jest jednak nieco mniejszy niż w poprzedniku, gdyż liczy on 694 litry (do linii dachu) zamiast 728 l. W zamian wygospodarowano więcej miejsca na tylnej kanapie. Nadwozie jest o 17% sztywniejsze niż w poprzedniku, zaś rozstaw osi wydłużono o 3,5 cm.

Nowa Honda Civic Hatchback

Bardziej nowoczesna, lecz bliżej jej do liftbacka

W przeciwieństwie do sedana Civica w wersji hatchback będzie można zamówić także z manualną skrzynią biegów. Na rynku amerykańskim będzie on dostępny w wariancie Sport z 2-litrowym wolnossącym benzyniakiem o mocy 160 KM i maksymalnym momencie obrotowym 187 Nm lub z 1.5-litrowym turbodoładowanym silnikiem rozwijającym 182 KM oraz 240 Nm. We wszystkich wariantach dostępna będzie także bezstopniowa przekładnia CVT. Wprowadzono też poprawki w układzie kierowniczym i zawieszeniu, aby zapewnić bardziej bezpośrednie doznania z jazdy niż w sedanie.

ZOBACZ TAKŻE
Nowa Honda Civic XI w wersji seryjnej już jest. Znamy szczegóły

W kabinie mamy dwa 7-calowe ekrany, z których jeden pełni rolę wirtualnych zegarów, zaś drugi, dotykowy, odpowiada za obsługę systemu infotainment i zawiera m.in. funkcje Android Auto i Apple CarPlay. Opcjonalnie dostępny będzie większy wyświetlacz zegarów o przekątnej 10,2 cali oraz 9-calowy ekran multimediów.

Nowa Honda Civic Hatchback

W Europie jako hybryda i Type R

W Europie nowa Honda Civic Hatchback dostępna będzie wyłącznie z napędem hybrydowym i przekładnią CVT. Być może chodzi tu o układ o mocy 130 KM, oparty na silniku 1.5, który znamy już z najnowszej Hondy HR-V e:HEV Na szczęście Honda potwierdziła też topowego Civika Type R. Pojawi się on wkrótce po odmianie hybrydowej i będzie ostatnim wcieleniem Type R z manualną przekładnią i napędem spalinowym. Zachowa napęd na przód, więc nie ma co spodziewać się rewolucji w osiągach czy mocy. Nowy Civic trafi do sprzedaży w Europie dopiero jesienią 2022 roku.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama