Connect with us

Fascynacje

Zyrus LP1200 Strada – 1200 KM w drogowym Lamborghini Huracanie

Za powstanie tego potwora odpowiada mało znany, pochodzący z Norwegii tuner. Samochód nosi nazwę Zyrus LP1200 Strada i jest niczym innym jak znacznie podrasowaną wersją Lamborghini Huracana, która mimo aż 1200 KM mocy otrzymała homologację drogową.

Opublikowano

w dniu

Zyrus LP1200 Strada
Fot. zyrus.no / Zyrus LP1200 Strada

Na początek kilka słów wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest Zyrus. Otóż jest to niewielki warsztat tuningowy z siedzibą w Norwegii, który upodobał sobie Lamborghini Huracana i stara się wydobyć z niego każdą kroplę wydajności. Po dwóch latach testów pojawił się Zyrus LP1200 Strada, podczas których firma pokonała ponad 6000 km (3728 mil) na torach wyścigowych. Pierwotnie Norwegowie zamierzali stworzyć 24 egzemplarze przeznaczone wyłącznie na tor. Teraz najwidoczniej zmienili zdanie i 12 z planowanych 24 sztuk otrzyma homologację drogową.

Zyrus LP1200 Strada – stado 1200 dzikich byków 

Za bazę dla Zyrusa pierwotnie służył Huracan LP 640-4 Performante. Następnie norweska firma wykorzystała swoje doświadczenie wyścigowe zdobyte dzięki wyścigowemu LP1200 opartemu na Huracanie Super Trofeo, startując w skandynawskich mistrzostwach GT+. 

Zyrus LP1200 Strada

Drogowy Zyrus LP1200 Strada korzysta z podwójnie doładowanej, 5.2-litrowej jednostki V10 o mocy 1200 KM. Jest to niemal dwukrotnie wyższa wartość niż w standardowym Huracanie Performante, od którego jest aż o 126 kg lżejszy. Mimo to od wyścigowego Super Trofeo wciąż jest cięższy o 157 kg. Specjalny bodykit Bonkers nie tylko poprawia prezencję Zyrusa, ale również zapewnia ogromną siłę docisku (aż 2010 kg) przy prędkości 200 km/h. Tylko po części jest to zasługa masywnego tylnego skrzydła.

ZOBACZ TAKŻE
Lamborghini Huracan STO - torowa bestia w szosowej wersji

Moc dostępna tylko na żądanie

Swój pełen potencjał Zyrus LP1200 Strada pokazuje po naciśnięciu jednego przycisku. Podczas normalnego użytkowania korzysta się bowiem z tzw. “trybu gąsienicowego”, w którym moc jest ucięta do 900 KM. Pełną moc można przywrócić także za pomocą specjalnej aplikacji na smartfona. Firma twierdzi, że zmieniono ponad 600 części w porównaniu ze standardowym Huracanem Performante. Zastosowano m.in. kolektor inconel czy tytanowy układ wydechowy. Wszystko po to, aby stworzyć “najlepszy samochód drogowy, którym można poruszać się jak samochodem wyścigowym”.

Zyrus LP1200 Strada

 Zyrus wycenił swoje najnowsze dzieło na 595 000 euro. Aby ułatwić transakcję, klienci mają zapewniony również jeden dzień na torze, gdzie mogą na spokojnie zapoznać się ze swoim nowym nabytkiem.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama