Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Range Rover SV Coupe – powrót do korzeni

Podczas trwającego właśnie salonu samochodowego w Genewie Brytyjczycy zaprezentowali topowego Range Rovera w limitowanej do 999 sztuk wersji coupe. Auto otrzymało też mocniejszy silnik.

Brytyjski producent ma już długą tradycję w budowaniu trzydrzwiowych SUV-ów. W końcu pierwszy Range Rover początkowo występował wyłącznie z właśnie takim nadwoziem. Dopiero po 11 latach od debiutu – w 1981 r. – na rynku pojawiła się odmiana pięciodrzwiowa. Teraz producent postanowił nawiązać do tradycji, wypuszczając limitowaną wersję SV Coupe. Co prawda, w ofercie marki znajduje się już jeden SUV z tego typu nadwoziem, ale jest nim kompaktowy Evoque.

Najważniejsze w trzydrzwiowym Range Roverze jest fakt, że mimo ponad 5 m długości zachował design pierwowzoru i w udany sposób nawiązuje do swojego przodka. Auto wygląda równie masywnie, co pięciodrzwiowa wersja. Dzięki kilku zabiegom stylistycznym, takim jak m.in. opadająca linia dachu czy mocno pochylony tylny słupek, karoseria pojazdu wygląda dynamicznie. Brytyjski SUV porusza się na efektownych felgach w rozmiarach od 21 do 23 cali.

Fot. netcarshow.com / Range Rover SV Coupe

Range Rover SV Coupe ma jeszcze bardziej ekskluzywny charakter niż odmiana pięciodrzwiowa. Świadczy o tym możliwość wyboru spośród 100 lakierów nadwozia, wśród których znajdzie się specjalny Liquesence o strukturze ciekłego metalu. Ponadto auto ma bogate wyposażenie, obejmujące m.in. reflektory Pixer-Laser LED, stanowiące połączenie oświetlenia LED-owego i laserowego. Składa się ono ze 144 diod LED oraz 4 laserowych. Rozświetlają one drogę na ponad 500 m.

Kabina Brytyjczyka również emanuje luksusem, połączonym z nowoczesnością. Wnętrze wykończono najwyższej jakości materiałami, w tym skórą oraz drewnianymi wstawkami, łączącymi orzech i jesion. Co ciekawe, nabywca pojazdu może wybrać różną kolorystykę przedniej i tylnej części kabiny. Kokpit przypomina Velara i składa się z trzech ekranów dotykowych, z których jeden zastępuje wskaźniki, drugi obsługuje multimedia, a trzeci klimatyzację.

Fot. netcarshow.com

Źródłem napędu Range Rovera SV Coupe jest znane m.in. ze Sporta SVR 5-litrowe V8. Dzięki użyciu kompresora silnik ten rozwija 565 KM oraz 700 Nm. Duży SUV przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,3 s i rozpędza się do 266 km/h.

Pneumatyczne zawieszenie zapewnia autu wysoki komfort jazdy i oferuje możliwość regulacji prześwitu w zakresie 9 cm. Nie zapomniano też o zapewnieniu pojazdowi dobrych właściwości terenowych. Samochód otrzymał reduktor i blokadę tylnego mechanizmu różnicowego. Głębokość brodzenia nowego Range Rovera wynosi aż 90 cm. Poza tym może on pociągnąć przyczepę o masie 3,5 t.

Fot. netcarshow.com

Wszystkie 999 egzemplarzy Range Rovera SV Coupe powstanie ręcznie w brytyjskim zakładzie marki w Warwickshire. Sprzedaż auta rozpocznie się w IV kwartale 2018 r. Biorąc pod uwagę nawiązanie do tradycji i ograniczoną produkcję można pokusić się o stwierdzenie, że samochód ten ma zadatki na klasyka.

Oceń nasz artykuł!
Reklama