Nasze profile w mediach społecznościowych

Samochody

Mercedes-AMG GT Black Series nowym rekordzistą Nurburgringu

Mercedes-AMG GT Black Series został najszybszym seryjnym samochodem na torze Nurburgring, bijąc dotychczasowego lidera, czyli Lamborghini Aventadora SVJ o ponad sekundę. To niesamowity wyczyn jak na pojazd z silnikiem umieszczonym z przodu.

Opublikowano

w dniu

Mercedes-AMG GT Black Series
Fot. mercedes.com / Mercedes-AMG GT Black Series

Niemiecki producent wyrasta na specjalistę od rekordów na Nurburgringu. Zaledwie kilka dni temu byliśmy świadkami ustanowienia rekordu wśród aut czterodrzwiowych przez model AMG GT 4 Door Coupe a teraz tego samego – tym razem wśród wszystkich samochodów seryjnych – dokonał Mercedes-AMG GT Black Series. Można by rzec podwójne zwycięstwo.

ZOBACZ TAKŻE
Mercedes AMG GT R Black Series - najmocniejsze AMG w historii

Mercedes-AMG GT Black Series zdominował “zielone piekło”

Czas przejazdu niemieckiego coupe wyniósł 6:43,61, poprawiając tym samym rezultat poprzedniego rekordzisty z 2018 roku, którym było Lamborghini Aventador SVJ, o 1,36 sekundy (Lambo miało 6:44,97). Choć na pierwszy rzut oka różnica nie jest znacząca, to wynik ten zasługuje na szczególne uznanie zważywszy na fakt, iż w przypadku Mercedesa mamy do czynienia z przedniosilnikową konstrukcją, której napęd trafia na koła tylnej osi. Ponadto, ten imponujący wynik uzyskano całkowicie seryjnym egzemplarzem, zmieniając jedynie nastawy podwozia pod konkretne wymagania toru. 

Mercedes-AMG GT Black Series

 

Podczas próby kierowca korzystał z aktywnej kontroli trakcji z 9 poziomami ustawień. Odpowiednią przyczepność zapewniały wyczynowy opony Michelin Pilot Cup 2, będące standardowym wyposażeniem wersji Black Series. Aby osiągnąć tak dobry czas, inżynierowie Mercedesa-AMG wybrali regulowane gwintowane zawieszenie z 0,2-calowym obniżeniem z przodu i 0,1-calowym z tyłu. Regulowane stabilizatory poprzeczne nastawiono na najbardziej wymagające ustawienia.

ZOBACZ TAKŻE
Mercedes-AMG GT 63 S 4 Door ponownie z rekordem Nurburgringu

Silnik z przodu nie przeszkodził w zdobyciu rekordu

Przypomnijmy, że Mercedes-AMG GT Black Series zadebiutował w lipcu jako najmocniejsza i najszybsza seryjna odmiana modelu AMG GT. Dzięki licznym modyfikacjom niemieckie coupe rozwija 730 KM i 800 Nm i przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie 3,2 s. Moc pochodzi z dobrze znanej, podwójnie doładowanej jednostki V8 o pojemności 4 litrów. O możliwościach GT Black Series najlepiej świadczy prędkość osiągnięta na prostej Döttinger Höhe, wynosząca niemal 300 km/h, podczas gdy model ten rozpędza się maksymalnie do 325 km/h.

Mercedes-AMG GT Black Series

Na koniec ciekawostka. Otóż Mercedes-AMG GT Black Series jest jedynym przednionapędowym samochodem, który przejechał tor Nurburgring w czasie poniżej 7 minut. Pobił tym samym dotychczasowego rekordzistę, czyli Dodge’a Vipera ACR i jego czas 7:01 o ponad 20 sekund! Cóż, Mercedes ochoczo rwie do przodu po kolejne wyniki. Podejrzewamy, że to tylko kwestia czasu, aż Niemcy znowu zaszaleją na “zielonym piekle”.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama