Nasze profile w mediach społecznościowych

Fascynacje

Aston Martin Vantage Roadster – 6,7 s na złożenie dachu

Brytyjski producent zaprezentował swój najnowszy kabriolet. Aston Martin Vantage Roadster otrzymał miękki składany dach, którego złożenie zajmuje raptem 6,7 sekundy, co czyni go modelem z najszybciej składanym miękkim dachem spośród wszystkich samochodów na rynku.

Opublikowano

w dniu

Aston Martin Vantage Roadster
Fot. astonmartin.com / Aston Martin Vantage Roadster

Aston Martin nie czekał na marcowe targi w Genewie i już teraz zaprezentował światu swój najnowszy model Vantage Roadster. Samochód ma równie ujmujący design co wersja Coupe. Z racji na dodatkowe usztywnienia podwozia Roadster jest cięższy od odmiany z zamkniętym nadwoziem. Różnica nie jest jednak diametralna i wynosi 60 kg.

Najszybciej składany miękki dach na świecie

Tym, co wyróżnia Astona Martina Vantage Roadster na tle innych kabrioletów, jest wyjątkowo krótki czas potrzebny na złożenie dachu. Wynosi on jedynie 6,7 sekundy na postoju oraz 6,8 sekundy podczas jazdy z prędkością nieprzekraczającą 50 km/h.

Źródłem napędu pozostaje dobrze znane 4-litrowe V8 biturbo rodem z Mercedesa-AMG. W brytyjskim roadsterze rozwija ono 510 KM i 685 Nm, czyli tyle samo co wersja Coupe. Jednostkę sparowano z 8-biegową skrzynią automatyczną ZF. Moc trafia na koła tylnej osi. Vantage Roadster przyspiesza od 0 do 100 km/h w 3,7 s, czyli  o 0,2 s wolniej niż odmiana z zamkniętym nadwoziem. Prędkość maksymalna także jest nieco niższa (co nie znaczy, że niska) i wynosi 306 km/h (mniej o 7 km/h).

Aston Martin Vantage Roadster

Fot. astonmartin.com / Aston Martin Vantage Roadster

Kierowca będzie miał do wyboru 3 tryby jazdy: Sport, Sport+ oraz Track, zmieniające nastawy podwozia i pracę układu kierowniczego. Zawieszenie wersji Roadster korzysta – podobnie jak Coupe – z zaawansowanego systemu tłumienia drgań, układu dynamicznego wektorowania momentu obrotowego oraz elektronicznego dyferencjału przy tylnej osi.

Aston Martin Vantage 2021 – w hołdzie tradycji

Model Vantage na rok modelowy 2021 zostanie nieco odświeżony. Na 70-lecie debiutu logo marki obie wersje nadwoziowe otrzymają opcjonalny grill z poziomymi pasami nawiązującymi do klasycznych pojazdów Astona Martina, nowe wzory felg i kolory oraz opcjonalną 7-biegową skrzynię manualną, dostępną dotychczas tylko w odmianie AMR.

Aston Martin Vantage

Fot. astonmartin.com / Aston Martin Vantage

Ceny Astona Martina Vantage Roadster nie są jeszcze znane. W Polsce wersja Coupe kosztuje od 839 580 zł. Odmiana Roadster będzie zapewne startować z pułapu ok. 900 tys. zł. Samochód będzie jedną z najważniejszych premier brytyjskiego producenta podczas targów w Genewie.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
ReklamaReklama