Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Inne

70mai M500 – test kamery z wbudowaną pamięcią. Warta polecenia

Zazwyczaj w kamerach samochodowych stosuje się wyświetlacze i karty SD. Są jednak producenci, którzy idą pod prąd, korzystając z możliwości, jakie daje integracja ze smartfonem. Przykładem jest kamera 70mai M500, która okazała się naprawdę ciekawym sprzętem.

70mai M500 Dash Cam
Fot. Paweł Bartocha

Kamery samochodowe są coraz częstszym wyborem wśród kierowców. Przy stale rosnącym natężeniu ruchu i mnogości niebezpiecznych sytuacji na drodze mogą okazać się bezcenne, pełniąc rolę „czarnych skrzynek”. Obecnie można zatem rzec, że wideorejestrator to już nie jest dodatek do samochodu, co jego niezbędne wyposażenie, które warto mieć na pokładzie. Wiele dotychczasowych konstrukcji posiadało jednak wyświetlacze, co wymuszało na producentach zwiększanie rozmiarów. Przykład urządzenia 70mai M500 pokazuje, że dobra kamera wcale nie musi mieć wyświetlacza… I wcale nie musi tylko służyć do nagrywania jazdy.

Kamery samochodowe a prawo w Polsce

Mimo wprowadzenia przepisów związanych z RODO kamery samochodowe na terenie Polski są legalne — trzeba jednak spełnić kilka warunków. Po pierwsze nagranie z wideorejestratorów może być wykorzystane tylko i wyłącznie na użytek własny. Prawo pozwala na pokazanie filmu najbliższej rodzinie oraz odpowiednim instytucjom, np. policji czy ubezpieczycielowi. Jeśli chcesz udostępnić publicznie film możesz to zrobić pod warunkiem, że twarze uczestników ruchu zostaną zamazane — dotyczy to również tablic rejestracyjnych pojazdów.

70mai M500 Dash Cam

Fot. Paweł Bartocha

W sytuacji, gdzie inny uczestnik ruchu będzie w stanie się rozpoznać na nagraniu lub stwierdzi, że jego samochód jest na tyle charakterystyczny, że również łatwo go powiązać z właścicielem to wtedy można zostać oskarżonym o bezprawne wykorzystanie wizerunku.

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Navitel R700 GPS Dual - wideorejestrator z kamerą cofania

 Jeśli świadkami są tylko i wyłącznie kierowcy aut, z którymi doszło do wypadku to mamy tu sytuację, kiedy tak naprawdę pada słowo przeciwko słowu. Niestety nie wszyscy sprawcy chcą wziąć winne na siebie lub są w pełni przekonani, że to nie oni go spowodowali. Czy wideorejestrator jest dowodem? Tak! Wideo może posłużyć jako dowód w sprawie jednakowo dla Policji, sądu czy ubezpieczyciela.

Na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniach kamery?

Szukając wideorejestratora dobrze jest stawiać na jakość urządzenia, gdyż z założenia ma ono posłużyć nam przez kilka lat i oferować wysokiej jakości obraz. Właśnie z tej strony dała się poznać testowana kamera w postaci 70mai M500. Marka 70mai powstała w 2016 roku i należy do ekosystemu Xiaomi Mi. Urządzenie jest zgrabne, solidnie wykonane i smukłe, zaś matowa obudowa sprytnie ukrywa wszelkie zarysowania, na jakie narażone jest urządzenie w trakcie eksploatacji. Również montowany na szybę uchwyt jest solidny.

70mai M500 Dash Cam - zestaw

Fot. Paweł Bartocha

Umieszczono w nim specjalny otwór na kabel zasilający z wejściem USB-C. Ładnie zaprojektowano także otwory chłodzące w górnej i dolnej partii urządzenia. Do obsługi kamery służy pojedynczy przycisk, który w zależności od sekwencji kliknięć w niego uruchamia lub wyłącza urządzenie, włącza hotspot Wi-Fi (wspomnimy o nim potem) oraz obsługę głosową, która rozpoznaje podstawowe komendy po polsku. 

70mai M500 – co zawiera zestaw?

W zestawie przysłanym przez producenta znalazły się także kable zasilające (jeden standardowy z końcówką USB-A, ładowarka do gniazdka 12V z 2 portami USB-A, a także osobny kabel do podpięcia na stałe zasilania kamery poprzez bezpieczniki w aucie. Montaż kamery odbywa się w prosty sposób – mamy bowiem folię termiczną, którą przylepiamy pod lusterkiem wstecznym, następnie na nią dajemy uchwyt i wkładamy kamerkę. Kamera wchodzi łatwo i kończy się to charakterystycznym „kliknięciem”. Ważne jest, by otwór na wejście USB-C w uchwycie był po prawej stronie, co świadczy o prawidłowym jego zamocowaniu. W przeciwnym razie będziemy mieli obraz z kamery do góry nogami. 

Producent sugeruje też umieszczenie kabla zasilającego pod podsufitką i uszczelką przednich drzwi po to, by nie przeszkadzał podróżującym. W tym celu nawet w zestawie umieścił specjalny popychacz. Należy jednak zaznaczyć, że nie w każdym aucie będzie to możliwe z uwagi na precyzyjne spasowanie w przypadku niektórych modeli. 

Hotspot Wi-Fi i aplikacja na smartfona – to brzmi dobrze

Wróćmy jednak do hotspotu Wi-Fi. Odgrywa on istotną rolę w funkcjonowaniu urządzenia, bowiem 70mai M500 współpracuje z dedykowaną aplikacją na smartfona. Należy się połączyć z hotspotem od kamery, co odbywa się sprawnie, dzięki czemu obraz z kamery będziemy mieli na ekranie smartfona. Co więcej, możemy też za pomocą niego robić zdjęcia czy zapisywać je oraz nagrane filmy, a także dokonywać bezprzewodowych aktualizacji. Genialne w swojej prostocie… To jednak nie wszystkie z zaskakujących funkcji 70mai M500. Z tą samą aplikacją współpracują też dołączone do zestawu zewnętrzne czujniki ciśnienia powietrza w oponach. 

Porządna jakość obrazu

70mai M500 Dash Cam wyposażono w obiektyw szerokokątny, który obejmuje aż 170 stopni. Równie ważnym aspektem jest rozdzielczość – w tym przypadku producent informuje o standardzie Ultra HD (2592×1944 w 30 kl./s). Dodatkowo możesz wybrać kodowanie wysokie lub niskie – to ostatnie może być przydatne w wypadku starszych smartfonów. Dodatkowo nocą przydatna będzie funkcja rejestrowaniu obrazu z uwzględnieniem HDR, co pozwala na dostrzeżenie większej ilości detali. Obraz jest bardzo dobry, niezależnie od pory dnia czy warunków atmosferycznych. Jest to bez wątpienia zasługa użycia matrycy Sony.

Wbudowana pamięć – więcej zalet niż wad

Największą zaletą 70mai M500 jest jednak wbudowana pamięć. Nie trzeba się zastanawiać czy Twoja karta pamięci jest wystarczająco szybka, czy nie jest za stara, czy nie trzeba jej już wymienić, czy ma wystarczającą pojemność. 70mai Dash Cam M500 ma własną, wbudowaną pamięć o szybkości odczytu 230 MB/s i szybkości zapisu 150 MB/s. To lepsze wyniki od większości kart SD. Do wyboru są warianty pamięci 32, 64 lub 128 GB.

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Navitel R66 2K – kamera zbyt minimalistyczna?

Minusem w przypadku wbudowanej pamięci jest konieczność wyboru pakietu już przy kupnie sprzętu. Jeżeli jeździmy często w długie trasy, lepiej zastanowić się nad większymi pojemnościami. W naszym egzemplarzu było „tylko” 32 GB, jednak na co dzień w zupełności to wystarcza. W dodatku kamera zapisuje nagrania w pętli, co oznacza, że najstarsze są automatycznie kasowane w przypadku braku miejsca.

Kamera 70mai M500

Fot. Paweł Bartocha

Komendy głosowe 

Kilka czynności można wykonać szybko, za pomocą komend głosowych. Obecnie język polski nie jest wspierany, ale komendy po angielsku nie są trudne. Ponadto nie trzeba mówić z idealnym angielskim akcentem, żeby kamera to zrozumiała. Oto przykładowe komendy:

  • Take a photo – zapis zdjęcia
  • Shoot a video – zabezpieczenie nagrania wideo
  • Enable sound recording – włączenie mikrofonu
  • Disable sound recording – wyłączenie mikrofonu
  • Open hotspot – włączenie Wi-Fi
  • Close hotspot – wyłączenie Wi-Fi

70mai M500 Dash Cam – inne ciekawe funkcje

Kamera zawiera też wbudowany G-sensor, który w momencie wykrycia nagłych wstrząsów lub kolizji uruchamia awaryjne nagrywanie. Wiąże się to również z ich specjalnym miejscem w pamięci urządzenia, które nie jest automatycznie nadpisywane, tak, aby dowód zawsze był zachowany. Co więcej, decydując się na zakup adaptera zasilania Hardwire Kit Type-C UP03, można uruchomić tryb parkingowy, który po wykryciu wstrząsu przez G-sensor zaczyna nagrywanie. 

70mai - zestaw

Fot. Paweł Bartocha

70mai M500 Dash Cam oferuje też funkcję ADAS, czyli ostrzeżenia w momencie, kiedy za bardzo zbliżmy się do pojazdu przed nami, zjedziemy z pasa ruchu lub pieszy znajdzie się na ulicy. 

70mai M500 – podsumowanie

Podsumowując 70mai Dash Cam to naprawdę dobrej jakości sprzęt, który oferuje więcej funkcji niż się może wydawać oraz wysoką jakość wykonania i obrazu. Co więcej, współpraca ze smartfonem poprzez aplikację okazała się świetnym pomysłem, znacząco ułatwiając korzystanie z urządzenia i rozszerzając jego możliwości. Wreszcie kompaktowość 70mai M500 sprawia, że kamera zupełnie nie przeszkadza podczas jazdy. To wszystko za w miarę rozsądną kwotę w okolicach 550 zł.

70mai M500 Dash Cam

Fot. Paweł Bartocha

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama