Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Volvo Concept Recharge – szwedzki minimalizm ery elektromobilności

Szwedzki producent pokazał koncept elektrycznego kombi o nazwie Volvo Concept Recharge. Samochód prezentuje kierunek rozwoju szwedzkiej marki na najbliższe lata, zarówno pod względem technicznym, jak i stylistycznym.

Volvo Concept Recharge

Szwedzka marka słynie z minimalizmu, zaś najnowsze Volvo Concept Recharge pokazuje, w jakim kierunku ów styl pójdzie w najbliższych latach. Producent nazywa ten koncept manifestem swoich czysto elektrycznych ambicji. Jak wiemy, Szwedzi zamierzają bowiem do 2030 roku stać się marką oferującą wyłącznie elektryczne samochody. Jednocześnie producent zapowiada, że ​​w najbliższych latach wprowadzi na rynek “nową rodzinę samochodów elektrycznych”. Ich zapowiedzią, a także zwiastunem kierunku designu Volvo na najbliższe lata jest właśnie prototyp Concept Recharge.

Volvo Concept Recharge – zwiastun przyszłości szwedzkiej marki

Volvo Concept Recharge ma architekturę typową dla samochodów elektrycznych, która eliminuje komorę silnika i zawiera zestaw akumulatorów zamontowany pod podłogą. Według producenta pozwoliło to projektantom wydłużyć rozstaw osi i zmniejszyć zwisy, tworząc więcej przestrzeni w kabinie. Projektanci zmienili również położenie siedzeń i obniżyli maskę, nadając Concept Recharge wysoką pozycję za kierownicą niczym w klasycznym SUV-ie, lecz z nadwoziem o lepszej aerodynamice. Samochód ma bowiem nadwozie przypominające podwyższone kombi. Koła przesunięto do narożników, skracając tym samym zwisy.

Volvo Concept Recharge

Koncept ma bardziej pionową linię dachu  i tylną szybe, dzięki czemu – wraz z pionowymi tylnymi światłami – nawiązuje do starszych kombi Volvo pokroju słynnego 850. O obecności napędu elektrycznego świadczy brak klasycznej atrapy chłodnicy. Przednie reflektory ze zaktualizowanym motywem „Młotu Thora” zawierają nową technologię, która zapewnia osłonę ich górnych partii do momentu, gdy będą one potrzebne.

ZOBACZ TAKŻE
Volvo C40 Recharge - elektryczny SUV coupe. Dekada elektryfikacji Volvo

Nasz Recharge Concept jest manifestem całkowicie elektrycznej przyszłości Volvo Cars, a także nowego typu pojazdu. Wykazuje nowe i nowoczesne proporcje, które idą w parze ze zwiększoną wszechstronnością i pokazują, co technologia może umożliwić w zakresie projektowania – powiedział Robin Page, szef designu szwedzkiej marki.

Volvo Concept Recharge

Szwedzka salonka w nowoczesnym wydaniu

Kabinę Volvo Concept Recharge również cechuje minimalistyczny charakter. Zgodnie z aktualnymi trendami samochód wyposażono w duży, dotykowy ekran centralny o przekątnej 15 cali oraz mały wyświetlacz cyfrowych zegarów. – Wewnętrz Concept Recharge tworzymy prawdziwie skandynawski salon. Wnętrze łączy naszą najnowszą technologię obsługi użytkownika z pięknymi, zrównoważonymi i naturalnymi materiałami. Każda część wnętrza jest jak dzieło sztuki i może stanowić samodzielny mebel w pomieszczeniu. Korzystamy z najnowszych technologii i skupiamy się na korzyściach, jakie mogą one przynieść użytkownikom – zaznaczył Page.

Volvo Concept Recharge

Najnowszy koncept Volvo wyposażono również w zintegrowane czujniki lidarowe. Firma zacznie dodawać je do samochodów produkcyjnych w przyszłym roku, począwszy od nowej generacji SUV-a XC90. Producent zapowiedział także, że jego nowa fabryka w Karolinie Południowej w USA będzie pierwszą dedykowaną dla pojazdów elektrycznych.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama