Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Samochody

Kultowy Trans Am „Smokey and the Bandit” sprzedany za blisko 500 tys. $

Kolejna ikona amerykańskiej kinematografii została właśnie sprzedana na aukcji za blisko 500 000 dolarów. Mowa tu o Pontiaku Trans Am Burta Reynoldsa, znanym z filmu „Smokey and the Bandit” lub dla niewtajemniczonych „Mistrz Kierownicy Ucieka”.

Pontiac Trans Am Smokey and The Bandit
Fot. barret-jackson.com

Są pewne samochody, które są nierozerwalnie kojarzone z daną produkcją. Właśnie tak samo jest w przypadku Pontiaca Trans Ama. To właśnie seria filmów „Smokey and the Bandit” zapewniła temu autu rozpoznawalność i uczyniła go sławnym. Burt Reynolds i Pontiac Firebird Trans Am to dwie amerykańskie ikony, które od lat 70-tych są ze sobą nierozerwalnie związane. Nieżyjący już aktor (zmarł w 2018 roku) słynął z jazdy muscle carem w przeboju z 1977 roku pt. „Smokey and the Bandit”, zanim dodał jeden do swojej kolekcji. Ten sam Trans Am trafił na aukcję, osiągając zawrotną sumę prawie 500 tysięcy dolarów.

Jeden z najsłynniejszych samochodów amerykańskiego kina

Omawiany samochód to wyjątkowa edycja specjalna Trans Am z 1977 r., która ma uderzające czarno-złote wykończenie. Pojazd promocyjny został podarowany Reynoldsowi w podziękowaniu za jego rewelacyjny występ w słynnym filmie. Za aukcję odpowiadał słynny amerykański  dom aukcyjny Barret-Jackson

ZOBACZ TAKŻE
Toyota Supra z "Szybkich i Wściekłych" sprzedana za ponad 2 miliony

Dla nieznających tematu główny bohater filmu „Smokey and Bandit” eskortuje dwóch przemytników Bo „Bandit” Darville’a i Cledusa „Snowmana” Snowa, którzy próbują nielegalnie przetransportować 400 skrzyń Coorsów (piwa) z Texarkany (miasto w Teksasie) do Atlanty. Przy stosunkowo skromnym wkładzie film zarobił 126,7 miliona dolarów, stając się drugim najbardziej dochodowym filmem 1977 roku. 

Trans Am „Smokey and the Bandit” – egzemplarz jedyny w swoim rodzaju

Pod maską Trans Ama siedział 6.6-litrowy silnik V-8 połączony z trzystopniową automatyczną skrzynią biegów M40. Oceniany na 188 KM i 434 momentu obrotowego, zapewniał odpowiednią moc dla bandyty. Samochód oferowano również z podwójnym dachem w kształcie litery T (tzw. T-Top), wnętrzem z czarnej skóry i klimatyzacją. Oczywiście nie zabrakło charakterystycznych złotych naklejek z motywem gryfa, który był charakterystyczny dla filmu i stał się popularny wśród posiadaczy także tych nowszych Trans Amów.

Pontiac Trans Am Smokey and The Bandit

Legendarny właściciel podobno rzadko jeździł zabytkowym czterokołowcem, zanim ostatecznie sprzedał go w 2014 roku. Na liczniku jest bowiem tylko 36 000 mil (57 936 km). Drugi właściciel skrupulatnie przywrócił samochód do jego dawnej świetności, jednocześnie zachowując ręcznie malowane napisy „Bandit”.  Aktor złożył również autograf na schowku na rękawiczki, a na drzwiach kierowcy znajduje się wygrawerowana tabliczka dedykacyjna. Samochód posiada również podpisaną kopię autobiografii Burta Reynoldsa, kurtkę Trans Am w stylu lat 70-tych i kowboja „Bandytę”.

Pontiac Trans Am II powstawał w latach 1970-1981. W filmie zadebiutował model po drugiej modernizacji z 1977 roku, wyróżniający się jednoczęściowym zderzakiem przednim, nową atrapą wlotu powietrza oraz czterema kwadratowymi reflektorami.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama