Czego szukasz?

Biznes

Mercedes Vision EQXX zwiastuje przyszłość marki. Wkrótce tylko elektryki

Kolejna uznana marka stawia całkowicie na elektryfikację. Już za kilka lat połowa gamy niemieckiej marki ma być zelektryfikowana, zaś do końca obecnej dekady wszystkie Mercedesy mają mieć napęd elektryczny. Pomóc ma w tym Mercedes EQXX Vision, który zaoferuje aż 1000 km zasięgu.

Mercedes Vision EQXX

Co rusz słyszy się kolejnych producentach, którzy planują całkowicie zrezygnować z silników spalinowych i przejść na elektryki. Mowa tu chociażby o Jaguarze, Mini czy Audi. Teraz dołączył do nich także Mercedes, który oficjalnie ogłosił, że od 2025 roku połowa gamy ma być zelektryfikowanych zamiast zakładanych wcześniej 25%. Ponadto, według najnowszych deklaracji prezesa marki, Oli Kalleniusa, od 2030 roku koncern skupi się wyłącznie na samochodach elektrycznych… przynajmniej tam, gdzie „pozwalają na to warunki rynkowe” – zaznaczają Niemcy. W realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia pomóc ma Mercedes Vision EQXX, który zaoferuje aż 1000 km zasięgu (przynajmniej według deklaracji Mercedesa).

Mercedes Vision EQXX – wizja elektrycznej przyszłości i 1000 km

Co więcej, firma twierdzi, że nie zamierza do Vision EQXX instalować jakieś ogromnej baterii, by osiągnąć zakładany zasięg. Model ten ma mieć bowiem ten sam pakiet baterii, który trafi do przyszłego samochodu kompaktowego. Mercedes dąży do zwiększenia gęstości energii o 20% w porównaniu z EQS. Mercedes Vision EQXX rzekomo przejedzie blisko 10 km na 1 kWh energii. Pojemność akumulatora może wynosić zatem około 104 kWh. Bardzo dużą uwagę projektanci przywiążą też do aerodynamiki. Celem jest osiągnięcie oporu powietrza lepszego mniejszego niż 0,20, co jest wartością modelu EQS.

Mercedes Vision EQXX

Ukazany teaser zdradza, że EQXX to nisko zawieszony sedan o łagodnych, opływowych liniach. Wydaje się, że będzie to dość duży pojazd pokroju Tesli Model S. Mercedes obiecuje pokazać auto w przyszłym roku. Firma ma multidysplinarny zespół tworzący maszynę, który ma też wsparcie działu High Performance Powertrain zespołu F1 Mercedes-AMG. Mercedes nie planuje jednak wprowadzenia Vision EQXX bezpośrednio do produkcji. Planuje jednak wykorzystać te innowacje i zastosować je w przyszłych samochodach elektrycznych. 

Od 2030 roku tylko Mercedesy na prąd

Niemiecki producent rozpoczyna właśnie wartą 40 mld euro inwestycję. Firma zamierza stworzyć osiem fabryk, współpracując z firmami na całym świecie. Mercedes pracuje również nad kompozytową baterią nowej generacji krzemowo-węglanową z firmą SilaNano. Odpowiedzialna za Dział Marketingu i Sprzedaży Britta Seeger potwierdziła, że Mercedesy EQE oraz EQS w wersjach SUV zadebiutują w przyszłym roku. W drodze jest też EQS Mercedes-Maybach. Seeger potwierdza również, że w 2024 roku pojawi się w pełni elektryczna klasa G. Zapowiadający ją koncept może zadebiutować już we wrześniu na targach IAA w Monachium. 

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Mercedes EQC 400 4MATIC - generator refleksji i skrajnych emocji

Nowa strategia Mercedesa zakłada, że do 2022 roku w każdym segmencie, w którym się znajduje, będzie w pełni elektryczny pojazd. Od 2025 każdy nowo wprowadzony produkt będzie wyłącznie elektryczny. Obejmie to także dział AMG. – Te nadchodzące AMG przesuną również granicę pod względem wydajności i dynamiki. Będzie o wiele więcej, aby uczynić te samochody prawdziwymi AMG w elektrycznym świecie – powiedziała Seeger. Mercedes opracuje kilka platform dla samochodów wyłącznie elektrycznych – MMA dla produktów kompaktowych pojawi się w 2024 roku, MB EA dla samochodów klasy średniej  i dużych osobowych, AMG EA będzie przeznaczona specjalnie dla pojazdów wyczynowych oraz VAN EA dla modeli użytkowych.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama