Czego szukasz?

Biznes

Powstaną roboty ładujące auta elektryczne. Ciekawy pomysł Volkswagena

Volkswagen pochwalił się pierwszym robotem, który ma zadbać o uzupełnienie energii w akumulatorach zaparkowanych samochodów. Pomysł na roboty ładujące auta elektryczne wydaje się być świetnym rozwiązaniem na nadchodzącą nieuchronnie erę elektromobilności.

roboty ładujące auta elektryczne
Volkswagen Group Components’ mobile charging robot brings a trailer in the form of a mobile energy storage device to the vehicle.

Po pionierskich programach zdalnego ładowania pojazdów elektrycznych nadszedł czas na coś jeszcze bardziej zaawansowanego. Według Volkswagena dobrym rozwiązaniem w zbliżającej się wielkimi krokami erze elektromobilności będą roboty ładujące auta elektryczne. Pierwszą taką konstrukcją właśnie pochwalił się pochodzący z Wolfsburga producent. Rozwiązanie to ma znacznie ułatwić ładowanie samochodów elektrycznych i usprawnić rozwój infrastruktury niezbędnej do użytkowania pojazdów elektrycznych.

Roboty ładujące auta elektryczne – idealne na erę elektromobilności

Roboty ładujące auta elektryczne sprawdziłyby się zwłaszcza w istniejących budynkach biurowych, w których stacje ładowania nie były częścią planu a tworzenie wielu punktów ładowania byłoby zbyt uciążliwe i kosztowne. Za produkcję takich robotów ma odpowiadać osobna podfirma o nazwie Volkswagen Group Components. Ma być ona odpowiedzialna za wszelkie czynności związane z ładowaniem i systemami ładowania aut Grupy Volkswagena. Najnowsza konstrukcja niemieckiej firmy jest aktualizacją ubiegłorocznego robota mobilnego.

roboty ładujące auta elektryczne

Robot dostarczy stosowny magazyn energii 25 kWh (stacja DC) do zaparkowanego samochodu, pracujący z mocą do 50 kW. Dzięki czujnikom laserowym, kamerze oraz sensorom ultradźwiękowym podjedzie możliwie jak najbliżej i zaparkuje bez ryzyka obijania nadwozia. Mobilnego robota ładującego można przywołać za pośrednictwem aplikacji lub komunikacji Car-to-X. Po aktywacji zbliży mobilną jednostkę do pojazdu a następnie rozpocznie proces ładowania.

ZOBACZ TAKŻE
Baterie litowo-jonowe przyszłością elektromobilności

Póki co jest w fazie prototypu

Oznacza to, że cały proces ładowania odbywa się autonomicznie za pomocą robota. Obejmuje on zatem przewiezienie przenośnego zasobnika energii, otwarcie klapki gniazda ładowania, podłączenie wtyczki, odłączenie jej, a następnie odstawienie zasobnika z powrotem do stacji ładowania. Robot Volkswagena nadal jednak znajduje się w fazie prototypu a więc będzie jeszcze rozwijany. Robota do ładowania aut elektrycznych możemy zobaczyć w opublikowanym przez niemieckiego producenta nagraniu.

Mobilne roboty do ładowania aut elektrycznych to tylko jeden z wielu kluczowych elementów do rozwoju elektromobilności. Biorąc jednak pod uwagę nacisk, jaki niemiecki koncern na rozwój samochodów elektrycznych, podejrzewamy, że powstanie takiego urządzenia w wersji seryjnej to tylko kwestia czasu.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama