Nasze profile w mediach społecznościowych

Samochody

Mercedes klasy X zniknie z rynku po 2 latach od debiutu?

Po zaledwie 2 latach od debiutu szumnie zapowiadany pick-up Mercedesa może zostać wycofany. Głównym powodem ewentualnego uśmiercenia klasy X ma być słaba sprzedaż.

Opublikowano

w dniu

Mercedes klasy X
Fot. netcarshow.com / Mercedes klasy X

Pierwszy masowo produkowany pick-up z gwiazdą na masce miał udowodnić konkurencji spod znaku Audi i BMW,  że warto mieć w swojej ofercie tego typu samochód. Tak się jednak nie stało. Mimo szumnych zapowiedzi zaprezentowany w 2017 r. Mercedes klasy X sprzedaje się poniżej oczekiwań.

W 2018 r. sprzedaż modelu w Europie wyniosła zaledwie 16 700 sztuk. Niemiecki pick-up premium nie przekonał klientów głównie ze względu na zbyt duże pokrewieństwo z wyraźnie tańszym Nissanem.

Co prawda, Mercedes zadbał o to, by klasa X odróżniała się na pierwszy rzut oka od japońskiego pick-upa, m.in. poprzez charakterystyczne dla marki ze Stuttgartu duży grilla i kształt przednich świateł oraz bardziej luksusowe wnętrze z inaczej zaprojektowaną deską rozdzielczą. Pod względem technicznym niemal w niczym nie odbiega on od Nissana Navary.

Mercedes klasy X czyli… Navara z gwiazdą na masce

Mercedes klasy X współdzieli także podwójnie doładowane 2,3-litrowe turbodiesle z Navarą. Rozwijają one 163 i 190 KM. Największą różnicą jest obecność w gamie niemieckiego pick-upa większego, 3-litrowego turbodiesla V6 o mocy 258 KM. Napęd jest przekazywany na tylną lub obie osie. Ładowność wynosi przeszło 1000 kg.

Według niemieckich dziennikarzy Mercedesa klasy X wycofano już ze sprzedaży w Ameryce Łacińskiej, a kolejnym krokiem będzie zaprzestanie sprzedaży w Europie.

Niemiecki koncern musi szukać oszczędności, więc słabo sprzedające się modele nie mają racji bytu. Wynika to zapewne z faktu, że wielkie koncerny znaczną część swoich funduszy przeznaczają na rozwój całych gam modeli elektrycznych. W przypadku Mercedesa jest to rodzina EQ, której pierwszym przedstawicielem jest zaprezentowany niedawno średniej wielkości SUV EQC.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama