Nasze social media

Inne

Cztery tysiące nowych aut znalazło się pod wodą

W nocy z soboty na niedzielę doszło do przewrócenia się statku transportującego 4 tysiące nowych samochodów koncernu Hyundai-Kia. Doszło także do groźnego pożaru.

Opublikowano

w dniu

Golden Ray
Fot. businessinsider.com

Wydarzenie miało miejsce w amerykańskim stanie Georgia. Niedługo po wyjściu z portu w Brunszwiku amerykańska straż przybrzeżna otrzymała informację, że mierzący 200 metrów samochodowiec “Golden Ray” w niekontrolowany sposób zaczął się przechylać na bok. Miało to miejsce około drugiej w nocy. Stało się to zaraz po opuszczeniu portu, a na pokładzie wciąż znajdował się przydzielany czasowo pilot, który nie był stałym członkiem załogi.

Wiozący 4 tysiące nowych samochodów marek Hyundai i Kia statek przewrócił się i oparł burtą o dno. Sytuacja stała się o tyle niebezpieczna, że na pokładzie wybuchł pożar. Na pokładzie znajdowało się 24 członków załogi.

Długa akcja ratunkowa

Służby szybko przystąpiły do akcji ratowniczej, angażując w nią m.in. śmigłowce. Udało się wydobyć całą załogę, aczkolwiek ostatnich 4 członków uratowano dopiero po przerwie spowodowanej pożarem i niestabilnością statku. Byli oni uwięzieni w maszynowni. Cała akcja ratunkowa trwała aż 36 godzin i zakończyła się w poniedziałek wieczorem. Wśród załogi było 10 Koreańczyków, 13 Filipińczyków i Amerykanin.

Samochodowiec “Golden Ray” należał do przedsiębiorstwa Hyundai Glovis. Transportował auta m.in. dla Hyundaia i Kii.

Co zawiodło?

Przyczyny zdarzenia nie są znane. Według danych Narodowego Centrum Pogodowego w USA, warunki tego dnia były dobre. Niewykluczone, że statek trafił na mieliznę albo sam ładunek został źle rozmieszczony (maksymalnie mógł przewieźć nawet 7 tysięcy samochodów).

“Golden Ray” został zwodowany dopiero w 2017 r. Płynął do Baltimore, skąd miał wyruszyć na Bliski Wschód.

Skomentuj
Reklama

Facebook

Reklama
Reklama