Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Samochody elektryczne

Buick Electra Concept – kultowa nazwa powraca jako elektryczny SUV

Podczas targów w Szanghaju poznaliśmy koncept elektrycznego SUV-a amerykańskiej marki. Buick Electra Concept stanowi zapowiedź nowego, minimalistycznego designu tej marki oraz plany elektryfikacji gamy.

Buick Electra

Nazwa Electra ma bardzo długą historię w przypadku amerykańskiej marki. Była ona bowiem używana do oferowanego w latach 1959-1990 flagowego modelu, występującego – w zależności od generacji – jako sedan, coupe i cabrio. Przez 41 lat powstało 6 generacji. Teraz producent powraca do tej nazwy. Zaprezentowany na targach w Szanghaju Buick Electra Concept nie ma jednak nic wspólnego z pierwowzorem. Jest on bowiem elektrycznym SUV-em. Zresztą od tego roku Buick po raz pierwszy w historii oferuje w USA wyłącznie SUV-y i crossovery.

Buick Electra Concept

Zapowiedź elektryzującej przyszłości

Opracowany przez GM Pan Asia Technical Automotive Center (PATAC) w Szanghaju, Buick Electra Concept łączy w sobie atletyczny wygląd czteromiejscowego crossovera z estetyką Gran Turismo. Czysta i minimalistyczna stylistyka inspirowana jest kapsułą kosmiczną.. Charakterystycznym elementem nadwozia jest szklany dach zintegrowany z szybami, przez co tworzy wrażenie właśnie kapsuły kosmicznej. 

Buick Electra Concept

Buick Electra Concept ma długą maskę, mocno wysuniętą maskę oraz dynamiczne, rzeźbione powierzchnie. Gradientowy jasnosrebrzysty odcień z przodu przechodzi stopniowo w ciemnosrebrny w tylnej części nadwozia. Wrażenie robią także 23-calowe koła oraz motylkowe drzwi. Ciekawym akcentem jest również podświetlana plakietka Buicka. Minimalistyczne przednie lampy oddzieloną równie wąską osłoną chłodnicy.

ZOBACZ TAKŻE
Większego się nie dało? Cadillac Lyriq z 33-calowym ekranem w środku

Buick Electra Concept – przybysz z kosmosu

Równie futurystyczna jest kabina Electry. Pozbawiona słupków A i B kabina robi wrażenie przestrzenią. Buick podkreśla, że Electra ma „kołyskę przypominającą statek kosmiczny”, ze względu na brak tradycyjnej tablicy przyrządów. Zamiast niej pasażerowie mają wielki zakrzywiony ekran, który znajduje się nad wysuwaną kierownicą, umożliwiając w pełni autonomiczną jazdę. Amortyzowane siedzenia dopełniają efekt „zerowej grawitacji”. Atmosferę kosmosu mają oddawać także miedziane złote wykończenie kabiny oraz ciemna kolorystyka ramy zewnętrznej.

Buick Electra Concept

Pojawi się również duży wyświetlacz head-up z rozszerzoną rzeczywistością, zaawansowany system eConnect z technologiami komunikacji V2X (pojazd-infrastruktura) a także inteligentny asystent głosowy AI.

Buick Electra Concept napędzany jest dwoma silnikami elektrycznymi – po jednym na każdej osi – o łącznej mocy 583 KM. Baterie nowej generacji o nazwie Ultium zapewnią zasięg na poziomie ponad 600 km na jednym ładowaniu. Równie dobre mają być osiągi elektrycznego Buicka – przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmie bowiem 4,3 sekundy.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama