Czego szukasz?

Samochody elektryczne

Mercedes EQS będzie wyjątkowo nowoczesny i luksusowy. Cóż za kokpit!

Choć Mercedes EQS zadebiutuje dopiero 15 kwietnia, już teraz poznaliśmy wnętrze pojazdu. Niemiecki producent opublikował bowiem garść informacji wraz ze zdjęciami kabiny elektrycznego modelu. Jest luksusowo i bardzo nowocześnie – Tesla może się schować.

Mercedes EQS - wnętrze

Nowy Mercedes EQS stanowi początek nowej ery dla pojazdów niemieckiej marki. Samochód będzie znacznym krokiem naprzód dla Mercedesa i jednocześnie jeżdżącym zwiastunem przyszłości firmy. Już na początku stycznia producent pochwalił się nowatorskim kokpitem Hyperscreen, który zadebiutuje właśnie w EQS, a następnie trafi także do innych modeli. Teraz poznaliśmy już wnętrze luksusowego Mercedesa w pełnej krasie, oczywiście na zdjęciach. Jest ono nie tylko wyjątkowo ekskluzywne, ale też na wskroś nowoczesne.

Nowy Mercedes EQS – przełomowe wnętrze

Kokpit składa się z trzech wyświetlaczy schowanych pod wspólną taflą odpornego na zarysowania szkła o szerokości aż 141 cm, które pokrywa całą deskę rozdzielczą (powierzchnia blisko 25 cm kwadratowych). System infotainment wykorzystuje ośmiordzeniowy procesor, 24 GB pamięci RAM oraz 46,4 GB na sekundę przepustowości RAM. Mercedes wspomniał, że EQS jest stworzony do doświadczania praktycznie wszystkimi zmysłami. Samochód otrzymał bowiem wysokowydajny filtr cząstek stałych (HEPA), który oczyszcza i filtruje powietrze z zewnątrz wchodzące do kabiny. W ramach pakietu Air-Balance Mercedes EQS ma także aktywny rozpylacz zapachów.

Mercedes EQS - wnętrze

MBUX Hyperscreen oferuje także dotykowe sprzężenie zwrotne, zarówno na wyświetlaczu kierowcy jak i pasażera. Pod powierzchniami ekranów dotykowych znajduje się 12 siłowników, które mogą wywoływać odczuwalne wibracje. Inne elementy w kabinie, które pobudzają zmysł dotyku, to zastosowane materiały najwyższej jakości. Centralny dotykowy wyświetlacz ma przekątną aż 17,7 cala, a pozostałe 12,3 cala. Kluczowym rozwiązaniem systemu MBUX Hyperscreen jest „strefa zero”. Projektanci zadbali bowiem o to, aby niezbędne funkcje oraz informacje zawsze były na samym wierzchu interfejsu.

Kabina pełna ciekawostek

Ciekawostką jest też lewitująca konsola centralna z „wiszącym” tunelem środkowym, pod którym wygospodarowano półkę. Jest też spory ekran head-up na przedniej szybie. Obraz który na niej powstaje dla kierowcy ma przekątną 77 cali oraz rozdzielczość 1,3 miliona pikseli. Zwyczajne przełączniki pozostały jedynie między fotelami. Zadbano też o rozbudowane oświetlenie nastrojowe oraz bogate wyposażenie znane m.in. z nowej klasy S, jak np. system audio Burmester o mocy 710 W.

ZOBACZ TAKŻE
Mercedes EQS i jego rewolucyjny kokpit Hyperscreen. Jeden wielki ekran

Dwa rodzaje kokpitu do wyboru

Nie każdy będzie jednak „skazany” na rewolucyjny Hyperscreen. EQS będzie bowiem bazowo dostępny z pojedynczym ekranem o przekątnej 12,8 cala, który znamy z nowej klasy S. Posiada on także kilka przycisków-skrótów, które umieszczono tuż pod nim. Podobnie jak w wyświetlaczu Hyperscreen, wykonano go w technice OLED, co ma zapewnić lepszą grafikę i żywe kolory. Zamiast szklanego panelu mamy drewniane wykończenia. Będzie też bardziej sportowa konfiguracja ze spłaszczoną kierownicą, czarną skórą i podświetlanymi gwiazdami na desce rozdzielczej przed pasażerem.

Mercedes EQS - wnętrze

Mercedes EQS ma zrewolucjonizować rynek pojazdów elektrycznych. Producent zapowiada zasięg na poziomie 700 km na jednym ładowaniu. Będzie to też pierwszy model zbudowany na nowoczesnej architekturze MEA, opracowanej z myślą o luksusowych samochodach elektrycznych. Mercedes EQS zadebiutuje oficjalnie 15 kwietnia a na rynek trafi w sierpniu. Na więcej szczegółów dotyczących auta musimy zatem poczekać do połowy przyszłego miesiąca.

5/5 (liczba głosów: 4)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama