Czego szukasz?

Samochody

Volkswagen Polo GTI FL – lifting, a zmian sporo. Jeszcze lepszy hot hatch

Niemiecki producent odświeżył swojego miejskiego bestsellera. Nowy Volkswagen Polo otrzymał garść nie tylko kosmetycznych poprawek, w efekcie których upodobnił się do najnowszego Golfa VIII i prezentuje się dojrzalej od dotychczasowej wersji.

Volkswagen Polo GTI FL

Zmian jest znacznie więcej niż zdążył nas do tego przyzwyczaić niemiecki producent w przypadku liftingów swoich modeli. Poprawki dotyczą nie tylko spraw wizualnych, ale także wyposażenia. Teraz światło dzienne ujrzał Volkswagen Polo GTI FL.

 Volkswagen Polo po liftingu –  mniejsza wersja Golfa VIII

Samochód poznamy po nowym pasie przednim ze zmodyfikowanymi kloszami reflektorów z łączącymi je paskiem świetlnym, biegnącym przez dolną część atrapy chłodnicy. Przednie reflektory wyposażono standardowo w diody LED. W wyższych wersjach wyposażenia na liście opcji znajdą się nawet – po raz pierwszy w tym modelu – matrycowe światła LED. Nowy Volkswagen Polo otrzymał też odświeżony pas tylny z szerszymi lampami przypominającymi najnowszego Golfa. Podobnie jak w bliźniaczym Seacie Ibizie (którego też poddano kilka dni temu modernizacji), nazwa modelu została umieszczona na środku klapy bagażnika. Model R-Line otrzymał natomiast fałszywe końcówki układu wydechowego. Bazowe wersjeo otrzymają 15-calowe felgi, zaś bogatsze 16-calowe.

Volkswagen Polo FL

VW Polo FL

Szereg zmian spotkał także kabinę miejskiego hatchbacka. Volkswagen odświeżył system infotainment, który otrzymał odświeżone grafiki i większy rozmiar ekranu – 9,2 cala zamiast 8. Wprowadzono też nowy panel klimatyzacji, podobny do tego z odświeżonego Tiguana czy Arteona. Nowy Volkswagen Polo standardowo otrzymał zestaw wirtualnych zegarów z wyświetlaczem o przekątnej od 8 do 10,25 cala w zależności od wybranego wariantu wyposażenia. Pojawiła się też nowa, bardziej masywna kierownica ze srebrnymi wykończeniami.

Bogatsze wyposażenie i nowocześniejsze wnętrze

Gama jednostek napędowych obejmuje dobrze znanego litrowego benzyniaka R3, który występuje w trzech wariantach mocy. Wolnossąca odmiana rozwija 80 KM oraz 93 Nm, zaś turbodoładowane wersje oferują 95 oraz 110 KM. Turbodoładowane jednostki są dostępne z siedmiobiegową przekładnią DSG (w najmocniejszym wariancie jest ona standardem). Zgodnie z przypuszczeniami w gamie nie ma turbodiesla. Jest za to 1-litrowa jednostka TGI o mocy 90 KM i maksymalnym momencie obrotowym 160 Nm, zasilana sprężonym gazem ziemnym (CNG). Ma ona na celu zapewnienie wydajności podobnej do diesla, przy jednoczesnym znacznym obniżeniu emisji. W późniejszym czasie do oferty trafi prawdopodobnie silnik 1.5 TSI o mocy 150 KM.

ZOBACZ TAKŻE
Nowy Seat Ibiza i Arona. Zmiany większe niż się spodziewaliśmy

Aktualizacja – Volkswagen Polo GTI FL – prawie jak Golf GTI

Z zewnątrz Volkswagen Polo GTI FL wyróżnia się charakterystycznym czerwonym paskiem łączącym nowe przednie lampy LED IQ. Light. Oprócz tego mamy też emblematy GTI oraz nowe, poszerzone zderzaki z wlotami o wzorze plastra miodu. Przeprojektowano też atrapę chłodnicy z pasem świetlnym łączącym reflektory. Z tyłu mamy natomiast nowe, szersze lampy z dynamicznymi kierunkowskazami oraz typową dla Polo GTI podwójną końcówkę układu wydechowego. Nadwozie urozmaicają dwukolorowe felgi 17-calowe (opcjonalnie 18-calowe) z czerwonymi zaciskami hamulcowymi oraz kontrastujące czarne lusterka i dach.

Volkswagen Polo GTI FL

W kabinie mamy natomiast nową kierownicę z logo GTI, czerwone wstawki oraz tapicerkę w kratkę. Jest też spora dźwignia automatycznej dwusprzęgłowej przekładni DSG z siedmioma biegami. Pod maską nadal mamy turbodoładowaną 2-litrową jednostkę TSI. Jest ona jednak nieco mocniejsza, gdyż rozwija 207 KM zamiast dotychczasowych 200 KM. Maksymalny moment obrotowy nadal wynosi 320 Nm. Volkswagen Polo GTI FL przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,5 s i rozpędza się do 240 km/h. To odpowiednio o 0,2 s i 3 km/h szybciej niż w przedliftingowej wersji. Sportowe zawieszenie sprawia, że samochód jest niższy o 15 mm względem zwykłego Polo.

Volkswagen Polo GTI FL

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama