Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Następca Aventadora otrzyma wolnossące V12. Będzie jednak hybrydą

Podczas, gdy z rynku znikają kolejne duże, nieekonomiczne silniki, Lamborghini potwierdziło właśnie, że następca Aventadora otrzyma wolnossącą jednostkę V12. Nowe Lambo otrzyma jednak napęd hybrydowy.

Lamborghini Aventador SVJ 2019

Nieraz już słyszeliśmy, że dni jednostek V12 są już policzone a ich kres nastąpi prędzej niż nam się wydaje. Wszystko z powodu coraz bardziej rygorystycznych norm emisji spalin. Tym większą niespodziankę sprawiło Lamborghini, które potwierdziło, że następca Aventadora otrzyma – podobnie jak poprzednik – silnik V12, na dodatek będzie on… wolnossący. Znakiem czasu będzie jednak uczynienie z niego bazy dla napędu hybrydowego.

Następca Aventadora będzie hybrydą z wolnossącym V12

Z rozmowy dziennikarza z portalu Car and Driver z dyrektorem technicznym Lamborghini, Maurizio Reggianim, po debiucie ekstremalnego Huracana STO, wynika, iż Lamborghini ma plan, aby utrzymać przy życiu dużą V12-tkę w tak trudnych i gwałtownie zmieniających się czasach. Z punktu widzenia Reggianiego najważniejsze jest zachowanie charakteru flagowego modelu Lamborghini.

Lamborghini Aventador SVJ 2019

Fot. lamborghini.com / Lamborghini Aventador SVJ

Przypomnijmy, że Lamborghini Aventador zadebiutowało w 2012 roku jako następca modelu Murcielago. Wyposażono je w umieszczoną za plecami kierowcy i pasażera, 6.5-litrową wolnossącą jednostkę V12 o mocy 700 KM. W kolejnych latach pojawiały kolejne, jeszcze mocniejsze warianty, z których topowym jest 770-konny Aventador SVJ, który w grudniu 2018 roku ustanowił rekord przejazdu Nurburgringu wśród aut seryjnych (niedawno zdetronizowany przez Mercedesa-AMG GT Black Series).

ZOBACZ TAKŻE
Aventador SVR ostatnim Lamborghini z wolnossącą V12-tką?

Fascynująca superhybryda

Jako, że czasy są coraz mniej przychylne dużym jednostkom a sam Aventador ma już 8 lat rynkowego stażu, pojawiały się różne głosy na temat uśmiercenia kultowej dla marki V12-tki. Następca Aventadora zachowa jednak wolnossące V12, jednak otrzyma ono wsparcie silników elektrycznych. Dzięki napędowi hybrydowemu obejdzie się bez konieczności okrajania liczby cylindrów oraz stosowania turbodoładowania. O fascynujących hybrydowych supersamochodach już pisaliśmy nieraz, np. o niedawnym Ferrari SF90 Spider

Lamborghini Aventador LP750-4 SV

Zresztą w tym roku ukazało się pierwsze w historii hybrydowe Lamborghini – model Sian. Bazujący na Aventadorze samochód łączy 6.5-litrowy silnik V12 z 48-woltowym łagodnym układem hybrydowym (mild hybrid), który wykorzystuje superkondensator zamiast akumulatorów. Następca Aventadora będzie raczej hybrydą wyposażoną w klasyczne baterie jak zdecydowana większość tego typu konstrukcji – samochód ma być bowiem mniej ekstremalny niż Sian.

ZOBACZ TAKŻE
Lamborghini Sian – pierwsze hybrydowe Lambo

Powód do radości dla purystów

Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie zadebiutuje następca Aventadora. Ukaże się on nie wcześniej niż w 2022 roku, lecz nie później niż w 2024 roku. Jeśli faktycznie Lamborghini dotrzyma obietnic, będzie to naprawdę wyjątkowy supersamochód, który powinien ucieszyć nawet najbardziej zagorzałych purystów marki.

5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama