Nasze profile w mediach społecznościowych

Biznes

Lamborghini zelektryfikuje gamę do 2024 roku. Znamy plany marki

Słynna włoska marka supersamochodów zdradziła swoje najnowsze plany dotyczące elektryfikacji gamy modelowej. Lamborghini zelektryfikuje swoje modele do 2024 r., za to jeszcze w tym roku ukażą się aż dwa pojazdy tej firmy z jednostką V12.

Opublikowano

w dniu

Lamborghini electrified
Fot. lamborghini

Elektryfikacja zatacza coraz szersze kręgi w branży motoryzacyjnej i nie oszczędza nikogo, nawet najbardziej uznanych producentów supersamochodów. Jednym z nich jest właśnie Lamborghini. Na specjalnej konferencji prasowej włoska marka zdradziła swoje plany dotyczące elektryfikacji gamy modelowej oraz zwiastun pierwszego całkowicie elektrycznego modelu. Włoski producent ogłosił plany zmniejszenia aż o połowę emisji CO2 do 2025 roku poprzez hybrydyzację wszystkich trzech modeli, a więc Huracana, Aventadora oraz SUV-a Urusa. 

Elektryfikacja nie omija nawet Lamborghini

Aby temu sprostać, w 2023 roku zostanie wprowadzona pierwsza hybryda produkowana seryjnie. Będzie ona bezpośrednim następcą limitowanego modelu Sian z 2019 roku, będącego pierwszym zelektryfikowanym Lamborghini. Powstał on w liczbie 82 egzemplarzy – 19 roadsterów i 63 coupe i posiadał jednostkę V12 z układem mild hybrid. Warto jednak wspomnieć, że już w 2014 roku podczas targów Paris Motor Show zadebiutował koncepcyjny Asterion z napędem hybrydowym opartym na wolnossącej jednostce V10 oraz trzech silnikach elektrycznych, o łącznej mocy układu wynoszącej 900 KM.

Lamborghini Sian Roadster

Fot. lamborghini / Lamborghini Sian Roadster

W ciągu czterech najbliższych lat Lamborghini zainwestuje aż 1,5 miliarda euro (1,83 miliarda dolarów) w celu zelektryfikowania gamy pojazdów. Część z tych funduszy zostanie przeznaczona na rozwój technologii włókien węglowych, aby zrekompensować wzrost wagi spowodowany wyposażeniem auta w akumulatory. Jest to niejako przymus, gdyż w przypadku niespełnienia coraz ostrzejszych norm emisji spalin producenci będą musieli płacić wysokie kary.

ZOBACZ TAKŻE
Lamborghini Sian Roadster. Powstanie tylko 19 egzemplarzy!

Po 2025 roku wyłącznie hybrydy i elektryki

W drugiej połowie dekady (po 2025 roku) oferta włoskiej marki powiększy się o czwarty model, tym razem o napędzie wyłącznie elektrycznym. Firma nie podała jednak informacji, czy przybierze on postać dwudrzwiowego samochodu sportowego czy też otrzyma bardziej praktyczne nadwozie.

Lamborghini electrified

Włoska marka obiecuje uczynić osiągi swoim “absolutnym priorytetem” podczas wzbogacania gamy o hybrydy i model elektryczny. Zanim to jednak nastąpi, jeszcze w tym roku zadebiutują dwa supersamochody napędzane czysto spalinowym silnikiem V12. Mają one nawiązywać do “chwalebnej historii firmy i kultowych produktów z przeszłości i teraźniejszości”. Póki co nie wiadomo nic więcej na temat tych modeli, jednak warto wspomnieć, że legendarny Countach LP500 obchodzi w tym roku 50-lecie powstania. Być może zatem jeden z tych modeli będzie nawiązywał do słynnego supersamochodu. Warto też wspomnieć, że w 2016 roku powstała oparta na Aventadorze Miura Homage, nawiązująca do Miury, która wówczas również świętowała 50 lat.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
ReklamaReklama