Czego szukasz?

Fascynacje

Factory Five F9R – potwór o pojemności 9.5 litra

Amerykańska manufaktura Factory Five Racing pokazała swojego najnowszego supercara. Model F9R wyróżnia się wielkim silnikiem V12 o pojemności 9,5 litra, a przy tym ważyć poniżej 1100 kg.

Factory Five F9R Red

Odpowiadająca za stworzenie F9R firma Factory Five Racing została założona w 1995 r. a jej siedziba mieści się w Wareham w stanie Massachusetts. Początkowo był to mały start-up, mieszczący się w małym garażu. Obecnie jest jedną z głównych manufaktur w USA, zajmujących się tworzeniem specjalnych body kitów do samochodów. Często odpowiada m.in. za budowę i modyfikacje hot rodów. 

F9R działa na wyobraźnię 

Nowy flagowy supersamochód F9R zastąpi model GTM, którego konstrukcja sięga jeszcze połowy ubiegłej dekady. Na swojej oficjalnej stronie firma z Massachusetts opublikowała kilka zdjęć następcy GTM oraz garść informacji o nim.

Już na sam widok auta można poczuć dreszczyk emocji. Wygląda on jak bolid żywcem przeniesiony z gry komputerowej. Z liczącym 2,64 m rozstawem osi, nadwoziem o szerokości 1,98 m i wysokości zaledwie 1,16 m samochód prezentuje się intrygująco. Nadwozie F9R wykonano z karbonu. Pojazd pomieści dwie osoby.

Factory Five F9R Black

Fot. factoryfive.com / Factory Five F9R Black

Na wyobraźnię działa także pakiet aerodynamiczny, obejmujący m.in. spory przedni splitter z umieszczonymi nad nim wielkimi wlotami powietrza, liczne przetłoczenia, tylną szybę w formie żaluzji (niczym w Lamborghini Murcielago), ogromny tylny spoiler oraz cztery centralnie umieszczone końcówki układu wydechowego wraz z dyfuzorem.

Po prostu WOW!

Prawdziwy efekt WOW kryje się jednak pod maską. Sercem Factory Five F9R jest silnik V12 o pojemności aż 9,5 litra. Jest to największa jednostka montowana we współczesnym samochodzie. Rozwija ona 750 KM i 949 Nm. Wszystko to przy masie własnej na poziomie zaledwie 1088 kg! Coś niesamowitego! Silnik umieszczono centralnie. Samochód został też przystosowany do mniejszych jednostek, w tym V8 z serii LS od Chevroleta czy modułowych konstrukcji Forda.

Factory Five Racing zapowiada, że już wiosną lub latem odbędą się testy prototypu, a produkcja seryjnej wersji F9R wystartuje pod koniec 2020 lub w pierwszym kwartale 2021 roku. Kolejny raz przekonaliśmy się, że Amerykanie potrafią stworzyć prawdziwe monstrum na kołach, a 9,5-litrowa V12-tka stanowi niepodważalny atut pojazdu i wielką  niespodziankę dla purystów.

Oceń nasz artykuł!
2 komentarze

2 Komentarze

  1. Daniel Mirkiewicz

    18 grudnia 2019 at 11:55

  2. adolf hitler

    18 grudnia 2019 at 08:44

    Spadaj z tym syfem z wykopu

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama