Connect with us

Czego szukasz?

powered by Advanced iFrame. Get the Pro version on CodeCanyon.

Inne

Najpiękniejsze trasy w Polsce. Propozycje na wakacyjny wypad (CZ. II)

W drugiej części naszego wakacyjnego cyklu „Najpiękniejsze trasy w Polsce” pozostaniemy na południu Polski, przy okazji opisując także najciekawsze drogi zachodniej części kraju. Parę miejsc zasługuje na szczególną uwagę.

Najpiękniejsze drogi w Polsce - Droga Stu Zakrętów

Najpiękniejsze trasy w Polsce

W drugiej części będziemy dalej „snuć się” przez południową Polskę w kierunku zachodu. Po drodze zaliczymy m.in. Trasę Stu Zakrętów i wiele innych ciekawych miejsc. Zatrzymamy się w zagadkowym „Zielonym Zachodzie” Polski, skąd za tydzień wyruszymy na dalsze wojaże. Zapraszamy na najpiękniejsze trasy w Polsce…

ZOBACZ TAKŻE
Najpiękniejsze trasy w Polsce. Propozycje na wakacyjny wypad (CZ. I)

Otmuchów – Góra Świętej Anny „Sielankowa Opolszczyzna”

Trasa wiodąca przez malownicze drogi województwa opolskiego również może być ciekawą propozycją na weekendowy wypad. Wiodąca od jeziora Otmuchowskiego, wzdłuż sąsiedniego jeziora Nyskiego, przez Nysę a następnie widokowymi, drogami biegnącymi przez typowe dla Opolszczyzny pola i pagórki, aż na samą Górę Świętej Anny, skąd rozciąga się wspaniały widok na całą okolicę. Po drodze znajduje się także Moszna, gdzie mieści się przepiękny zamek, który warto zwiedzić.

Góra Św. Anny

Góra Św. Anny

Jezioro Otmuchowskie jest jednym z największych w województwie i stanowi dobre miejsce na rekreacyjne pikniki na plaży. Następnie trasa wiedzie przez Nysę, której historia sięga średniowiecza. Samo miasto kojarzone jest głównie z wytwarzaniem furgonetek Nysa za czasów PRLu. Stamtąd trasa wiedzie w stronę Krapkowic i Gogolina. Po drodze warto zajrzeć też do zamku w Mosznej, który jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce.

Zwieńczeniem wyprawy są wyjątkowo malownicze tereny wokół Góry Świętej Anny z wieloma serpentynami. Trasa kończy się na Górze Św. Anny, skąd można podziwiać nie tylko przepiękne widoki, ale również zwiedzić sanktuarium oraz zobaczyć zabytkowy amfiteatr z czasów III Rzeszy oraz pomnik upamiętniający powstania śląskie.

Otmuchów-Góra Św. Anny

Start – Otmuchów, przez Nysę, następnie Moszna, Krapkowice, Gogolin. Meta – Góra Świętej Anny. Długość trasy – ok. 95 km.

Główne atrakcje – jezioro Otmuchowskie, zamek w Mosznej, Góra Świętej Anny

Kudowa Zdrój – Kłodzko – Karpacz „U stóp Karpat”

Słynne uzdrowisko Kudowa-Zdrój znajduje się tuż przy granicy z Czechami. Znajdujące się w pobliżu tego miasta Góry Stołowe stanowią prawdziwą ucztę dla oczu. Mijając je, można nacieszyć wzrok licznymi nietypowymi formacjami skalnymi, np. maczugą, grzybem albo zastygłą w melancholijnym uśmiechu twarzą olbrzyma. Formy skalne nieraz przybierają formy sennych fantazji.

Góry Stołowe

Góry Stołowe

Jednocześnie kierowcy mogą delektować się tzw. Drogą Stu Zakrętów. Biegnąca pomiędzy Kudową-Zdrój a Kłodzkiem trasa została zbudowana w latach 1867-1870 liczy ponad 35 km długości i gwarantuje niezapomniane emocje. Biegnie ona przez Park Narodowy Gór Stołowych. Całe 35 km ostrych łuków, przepaści i pięknych widoków. Do najsłynniejszych zakrętów należy tzw. Stroczy Zakręt (zwany też Językiem Teściowej). Zawija on drogę niemal o 360 stopni i wznosi ją o 40 metrów.

Kolejnym punktem programu jest Kłodzko, gdzie znajduje się zabytkowa Twierdza, z której również można podziwiać panoramę Sudetów. Następnie jedziemy wzdłuż granicy w stronę Nowej Rudy a następnie Wałbrzycha, mijając po drodze Górę Brzezinkę i Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich. W Kamiennej Górze odbijamy na Karpacz, który jest finałem trasy. Po drodze mijamy także Kowary, gdzie mieści się Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. W Karpaczu natomiast mamy widok na Śnieżkę oraz atrakcje turystyczne w postaci zapory na Łomnicy, Kościoła Wang czy Dzikiego Wodospadu.

Kudowa-Kłodzko-Karpacz

Start – Kudowa Zdrój, przez Drogę Stu Zakrętów do Kłodzka, stamtąd przez Nową Rudę, okolice Wałbrzycha, Kamienną Górę i Kowary aż do Karpacza. Meta – Karpacz. Długość trasy – 150 km.

Główne atrakcje – Droga Stu Zakrętów, Twierdza Kłodzko, Karpacz

Świebodzin – Krosno Odrzańskie – Słubice – Kostrzyn nad Odrą „Zielony zachód”

Słynące z rozległych i czystych lasów województwo lubuskie również kusi, aby zbadać rejony Zachodniej Polski. Trasa zaczyna się w Świebodzinie, gdzie znajduje się wielki Pomnik Chrystusa Króla. Następnie droga wiedzie wzdłuż Odry do Krosna Odrzańskiego, gdzie rzeka Bóbr łączy się z Odrą. Dalej droga biegnie wzdłuż granicy z Niemcami aż do sąsiadujących z Frankfurtem nad Odrą Słubic.

Park Narodowy "Ujście Warty"

Park Narodowy „Ujście Warty”

Zwieńczeniem trasy jest Kostrzyn nad Odrą, gdzie odbywa się bodajże najsłynniejszy i największy festiwal muzyczny w Polsce – Pol’and’Rock Festival znany też jako Polski Woodstock. Oprócz tego obok Kostrzyna nad Odrą znajduje się Park Narodowy „Ujście Warty”, gdzie można podziwiać piękne tereny, w których Warta wpada do Odry.

Świebodzin-Kostrzyn nad Odrą

Start  – Świebodzin, przez Krosno Odrzańskie a następnie Słubice aż do Kostrzyna nad Odrą. Meta – Kostrzyn nad Odrą. Długość trasy – 157 km.

Główne atrakcje – Pomnik Chrystusa Króla, Park Narodowy „Ujście Warty”

Najpiękniejsze trasy w Polsce 

Przewodnik po trasach powstał we współpracy z grupą Cabrio Maniacy. Na ich stronie znajdziecie pełną wersję katalogu. 

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama