Czego szukasz?

Samochody

Nowy Mercedes-Maybach S680 – najbogatsza gwiazda wreszcie z V12

Flagowy produkt z gwiazdą na masce wreszcie doczekał się odmiany z jednostką V12. Nowy Mercedes-Maybach S680 to okręt flagowy niemieckiej marki w pełnym tego słowa znaczeniu – oprócz niebywałego wręcz luksusu oferuje teraz potężny silnik.

Mercedes-Maybach S680

W listopadzie zeszłego roku zadebiutował nowy Mercedes-Maybach klasy S z silnikiem V8 biturbo. Już wtedy zapowiedziano – co prawda ograniczoną produkcyjnie – odmianę z jednostką V12. To właśnie z takich konstrukcji zasłynął nowożytny Maybach. W zeszłym miesiącu Mercedes zaprezentował nawet Maybacha S480 z pierwszym w historii silnikiem sześciocylindrowym pod maską (3-litrowe R6). Przeznaczono go jednak tylko na rynek chiński. Jednocześnie parę tygodni temu opublikowano zwiastun odmiany V12, będącej prezentem na 100-lecie marki Maybach. Teraz topowy Mercedes-Maybach S680 stał się faktem.

Mercedes-Maybach S680 – najwyższy wymiar luksusu

Premiera Maybacha S680 nie była specjalnie szumna. Ten fakt zapewne nie dziwi, zwłaszcza, że w ostatnich czasach duże i paliwożerne silniki V12 stały się niemile widziane przez proekologiczne lobby. Są jednak takie auta, którym nie przystoi nie mieć takiej wersji – właśnie jednym z nich jest Mercedes-Maybach S680. Samochód stanowi konkurencję dla najbardziej ekskluzywnych limuzyn w postaci Bentleya Continentala Flying Spur W12 oraz Rolls-Royce’a Ghosta V12.

Mercedes-Maybach S680

Co ciekawe, ujawnione na oficjalnej stronie Daimlera zdjęcia pojazdu nie są opatrzone żadnym komunikatem prasowym. Ta zauważalnie dłuższa od standardowej klasy S Long limuzyna wyróżnia się tą samą dwukolorową tonacją nadwozia co odmiana V8 z 2020 roku oraz ogromnymi połaciami chromu. Samochód wyróżnia się jednak bardziej eleganckimi wieloramiennymi felgami. Odmianę z silnikiem V12 poznamy po emblematach na błotnikach oraz oznaczeniu modelu S680 na klapie bagażnika. Należy jednak wspomnieć, iż oznaczenie to było już stosowane w przypadku poprzedniej generacji Maybacha S650, która była od 2017 roku sprzedawana w Chinach jako właśnie S680.

Mercedes-Maybach S680

Majestatycznie „cicha” premiera

Jedno ze zdjęć przedstawia komorę silnika z mocarną jednostką V12. Choć nie podano specyfikacji, całkiem prawdopodobne, że jest to ta sama podwójnie doładowana konstrukcja rodem z poprzednika, o pojemności 6 litrów. W poprzednim Maybachu klasy S rozwijała bowiem 630 KM i 1000 Nm. Krążą też informacje, że Maybach S680 będzie dostępny po raz pierwszy z napędem na obie osie 4MATIC. 

ZOBACZ TAKŻE
Nowy Mercedes-Maybach klasy S zaprezentowany. Definicja luksusu

Więcej szczegółów poznamy już wkrótce. Jednocześnie warto wspomnieć, że w planach jest też wariant hybrydowy  plug-in S73e o mocy dochodzącej do 800 KM. Biorąc pod uwagę czasy, w jakich żyjemy, Mercedes-Maybach S680 może być ostatnim samochodem z gwiazdą na masce, wyposażonym w silnik V12.

Aktualizacja

Mercedes podał specyfikację jednostki napędowej. 6-litrowe V12 biturbo rozwija 612 KM i zapewnia autu przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 4,5 sekundy. Prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie do 250 km/h. Takie informacje znajdziemy w rosyjskim konfiguratorze Mercedesa. Potwierdzono też obecność napędu na obie osie 4MATIC. Konfigurator ujawnia też wagę pojazdu wynoszącą 2350 kg. W Rosji Mercedes-Maybach S680 został wyceniony na kwotę 374 000 dolarów (310 000 euro). 

3.7/5 (liczba głosów: 3)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama