Connect with us

Najpiękniejsze trasy w Polsce. Propozycje na wakacyjny wypad (CZ. I)

Nadeszły wakacje a wraz z nimi sezon na wyjątkowe tripy naszymi kabrioletami. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać, aby uczynić naszą wyprawę niezapomnianą. Co tydzień będziemy ukazywać wam po kilka propozycji z cyklu “Najpiękniejsze trasy w Polsce”. Na pierwszy ogień opisujemy południe Polski.

Opublikowano

w dniu

Najpiękniejsze trasy w Polsce
Fot. seat.pl / Góry Słonne Bieszczady

Długie, słoneczne i ciepłe dni oraz sezon urlopowy czynią z lata idealną porę na podróże kabrioletami. Jeśli wciąż zastanawiacie się, gdzie się wybrać, postaramy się wam wskazać kilka ciekawych propozycji na wakacyjne tripy w cabrio. Każdy znajdzie coś dla siebie… i blisko siebie, bowiem przygotowaliśmy po trasie na każde województwo. Wybraliśmy – naszym zdaniem – najpiękniejsze trasy w Polsce. Oczywiście są to tylko propozycje tras, które każdy może modyfikować pod siebie.

Slow Driving

Nim podamy konkretne trasy, wspomnimy o pojęciu slow drivingu. Jest on popularny zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i oznacza po prostu jazdę bez konkretnego, wyznaczonego wcześniej celu. Tak naprawdę jedynym celem jest jazda sama w sobie i związana z nią przyjemność.

Góry Słonne (Bieszczady) “Magiczne Podkarpacie”

Osoby spragnione motoryzacyjnych wrażeń i pięknych widoków nie muszą opuszczać Polski. W Bieszczadach skrywają się ekscytujące trasy przecinające gęste lasy, takie jak serpentyna przez pasmo Gór Słonnych nieopodal miejscowości Wujskie w ciągu DK28 prowadzącej z Sanoka do Przemyśla.

Najciekawszy i zarazem najbardziej kręty odcinek drogi wiedzie z miejscowości Wujskie do Tyrawy Wołoskiej, gdzie wznosi się ok. 260 m w górę, a następnie opada 280 m w dół. Najwyższym punktem drogi jest Przełęcz Przysłup (620 m n.p.m.) położona pomiędzy nienazwanym wzniesieniem o wysokości 636,4 m n.p.m., a masywem góry Przysłup (658 m n.p.m.). Około 1 km na południe od przełęczy znajduje się taras widokowy z parkingiem – Słonne. Rozciąga się z niego piękna panorama na pasma Gór Sanocko-Turczańskich i Bieszczadów.

Góry Słonne

Przełęcz Przysłup

Pokonywanie malowniczych zakrętów pozwoli oderwać myśli od trosk, a niepowtarzalna bieszczadzka atmosfera wyciszy i pomoże odzyskać równowagę. W ostatnich latach bieszczadzkie pejzaże zostały docenione przez twórców – w okolicach nagrywany był na przykład głośny serial „Wataha”. W Górach Słonnych powstały również zdjęcia do projektu artystycznego Barta Pogody CUPRA #createthepath z udziałem Aleksandry Popławskiej. 

Start – Zamek Kazimierzowski w Przemyślu, przez Góry Słonne, w tym Przełęcz Przysłup, odwiedzając po drodze także ruiny zamku Sobień, wodospad na Olszance w Uhercach Mineralnych.

Meta – Solina, a dokładniej rzecz ujmując Zapora wodna nad jeziorem Solińskim. Długość trasy – około 87 km.

Przemyśl-Solina

Główne atrakcje trasy – droga z miejscowości Wujskie do Tyrawy Wołoskiej, jezioro Solińskie

Kraków – Nowy Sącz (przez Czorsztyn) “Tajemnicza Małopolska”

Małopolska również ma wiele wspaniałych miejsc do zwiedzenia. Naszą propozycją jest trasa wiodąca z Krakowa przez Myślenice i Nowy Targ aż nad jezioro Czorsztyńskie, gdzie będzie okazja zobaczyć słynne, zlokalizowane naprzeciwko siebie – po dwóch stronach jeziora – zamki – w Niedzicy i Czorsztynie, z którymi związane są różne legendy o ciążących na nich klątwach itp.

Trasa wiedzie także przez Pieniński Park Narodowy, skąd będzie można podziwiać piękną panoramę Pienin, które wielu z nas zna m.in. z serialu „Janosik”. Dalsza część trasy biegnie przez Krościenko nad Dunajcem, znane ze spływów kajakowych. Dalsza część trasy wiedzie wzdłuż Dunajca, skąd odbija dopiero na Stary Sącz a następnie Nowy Sącz.

Jezioro Czorsztyńskie

Zamek Niedzica

Start – Kraków (Wawel), przez Zakopiankę (DK7), Rabkę Zdrój, Nowy Targ, następnie wzdłuż jeziora Czorsztyńskiego, z przystankami przy zamkach w Niedzicy oraz Czorsztynie,, następnie Krościenko nad Dunajcem, skąd wzdłuż Dunajca w kierunku Nowego Sącza.

Meta – Nowy Sącz, długość – około 181 km. PS. – w II połowie 2021 roku ma zostać oddany do użytku najdłuższy w Polsce tunel w ciągu drogi S7, liczący aż 2000 m. Będzie on świetną atrakcją zwłaszcza dla właścicieli kabrioletów z mocnymi silnikami benzynowymi pod maską, zwłaszcza V8.

Kraków-Nowy Sącz

Główna atrakcja trasy – jezioro Czorsztyńskie i jego okolice

Ustroń – Żywiec – Koniaków – Wisła “Beskidzkie specjały”

Sporo do zaoferowania mają również Beskidy ze swoimi malowniczymi widokowymi trasami. Począwszy od Ustronia, który stanowi dobrą bazę wypadową (z widokiem na słynne sanatoria-piramidy), jadąc przez Wisłę w stronę Szczyrku, po drodze mijając skocznię imienia Adama Małysza, przemierzając bardzo malowniczą przełęcz Salmopolską (Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego) z wieloma ostrymi serpentynami i dojeżdżając aż do Bielska Białej kierujemy się na Międzybrodzie Bialskie, skąd jedziemy wzdłuż jeziora do Żywca, gdzie można urządzić postój przy malowniczym parku zamkowym.

Wart zwiedzenia jest także browar w Żywcu. Dobrym punktem widokowym jest także pobliska góra Żar, z której rozciąga się panorama na cały Beskid Żywiecki oraz jezioro Żywieckie. Można na nią wejść lub wjechać kolejką wagonową i urządzić sobie piknik na szczycie. Po “zaliczeniu” Góry Żar będzie widokowy przejazd wokół jeziora Żywieckiego.

Koniaków - Ochodzita

Koniaków-Ochodzita

Następnie kierujemy się w stronę Milówki, skąd pochodzą bracia Golec (znani jako Golec Uorkiestra), skąd skręcamy na Koniaków, gdzie robimy przystanek pod karczmą Ochodzita i podziwiamy panoramę Beskidów ze szczytu Ochodzity (894 m.n.p.m.). Następnie przejeżdżamy przez Koniaków, który jest najwyżej położoną wsią w Beskidach (740 m.n.p.m.), skąd kierujemy się w stronę Istebnej, następnie  na przełęczy Kubalonka można skręcić w stronę pobliskiego zamku Prezydenta RP, a następnie wrócić do Wisły malowniczymi serpentynami między Kubalonką a Jaworzynką.

Ustroń-Wisła-Żywiec-Koniaków-Wisła

Start – Ustroń, następnie Wisła, Wisła-Malinka, Przełęcz Salmopolska, Szczyrk, Żywiec, Góra Żar, objazd wokół jeziora Żywieckiego, Milówka, Koniaków, Istebna oraz przełęcz Kubalonka. Meta – Wisła Centrum. Długość trasy – około 123 km.

Główne atrakcje – przełęcz Salmopolska, Góra Żar, Ochodzita, jezioro Żywieckie

Najpiękniejsze trasy w Polsce 

Przewodnik po trasach powstał we współpracy z grupą Cabrio Maniacy. Na ich stronie znajdziecie pełną wersję katalogu. 

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama