Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Tesla Cybertruck nie trafi do Europy?

Kanciasta Tesla Cybertruck spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony klientów. Zdaniem wielu ekspertów samochód może jednak nie otrzymać homologacji w Europie.

Tesla Cybertruck

Tuż po prezentacji Cybertrucka Elon Musk pochwalił się, że zebrał już 200 000 zamówień na elektrycznego pickupa. Wiele wskazuje na to, że model nie będzie dostępny dla mieszkańców Starego Kontynentu. Wszystkiemu winne jest… jej nietypowo stylizowane, kanciaste nadwozie.

W czym tkwi haczyk?

Zdaniem ekspertów z niemieckiego instytutu SGS-TÜV rozwiązania zastosowane w Cybertrucku uniemożliwiają spełnienie europejskich wymogów homologacyjnych. Ich zdaniem „koncepcja Tesli Cybertruck jest sprzeczna z europejską filozofią bezpieczeństwa”.

Europejskie wymogi dotyczące bezpieczeństwa są bardziej rygorystyczne niż amerykańskie. Przekonstruowanie pickupa Tesli tak, by spełniał owe wytyczne, wydaje się mało prawdopodobne.

Największym problemem Tesli Cybertruck jest wysoko wytrzymała stal o grubości sięgającej do 3 mm. W połączeniu z wszechobecnymi ostrymi krawędziami może ona stanowić ogromne zagrożenie w przypadku zderzenia z innym autem albo – co gorsza – z pieszym. Jeśli karoseria nie jest w stanie odkształcić się w kontrolowany sposób, na pasażerów działają wówczas tak duże przeciążenia, że nawet pasy i poduszki okazują się bezużyteczne. W czasie wypadku dochodzi do poważnych uszkodzeń narządów wewnętrznych (np. pęknięcia wątroby), które z reguły kończą się śmiercią.

Tesla Cybertruck wcale nie taka bezpieczna

Samochód nie posiada stref kontrolowanego zgniotu, dlatego też dostosowanie go do europejskich wymagań wymagałoby bardzo dużych ingerencji w konstrukcję, co sprawiłoby, co byłoby nieopłacalne ekonomicznie bądź też pozbawiłoby Cybertrucka praktycznie wszystkich ekstrawaganckich rozwiązań, jakimi chwalił się Elon Musk podczas prezentacji.

Tesla Cybertruck

Fot. tesla.com / Tesla Cybertruck

Jak zaznaczył niemiecki dziennik „Handelsblatt”, w Stanach Zjednoczonych obowiązują inne przepisy rejestracji pojazdów, zwłaszcza w przypadku „lekkich samochodów dostawczych”, do jakich zaliczana jest Tesla Cybertruck. Są one zwolnione z wielu obostrzeń.

Rozpoczęcie produkcji Tesli Cybertruck prognozowane jest na koniec 2021 r. Najtańsza wersja z zasięgiem 250 mil kosztować będzie blisko 40 000 dolarów. W 2021 r. swoje elektryczne pick-upy wprowadzą także Ford i GM. Czy i jakich zmian dokona Tesla w produkcyjnej wersji Cybertrucka? Czas pokaże.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama