Czego szukasz?

Założ konto w BETFAN z motohigh.pl

Porady

Wymiana prawa jazdy – z czym się wiąże i ile kosztuje?

Prawo jazdy stanowi jeden z najważniejszych dokumentów dla kierowców. Niegdyś było ono bezterminowe, jednak obecnie wymaga ono co pewien czas wymiany. Wskazujemy, z czym wiąże się i ile kosztuje wymiana prawa jazdy, a także jak często trzeba jej dokonywać.

wymiana prawa jazdy
Fot. gov.pl

Niegdyś prawo jazdy było dokumentem bezterminowym – jak raz się zdało egzamin, to dokument miał dożywotnią ważność. Oczywiście nie mówimy tu o sytuacjach, gdy się go zgubiło lub utraciło np. z powodu przekroczenia punktów karnych czy jazdy to alkoholu, bo to zupełnie inne przypadki.  Zmieniło się to 19 stycznia 2013 r., gdy wprowadzono dokumenty z obowiązkową datą ważności. Dla kategorii A, A1, A2, AM, B, B1, B+E i T wynosi on maksymalnie 15 lat. Z kolei dla C, C1, C+E, C1+E, D, D1, D+E, D1+E czas ten wynosi nie więcej niż 5 lat. Termin obowiązywania prawa jazdy zależy od oceny naszego stanu zdrowia przez lekarza: jeśli uzna to za konieczne, może go skrócić o kilka lat, a nawet do roku. Po tym czasie konieczna jest wymiana prawa jazdy.

Koniec z bezterminowym prawem jazdy

Co istotne, zmiany te dotyczą także osób posiadające bezterminowe prawo jazdy. Będą oni musieli wymienić dokument na nowy, jednak bez konieczności zdawania ponownego egzaminu czy wizyty u lekarza. Nastąpi to jednak dopiero za kilka lat, gdyż proces wymian bezterminowych praw jazdy przewidziano na lata 2028-2033. Po tym czasie wszyscy mają mieć prawo jazdy z nowym wzorem i określonym czasem obowiązywania.

Kluczowa opinia lekarza

W przypadku osób z terminowym prawem jazdy do wyrobienia nowego dokumentu należy mieć aktualne badania lekarskie. Ich termin obowiązywania jest jednocześnie datą ważności prawa jazdy. Mogą one obowiązywać na 5, 10 lub maksymalnie 15 lat, w zależności np. od stopnia wady wzroku czy też innych ograniczeń. Co dokładnie sprawdza lekarz podczas badania do prawa jazdy? Przede wszystkim wzrok, słuch, poziom ciśnienia, poziom cukru. Kierowca musi też wypełnić formularz z pytaniami na temat przebytych chorób, wypadków, zaburzeń psychicznych, problemów z alkoholem.

ZOBACZ TAKŻE
Jazda bez prawa jazdy - co za nią grozi? Zdecydowanie nie warto

Wymiana prawa jazdy jest konieczna także w kilku innych przypadkach. Należą do nich zgubienie lub zniszczenie dokumentu lub zmiana nazwiska (np. po ślubie). Należy też pamiętać, że obecnie (dokładnie od 4 marca 2019 roku) przy zmianie adresu zamieszkania i zameldowania nie trzeba już wyrabiać nowego prawa jazdy.

Wymiana prawa jazdy – jak się odbywa?

Wymiana prawa jazdy wymaga złożenia wniosku, który powinien zawierać niezbędne informacje. Wśród nich są np. dane osobowe i miejsce zamieszkania, a także wskazane w piśmie załączniki. Są to: fotografia, orzeczenie lekarskie i psychologiczne, dowód uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy oraz kopię tego dokumentu. Wypełniony formularz wraz z zestawem odpowiednich zaświadczeń należy złożyć w urzędzie miasta, dzielnicy lub w starostwie powiatu odpowiednim dla miejsca zamieszkania kierowcy.

Na nowy dokument czeka się do 9 dni roboczych od daty złożenia wniosku. Niekiedy okres ten może się wydłużyć do 2 miesięcy. Dotyczy to np. sytuacji, gdy sprawa kierowcy wymaga wyjaśnienia, bo ma on zakaz prowadzenia pojazdów. Aby dowiedzieć się, kiedy można odebrać nowy blankiet, wystarczy wejść na stronę www.kierowca.pwpw.pl lub www.info-car.pl, podać swoje imię, nazwisko i numer PESEL.

Można też złożyć wniosek online

Od czasu uruchomienia portalu ePUAP.gov.pl złożenie wniosku o wymianę prawa jazdy jest możliwe przez internet. Na samej stronie znajdziemy informacje, że wymiana może nastąpić w przypadku zmiany danych osobowych i w przypadku utraty ważności dotychczasowego prawa jazdy. Jeśli zdecydujemy się wymienić prawo jazdy online, zamiast fizycznych egzemplarzy poszczególnych dokumentów do wniosku załączymy ich elektroniczne wersje lub wyraźne skany.

ZOBACZ TAKŻE
Prawo jazdy A2 - na co pozwala i co trzeba o nim wiedzieć? Wyjaśniamy

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

Niestety wymiana prawa jazdy wiąże się z pewnymi wydatkami. Za otrzymanie nowego dokumentu należy uiścić opłatę w urzędzie w wysokości 100,50 zł. W zależności od miejsca wydania zaświadczenia można zapłacić gotówką lub przelać pieniądze na konto urzędu. Nie jest to przesadnie dużo. Należy jednak do tego doliczyć 200 zł za badania lekarskie, a to już daje łączną kwotę 300 zł. 

Warto pilnować terminu wymiany prawa jazdy. Zgodnie z nowym taryfikatorem od 1 stycznia 2022 roku za jazdę bez uprawnień dla konkretnego typu pojazdu grozi mandat w wysokości 1500 zł. Maksymalnie może wynieść nawet 30 tys. zł, jeśli sprawa trafi do sądu, zostanie także orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama