Nasze profile w mediach społecznościowych

Biznes

Lotos zbuduje stacje tankowania wodoru do 2021 r.

Lotos i Toyota rozpoczęły współpracę dotyczącą wykorzystania wodoru w transporcie samochodowym. Najważniejszym elementem współpracy będzie m.in. budowa stacji tankowania wodoru do 2021 r.

Opublikowano

w dniu

Stacja paliw Grupy Lotos
Fot. Lotos

Grupa Lotos oraz Toyota Motor Poland podpisały pod koniec listopada list intencyjny o współpracy intensyfikującej prace nad wykorzystaniem wodoru w transporcie. – Istotą współpracy między Grupą Lotos a Toyotą Motor Poland jest wybudowanie pod patronatem Toyoty stacji tankowania wodoru w Polsce, które mają powstać już w 2021 r. – podaje Grupa Lotos w oficjalnym komunikacie.

Początek wodorowej “rewolucji”?

List intencyjny stanowi początek prac, które zakończyć ma szczegółowa umowa o współpracy. Dokument ma powstać do końca I półrocza 2020 r. – wynika z oficjalnego komunikatu. Wiceprezes Grupy Lotos ds. inwestycji i innowacji dodaje, że “w 2021 roku jako pierwsi w Polsce będziemy produkować wodór o bardzo wysokiej czystości”. 

Plany zakładają powstanie dwóch stacji tankowania wodoru. Jednocześnie obie firmy zadeklarowały, że podejmą działania na rzecz promocji technologii opartych na wodorze, określanego często jako paliwo przyszłości.

Lotos i Toyota – szansa na rozwój elektromobilności w Polsce?

Wybór partnera przez polski koncern paliwowy nie jest przypadkowy. Toyota jako jeden z nielicznych producentów oferuje napędzany wodorem model Mirai. Powszechnie stosowane są także autobusy miejskie o zasięgu 400 kilometrów. – Są to pojazdy w pełni funkcjonalne, przyjazne dla użytkowników i co ważne przyjazne dla środowiska – zaznacza Andrzej Szałek, doradca zarządu Toyota Motor Poland.

Wszystko wskazuje na to, że w końcu doczekamy się możliwości użytkowania samochodów wodorowych w Polsce. Plany Lotosu stanowią dopiero początek koniecznego dla popularyzacji napędu wodorowego rozwoju infrastruktury.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama