Nasze profile w mediach społecznościowych

Samochody elektryczne

Samochody niedostępne w Polsce – Chevrolet Bolt. Elektryk dla ludu

General Motors już jakiś czas temu zapowiedziało szeroko zakrojoną elektryfikację gamy modelowej. Ważnym krokiem w tym procesie jest najnowszy Chevrolet Bolt EUV, który ma uczynić samochody elektryczne bardziej przystępnymi dla przeciętnego nabywcy.

Opublikowano

w dniu

Chevrolet Bolt EUV
Fot. chevrolet.com / Chevrolet Bolt EUV

Pierwszy Chevrolet Bolt zjechał z linii produkcyjnej pod koniec 2016 roku. Był to pierwszy masowo produkowany samochód elektryczny tej marki (poprzednik, czyli Volt, był bowiem elektrykiem z range extenderem). Po pięciu latach od debiutu producent wprowadził następcę swojego elektryka, będącego jednocześnie ważnym krokiem w zakrojonym na kilka najbliższych lat planie elektryfikacji gamy aut koncernu GM. Now Bolt występuje w dwóch rozmiarach (większy nazywa się Chevrolet Bolt EUV). Samochód ma uczynić pojazdy elektryczne bardziej przystępnymi dla przeciętnego nabywcy. 

Chevrolet Bolt EUV – rodzima alternatywa dla Tesli 

Koncern GM planuje do 2025 roku wypuścić aż 30 nowych samochodów elektrycznych. W porównaniu do poprzedniego Bolta, odnowiony model zyskał bardziej dynamiczny design, w tym agresywny przód z wąskimi LED-owymi światłami do jazdy dziennej i umieszczonymi wysoko na błotnikach kierunkowskazami. Główne lampy znalazły się poniżej dziennych i również mają zaostrzone kształty. Górna część sześciokątnej atrapy chłodnicy zyskała nowy akcent w kolorze nadwozia zamiast czarnego plastiku, jak to było w przypadku poprzednika. Niestety firma nie zaopatrzyła Bolta w nową platformę GM Ultium.

Chevrolet Bolt

2022 Chevrolet Bolt EV

Elektryczny crossover jednak większego odpowiednika o nazwie Chevrolet Bolt EUV. Samochód wygląda bardzo podobnie do standardowego Bolta, jednak jest od niego o 16 cm dłuższy i ma zwiększony o 7,4 cm rozstaw osi. Dłuższe nadwozie przekłada się tylko (i aż) na większą przestrzeń w drugim rzędzie siedzeń. Wzrosła ona bowiem do 99,3 cm wobec 91,4 cm w krótszej wersji (więcej o 1,9 cm).

ZOBACZ TAKŻE
Samochody niedostępne w Polsce - Nissan Kicks. Amerykański Juke

Pod względem technicznym Chevrolet Bolt EUV ma te same parametry co mniejszy Bolt. Samochód posiada więc akumulator litowo-jonowy o pojemności 65 kWh, możliwość szybkiego ładowania prądem stałym oraz przewód z wymienną wtyczką, umożliwiający ładowanie z gniazdek o napięciu zarówno 120 jak i 240 V. Z uwagi na większe nadwozie i wyższą masę własną (1669 kg) Bolt EUV oferuje nieco mniejszy zasięg niż krótszy wariant. Wynosi on bowiem 402 km (250 mil) wobec 417 km (259 mil) w zwykłym Bolcie. Moc obu modeli wynosi 204 KM a maksymalny moment obrotowy 360 Nm.

Chevrolet Bolt EUV

2022 Chevrolet Bolt EUV

Przystępny cenowo elektryk z przyzwoitym zasięgiem

Zaktualizowano także kabinę elektycznego Chevroleta. Multimedia z 10,2-calowym ekranem dotykowym zyskały funkcje Android Auto i Apple CarPlay oraz nowy interfejs. Pojawiły się też pokładowy hotspot Wi-Fi 4G LTE oraz ładowarka bezprzewodowa. Przeprojektowano również fotele, które zyskały wygodniejsze siedziska, wykończone sztuczną skórą z kontrastowymi przeszyciami. Przy okazji zmieniono konsolę centralną, wyposażając ją w nową dźwignię zmiany biegów z przyciskiem uruchamiającym opcjonalny tryb jazdy przy użyciu wyłącznie pedału gazu.

Chevrolet Bolt EUV

2022 Chevrolet Bolt EUV

Wyposażenie standardowe obu elektrycznych Chevroletów obejmuje pakiet systemów bezpieczeństwa Chevrolet Safety Assist. Zawiera on funkcję hamowania awaryjnego, układ ostrzegania przed kolizją, asystenta pasa ruchu oraz system wykrywający pieszych. Jednak tylko większy Chevrolet Bolt EUV oferuje najnowszy system Super Cruise. Ponadto EUV jest bogatszy o Bolta o nawigację i szyberdach.

ZOBACZ TAKŻE
Opel Vivaro-e - pierwsze wrażenia. Dostawczak do aglomeracji

Podstawowy Bolt kosztuje od 31  995 dolarów (ok. 120 000 zł), co czyni go tańszym od poprzednika o 4505 $. Większy EUV jest droższy o 2000 dolarów (jego cena startuje z pułapu 33 995 $). Oba elektryczne Chevrolety trafią do sprzedaży latem bieżącego roku, a ich produkcja wystartuje wiosną.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama