Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Nowe Mitsubishi ASX – kiedyś od PSA, teraz klon Renault Captura

Po przeszło 12 latach od debiutu poprzednika poznaliśmy nowe Mitsubishi ASX. Tym razem auto oparto na technice Renault i jest znacznie nowocześniejsze i wygląda ciekawiej. Przy tym wszystkim jest… klonem Renault Captura.

Nowe Mitsubishi ASX
Fot. Mitsubishi

Produkowany od roku 2010, Mitsubishi ASX był pierwszym kompaktowym crossoverem w ofercie japońskiej marki. Nazwa ASX to skrót od słów „Active Sport Crossover”. Mitshubishi ASX zdobyło uznanie użytkowników. Od chwili wprowadzenia na rynek sprzedano ponad 380 tys. egzemplarzy. W ciągu 12 lat auto doczekało się trzech modernizacji, lecz miały one głównie charakter kosmetyczny. W międzyczasie Mitsubishi stało się częścią koncernu Renault-Nissan. Stąd też nowe Mitsubishi ASX korzysta już z techniki Renault, a nie PSA. Teoretycznie zatem nadal Francuz, ale w innym wydaniu. Zmieniło się naprawdę sporo… Przede wszystkim format.

Nowe Mitsubishi ASX stało się miejskim crossoverem

O ile poprzedni ASX był bliźniakiem Citroena C4 Aircrossa i Peugeota 4008, nowe Mitsubishi ASX jest klonem Renault Captura II generacji. Wynika to nie tylko z faktu przynależności Mitsubishi do francusko-japońskiego aliansu, ale również z bardziej prozaicznego względu. Otóż po wprowadzeniu na rynek kompaktowego SUV-a Eclipse Cross zaczęło dochodzić do wewnętrznej rywalizacji. Z tego też powodu druga generacja ASX-a zmalała, stając się miejskim crossoverem. Auto bazuje na płycie podłogowej CMF-B.

Nowe Mitsubishi ASX

Fot. Mitsubishi

Z przodu grill pojazdu ma wykończenie w kształcie wspornika (Dynamic Shield), a przednie reflektory mają skomplikowany kształt ze światłami do jazdy w kształcie haków pod głównymi lampami. Crossover jest dostępny w sześciu kolorach, a wykończenia górnego poziomu są dostępne z czarnym dachem. Generalnie nie ma co się zbytnio rozwodzić nad wyglądem ASX-a, bowiem znamy go doskonale z Captura.

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Mitsubishi ASX 2WD 2.0 CVT 150 KM - ciekawa alternatywa

Kabina i nadwozie z bogatymi możliwościami personalizacji

To samo dotyczy zresztą kabiny. W zależności od poziomu wyposażenia kabina ASX może się zauważalnie różnić. Model podstawowy otrzymuje zestaw wskaźników analogowych z ekranem o przekątnej 4,2 cala między wskaźnikami. Dostępny jest również 7-calowy cyfrowy wyświetlacz wskaźników lub 10,25-calowa wersja dla najbogatszego modelu. Standardowy ekran informacyjno-rozrywkowy mierzy 7,0 cala i ma układ poziomy. Na liście opcji dostępny jest 9,3-calowy wyświetlacz w układzie pionowym, który obsługuje bezprzewodowe Apple CarPlay i Android Auto. Bagażnik pomieści 397 litrów.

Nowe Mitsubishi ASX

Fot. Mitsubishi

Pierwsze pełna hybryda (HEV) od Mitsubishi w Europie

ASX nowej generacji jest pierwszym modelem Mitsubishi wprowadzonym na rynek europejski, zasilanym w pełni hybrydowym układem napędowym (HEV). Łączy on wolnossącą jednostkę benzynową o pojemności 1,6 litra z dwoma silnikami elektrycznymi i automatyczną, wielostopniową skrzynią biegów. Jest to zatem dobrze znany z Captura E-Tech układ.  

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Renault Captur 1.3 TCe 130 KM - tak powinna wyglądać ewolucja

Podstawowy silnik, to trzycylindrowa jednostka benzynowa z turbodoładowaniem o pojemności 1.0 litra i mocy 91 KM, połączona z 6-biegową przekładnią manualną. Następnie jest czterocylindrowa jednostka benzynowa 1.3 TCe o mocy 140 KM ze skrzynią manualną lub 158 KM w przypadku dwusprzęgłowej automatycznej przekładni EDC. Silnik ten posiada układ mild hybrid.

Uzupełnieniem oferty będzie wersja Plug-in Hybrid (PHEV). System PHEV, czyli silnik benzynowy o pojemności 1,6 litra, współpracujący z dwoma silnikami elektrycznymi zasilanymi z akumulatora o pojemności 10,5 kWh. 

Nowe Mitsubishi ASX

Fot. Mitsubishi

– Rozwój SUV-ów i elektryfikacja, to dominujące trendy na dzisiejszym rynku europejskim i ten stan rzeczy będzie się utrzymywał. Jako zelektryfikowany SUV, z pełnym pakietem zaawansowanych rozwiązań technicznych oraz pakietem informacyjno-rozrywkowym, nowy ASX doskonale pasuje do europejskiego rynku – powiedział Frank Krol, Prezes i Dyrektor Generalny Mitsubishi Motors Europe.

Nowe Mitsubishi ASX trafi na rynek w marcu 2023 roku

Wszystkie wersje ASX-a są standardowo wyposażone w asystenta hamowania awaryjnego, ostrzeganie o opuszczeniu pasa ruchu, rozpoznawanie znaków drogowych i asystenta parkowania. Wersje wyższego poziomu zyskują asystenta martwego pola, aktywne ostrzeżenie o opuszczeniu pasa ruchu i alarm prędkości. Topowe modele są wyposażone w adaptacyjny tempomat i aktywny asystent podążania za pasem ruchu.

Mitsubishi nie oferuje jeszcze szczegółów dotyczących cen nowego ASX-a. Sprzedaż rozpocznie się w marcu 2023 roku. Cennik i szczegółowe techniczne poznamy zapewne na początku roku.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama